دانستنیهای اردک

چهارشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۵ دانستنیهای اردک

دانستنیهای اردک

تولید تخم اردک از گونه های تخم گذار بسیار بالا است که گروه های کوچک می باشد. اما زمانی که اردک به صورت تجاری مطرح شده، تولید سرعت در حال سقوط به دلیل تمایلات عصبی اردک، و در نتیجه از لحاظ اقتصادی مقرون بصرفه نمی باشد.

اردک موسکووی تنها نژادی که به طور کلی تخم گذاری بالایی دارد. تخم های اولیه نسبت به تخم های بعدی کوچک تر و ریز می باشد.تخم های اولیه معمولا برای جوجه کشی مناسب نمی باشند.
اردک تخمگذار معمولا حدود ۶-۷ ماهگی از سن خود بالغ می شود. حدود ۹۰ درصد اردک های ماده بالغ تخمگذاری را شروع می کنند. اردک نژاد موسکووی به طور معمول تولید بیش از ۵۰٪  تخمگذاری را به مدت حدود ۵ ماه ادامه می دهد. شروع تخم گذاری اردک پکنی در ۲۶-۲۸ هفتگی است و می تواند از لحاظ اقتصادی برای حدود ۴۰ هفته از تولید، تخمگذاری داشته و معمولا در سال ۱۶۰-۱۸۰ عدد تخم می گذارد.

دانستنیهای اردک از لحاظ اقتصادی؛ معمولا در دو لاین پرورش می دهند؛ یک لاین مختص به اردک های پرواری یا پرورشی می باشند که معمولا در مورد اردک های نژاد پکنی (مک مکی) استفاده می شود، این نوع نژاد معمولا در ۶۰ روزگی بالغ می شود و به وزن مناسب می رسد اردک پکنی در این سن آماده ارسال به کشتارگاه می باشد و تقریبا بطور میانگین ۲ کیلوگرم گوشت تولید می کند. لاین بعدی اردک نژاد موسکووی (بی صدا) که بیشتر بعنوان تخمگذاری و جوجه کشی مورد استفاده می باشد. اردک های موسکووی از لحاظ اقتصادی در بازه های کوتاه برای تولید گوشتی و پرواری مناسب نمی باشند. این نوع نژاد تخمگذاری به نسبه خوبی دارد. اردک موسکووی بدلیل آرام بودن به آن اردک بی صدا می نامند.

اردک مادر

 

دانستنیهای سالن پرورش اردک

بوسیله نوردهی می توان بر مکانیسم تخم گذاری اردک ها دست برد بدین طریق که با برنامه نوری استاندارد و تحریک تخمدان پرنده سیکل تخمگذاری خود را تغییر می دهد. با برنامه نوری مناسب می توان دوره تولک روی اردک ها را کوتاه کرد و به این طریق تولید تخمگذاری بالایی دارد.استفاده از نور مصنوعی در سالن تخمگذار برای ۲ هفته یا بیشتر قبل از تخم گذاری برای تنظیم تخمگذاری می تواند مورد نیاز باشد. مکمل نور طبیعی روز با نور مصنوعی به طوری که پرندگان در حدود ۱۵ ساعت از نور کل دریافت کنند روش دیگر برنامه نوری می باشد که برای سالن های نیمه باز یا بهاربند استفاده می شود.

مزیت تولید در استفاده از چراغ های فلورسنت به جای چراغ های رشته ای وجود دارد، اما لامپ های فلورسنت  مقرون به صرفه تر و قابل اجرا هستند. که نور می درخشد در تمام فیدر، مصرف کنندگان برای نصب اینگونه لامپ ها برای لانه از لحاظ امنیت اطمینان حاصل می کند. اردک نیاز به یک شدت نور در حدود ۱۰ لوکس و این را می توان با یک لامپ ۶۰ وات رشته ای برای هر لانه ۱۸ M2 از فضای طبقه استفاده کرد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares
Share This