بازگشت به بالا

آموزش اصول جوجه کشی غاز

اصول جوجه کشی غاز

آموزش جوجه کشی غاز

غاز گونه‌ای از پرندگان است که متعلق به خانوادهٔ مرغابی‌سانان (Anatidae) هستند. خانواده مرغابی‌سانان شامل قوها و اردکها نیز می‌شود. این نوع از غازها در زیرخانواده غازسانان (Anserinae) و به گروه آنسرینی (Anserini) تعلق دارند. تعدادی از مرغابیها که از خانواده مرغابی‌های وحشی هستند به نام غاز معروفند.

غازها پرندگان نسبتاً بزرگی هستند که حضورشان (حیاتشان) وابسته به آب است. نوع بیشتر غازها در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی به طور جدی از نوع پرندگان وحشی و مهاجر هستند که برای گذراندن زمستان از شمال به جنوب می‌آیند. غازها قرنها در یک جا (بدون مهاجرت) زندگی می‌کردند. در مغرب (اروپا) غازها از خانواده گری‌لگ (Greylag) هستند اما در آسیا غازهای کمی (از نوع گرلگ) پرورش یافته‌اند. همه غازها اکثراً گیاه‌خوارند و می‌توانند آفت‌های گلوله‌های پشمی (کاه) که محصول زمینهای زراعتی است بخورند و یا در استخرها (آبگیر) و مناطق پر علف شهری ساکن می‌شوند. آنها همچنین در فرصتهای مناسب بی مهرگان را برای خودشان می‌گیرند و می‌خورند، غازهای محلی انواع غذا را امتحان می‌کنند. غازها معمولاً برای ادامه زندگی جفت‌گیری می‌کنند گرچه شمار کمی از غازها پس از جفت‌گیری از هم جدا می‌شوند. غازها گرایشی برای تخم‌گذاری و نگهداری از آنها دارند. همچنین غازها از آشیانه و جوجه غازها مراقبت می‌کنند که این کار باعث ادامه بقای آنها می‌شود.
غازها از خانواده Anatidae و دسته Anser هستند و در تمام نقاط جهان دیده می‌شوند و جزء نخستین حیواناتی می‌باشند که اهلی شدند (بعضی از متون، اهلی شدن غازها را مربوط به ۳۰۰۰ سال قبل در مصر می‌دانند) . غازها به راحتی با زندگی در شرایط آب و هوایی گرم و شرایط جوی سرد وفق پیدا کرده‌اند، حتی دیده شده‌است که بدون حفاظ و سرپناه، زمستان را پشت سر گذاشته‌اند، لذا این نکته می‌تواند دلیل اصلی پراکندگی غازها در نقاط مختلف جهان باشد. غازهای اهلی را در رنگها و شکلهای متفاوتی می‌توان یافت که از نظر جثه بسیار بزرگتر از اجداد وحشی خود هستند. دو گونه اصلی از غازهای وحشی وجود دارند: گروه اول که خاستگاهشان در اروپا است و از نسل غازهای وحشی اروپایی محسوب می‌شوند و به نام Anser anser شهرت دارند. گروه دوم خاستگاه آسیایی دارند و از نسل غازهای Swan (Anser cygnoides) می‌باشند. تلاقی بین غازهای اهلی که خاستگاهشان از این ۲ گونه غاز وحشی است، نتیجه بسیار مناسبی را در بر داشته‌است که در ائامه به آن می‌پردازیم . باید توجه داشت که در بسیاری از کشورها، غازهای اهلی از نظر ژنتیکی بهبود یافته‌اند. از انواع غازهای اهلی که در مناطق آب و هوایی معتدل زندگی می‌کنند می‌توان از، غازهای کانادایی ( Branta canadansis) در امریکای شمالی، غازهای قو شکل امریکایی (Coscoroba coscoroba) در امریکای جنوبی نام برد و از انواع غازهای اهلی که در مناطق گرمسیری هستند می‌توان به، غازهای مصری (Alopochen aegyptiacus) در افریقا، غاز نِنی (Branta sandvicensis) در جزیره هاوایی، غازهای سر نواری (Anser Indicus) در هند و مرکز آسیا، غاز اسپور وینگد (Plectropectus gambensis) در افریقا و غاز سیاه و سفید (Anseranas semipalmata) در استرلیا و گینه نو اشاره نمود.

تخمگذاری غاز ها

تخمگذاری در غازها در اوائل پاییز شروع می‌شود. برای جمع‌آوری تخم غاز مخصوص جوجه کشی باید غازهای تخمی را مورد انتخاب قرار داد و بهترین آن‌ها را از نظر وزن و تعداد تخم و سلامت بدن و بنیه انتخاب نمود. معمولاً به این منظور غازهایی را انتخاب می‌کنند که دارای وزن متوسط هستند. از چند ماه قبل از جمع‌آوری تخم جوجه کشی، غاز نر و ماده را برای جفت گیری بین هم رها می‌کنند.برای تخم نطفه دار از نسبت ۱به ۲ ماده استفاده می شود و این نسبت بهترین نسبت نرینگی می باشد. غازها معمولا از سال دوم به بعد جهت تولید تخم نطفه دار استفاده می شود. غازهای نر بین ۶ تا ۷سال و غازهای ماده را بین ۸ تا ۱۰ سال نگهداری می کنند. تشخیص جنسیت در غازها به خصوص در غازهای جوان مشکل است غازهای نر معمولاً بزرگ تر و وحشی تر از غازهای ماده هستند. غازهای ماده دارای طبعی ملایم و آرام بوده و کم و بیش ترسو به نظر می‌رسند. غازهای نر اغلب وحشی و جنگجو می‌باشند و حتی بعضی اوقات بدون هیچگونه دلیلی به اطفال و پرندگان دیگر حمله می‌کنند. غاز نر دارای صدائی بلند است در حالی که غاز ماده دارای صدای بم و وحشی می‌باشد. گردن غاز نر بلندتر از غاز ماده بوده و حجیم‌تر می‌باشد. اگر جمع‌آوری تخم جوجه کشی در بهار انجام گیرد باید از پاییز غازهای نر و ماده را بین هم انداخت معمولاً جفتگیری بین غازها در تمام مدت سال انجام می‌گیرد.

پرورش و نگهداری غاز در ایران

پـرورش ، نگهداری و جوجه کشی غاز در ایران اغلب به صورت محدود توسط زارعین در مزارع تولید می شود. ولی در بعضی از کشورها (فـرانسـه)به صورت صنعتی و وسیع تولید می گردد.چون غاز نسبت به پرندگان دیگر در برابر عوامل بیماریزا حساسیت کمتری دارد و به نوعی ناقل تمام بیماریهای طیور می باشد اغلب در چراگاه و مراتع نگهداری می شوند.بنابراین جایگاه نگهداری غاز احتیاج به سرمایه گذاری زیادی نداردبلکه کافی است جایگاه سرپوشیده و مسقفی در نظر بگیریم که در تابستان پرندگان از اشعه آفتاب و در زمستان از برف و باران محفوظ نگه داریم.
در زمان تخمگذاری غازها یک روز در میان تخم می کنند و پس از ۱۰ تا ۱۲ روز چند روز استراحت و مجددا شروع به تخمگذاری می کنند.
مدت زمان جوجه کشی غاز های سبک(غاز بومی مازندران) ۲۸تا ۳۰ روز و در نژادهای بزرگتر( غاز نژاد اکراینی ) ۳۴ تا ۳۵ روز می باشد.
در زمان جوجه کشی غاز با دستگاه باید نکات زیر را رعایت کرد:اصول جوجه کشی غاز

 1. تخم ها را بجای قرار دادن در شانه ، در سبد بصورت افقی قرار دهید حتما کمی فاصله بین تخم ها بدهید.(البته یکسری از مشتریان با روش قراردادن تخم ها در داخل شانه هم جواب می گیرند)
 2.  چرخاندن تخم ها ، حداقل ۳ تا ۴بار در روز ( دستگاه های جوجه کشی تولیدی پرطلایی در سیستم کنترل مکانیسم چرخش نرم و دورانی را تعبیه کرده که براحتی جوجه غاز هچ می شود)
 3. تنظیمات دما و رطوبت باید بدرستی انجام گیرد و بخوبی سیستم کنترل و سنسورهای دما و رطوبت کالیبره شود.
 4. در جوجه کشی غاز از هفته دوم به بعد روزی ۱۵ دقیقه دستگاه را خاموش کرده و تخمها را به بیرون بیاورید و با آبپاشی که از قبل داخل دستگاه قرار داده اید تخم ها را خنک کنید و در روز آخر که جوجه ها صدای جیک دارند و در حال بیرون آمدن از تخم هستند، دما را ۲ درصد پایین و رطوبت را ۵ درصد بالا ببرید.

6 دیدگاه

 1. سلام من 1 غاز نر و2تا غاز ماده دارم ماده ها تخم میزارن اما جوجه در نمیاد تخم ها فاسد میشن چرا؟ غازم هنوز 1 سالش نشده
  پاسخ
  1. نویسنده
   سلام غاز شما هنوز بالغ نشده و تغذیه خوب در فصل سرما داشته باشید.
   پاسخ
 2. سلام وقت بخیر بنده قصد پرورش غاز در ایلام دارم..سوالم این هستش آیا پرورش غاز توجیه اقتصادی دارد و در واقع بازار فروش دارد یا خیر؟ چه مقدار سرمایه جهت شروع کار لازم؟ با چه تعداد جوجه شروع کنم؟ اگه اطلاعاتی در اختیار بنده قرار بدین ممنون میشم
  پاسخ
  1. نویسنده
   با سلام خدمت شما پرورش غاز برای گوشت در کل به صرفه نمی باشد در جهان بیشتر برای تولید جگر پرورش می دهند و بازار و سود مناسبی عاید پرورش دهنده می کند ولی در ایران جگر غاز طرفدار ندارد. بنابر جوجه کشی بهترین شغل تولید جوجه 1 روزه غاز می باشد و سود بسیاری دارد. معمولا برای آغاز کار جوجه کشی غاز با تعداد 200 قطعه ای کار کنید مناسب می باشد.
   پاسخ
 3. سلام ممنون از ادمین عزیز میخواهیم یک پروش غاز دایر کنیم به امید خدا به راهنمایی شما خیلی نیازمندیم لطفا در صورت مو افقت با این شماره تماس حاصل فرمایید 09149546786
  پاسخ
  1. نویسنده
   با سلام ان شالله خیر باشه / برای راهنمایی پرورش و جوجه کشی غاز و تهیه تخم نطفه دار با شماره ذیل تماس حاصل فرمایید. 09111139478 - مهندس عشریه /
   پاسخ

ارسال یک نظر

X