بازگشت به بالا

ماشین جوجه کشی چیست؟

ماشین جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی محفظه ای است که در آن تمام شریط لازم برای تبدیل تخم مرغ به جوجه رعایت می شود.
اصول کلیه ماشین ها جوجه کشی، چه آنهایی که بسیار ساده و چه آنهایی که بزرگ و دارای ظرفیت زیادی هستند یکسان است. در ماشین های جوجه کشی شرایط لازم از قبیل حرارت، رطوبت، تهویه و چرخش تخم مرغ تامین می شود.

حرارت در جوجه کشی

کنترل حرارت یکی از عوامل ساده و در عین حال حیاتی برای یک جوجه کشی موفقیت آمیز است. حرارت لازم در طول دوره جوجه کشی بین ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتی گراد است، ولی به طور متوسط در طول دوره جوجه کشی حرارتی معادل ۳۸ درجه سانتی گراد بکار برده می شود. اگر حرارت در حد پایین خود یعنی ۳۵ درجه سانتی گراد باشد ممکن است جوجه ها چند روزی دیرتر از زمان طبیعی از تخم خارج می شوند و اگر حرارت در جد بالا یعنی ۴۰ درجه سانتی گراد باشد جوجه ها چند روزی زودتر از تخم خارج می شوند. مثلا” در حرارت ۷/۳۹ زمان جوجه کشی ۵/۱۹ روز و در حرارت ۵/۳۵ درجه این مدت به ۵/۲۳ روز افزایش می یابد.
هرگونه نوسان در حرارت ماشین جوجه کشی باعث کاهش میزان جوجه دهی و یا غیرطبیعی بودن جوجه ها می شود، ولی اثرات سوء ناشی از افزایش آن است. کاهش حرارت که گاهی در اثر قطع منبع حرارتی صورت می گیرد سبب غیرطبیعی بودن جوجه ها می شود، در صورتی که بالا رفتن حرارت مثلا تا ۱/۴۱ درجه سانتی گراد و به مدت ۳ ساعت سبب تلفات شدید می گردد.
در دستگاه های جوجه کشی مختلف و بنابر توصیه کمپانی سازنده آنها درجه حرارت ممکن است اندکی متفاوت باشد. در دستگاه های جوجه کشی که قسمت تخم مرغ گیر ( ستر ) و جوجه گیر ( هچر ) آن از یکدیگر مجزا است، حرارت در جوجه گیر حدود ۱ درجه سانتی گراد کمتر از تخم مرغ گیر آن است زیرا در ۳ روز آخر که تخم مرغ ها در هچر قرار می گیرند بایستی از تبخیر شدید آب جلوگیری به عمل آید و به همین منظور علاوه بر کاهش حرارت در هچر، رطوبت آن نیز زیادتر از رطوبت ستر می باشد.

ماشین جوجه کشی برد پی ال سی دیجیتال
رطوبت نسبی در ماشین جوجه کشی :

به علت حرارت موجود در دستگاه جوجه کشی مقداری آب از تخم مرغ ها تبخیر می گردد. برای جلوگیری از تبخیر آب و جبران رطوبت از دست رفته بایستی مقداری رطوبت در ماشین جوجه کشی وجود داشته باشد تا از تلفات جنین جلوگیری بعمل می آید. اگر رطوبت ماشین جوجه کشی کم باشد تبخیر سریع تر و وسعت کیسه های هوایی داخل تخم مرغ بیشتر می شود و در نتیجه نوک جوجه زودتر به اتاقک هوا می رسد و اگر رطوبت زباد باشد کیسه هوا دیرتر از زمان معمول ( روز ۱۹ ) وسعت می یابد و جوجه قادر به تنفس نخواهد بود.
طول دوره جوجه کشی با کم یا زیاد شدن رطوبت متفاوت است. هرچه رطوبت بیشنر باشد زمان خروج جوجه ها از تخم زودتر است. نوسان در رطوبت باعث کوچک شدن جوجه ها و احتمالا بروز حالات غیرطبیعی در بدن می شود.
رطوبت ماشین جوجه کشی به حرارت یا دما آن بستگی دارد. اگر دما دستگاه جوجه کشی ۷/۳۷ درجه سانتی گراد ، اکسیژن آن ۲۰ درصد ، غلظت گاز کربنیک ۵/۰ درصد و سرعت حرکت هوا ۱۲ سانتیمتر در دقیقه باشد بهترین راندمان جوجه دهی در رطوبتی معادل ۶۱ درصد خواهد بود.
میزان رطوبت در ماشین جوجه کشی در ۱۸ روز اول دوره جوجه کشی ۶۰ درصد و در ۳ روز آخر ۷۰ تا ۷۵ درصد توصیه می شود. در دستگاه های جوجه کشی کوچک با گذاشتن ظروف اضافی در داخل دستگاه جوجه کشی و یا ایجاد رطوبت ساز سرد اولتراسونیک رطوبت زیادی تامین می کنند ولی در دستگاه های جوجه کشی صنعتی که ستر و هچر از هم جدا هستند رطوبت در هچر به طور نازل اسپری بصورت اتوماتیک بالاتر از ستر می باشد.
میزان رطوبت دستگاه جوجه کشی به سرعت تهویه بستگی دارد هرچه تهویه سریعتر باشد رطوبت ماشین جوجه کشی کمتر خواهد بود. با اندازه گیری اندازه کیسه هوا و وزن تخم مرغ ها می توان به چگونگی رطوبت دستگاه جوجه کشی پی برد. اگر کاهش در وزن تخم مرغ زیادتر و یا کمتر از حد معمول باشد ( کاهش در وزن تخم مرغ در دوره جوجه کشی حدود ۱۲ درصد می باشد ) و یا کیسه هوا خیلی بزرگ و یا کوچک باشد، نامناسب بودن رطوبت در دستگاه جوجه کشی را نشان می دهد.

ماشین جوجه کشی

تهویه ماشین جوجه کشی

جنین برای رشد خود احتیاج به اکسیژن دارد. در طول دوره جوجه کشی اکسیژن مورد نیاز جنین از طریق منافذ موجود در پوسته تخم مرغ انجام می گیرد و از همین منافذ گاز کربنیک تولید شده خارج می شود.
غلظت اکسیژن لازم برای رشد جنین حدود ۲۱ درصد است. کاهش اکسیژن سبب کاهش میزان جوجه دهی می گردد. به ازای یک درصد کاهش در غلظت اکسیژن دستگاه جوجه کشی ، حدود ۵ درصد از میزان جوجه دهی کاسته می شود. به نظر می رسد جنین تحمل ازدیاد اکسیژن را بهتر از کمبود آن دارد. در طول جوجه کشی جنین به ۴۶۱۷ سانتی متر مکعب اکسیژن نیازمند است و در همین مدت ۳۸۶۴ سانتی متر مکعب گاز کربنیک را خارج می سازد.
افزایش ارتفاع به علت کاهش فشار اکسیژن سبب کم شدن درصد جوجه دهی می گردد. بر اساس گزارشات موجود درصد جوجه دهی در ارتفاع ۲۴۰ پا حدود ۸۵ درصد می باشد در صورتی که در ارتفاع ۷۱۶۰ پا این مقدار به حدود ۶۴درصد کاهش می یابد.
گازکربنیک موجود در اطراف تخم مرغ ها سبب کاهش درصد جوجه دهی می شود. اگر غلظت گاز کربنیک به ۵ درصد برسد جوجه دهی به صفر خواهد رسید. غلظت گازکربنیک در ماشین های جوجه کشی نبایستی بیشتر از ۵/۰ درصد باشد
برای تهویه کامل دستگاه جوجه کشی لازم است که تهویه اتاق استقرار دستگاه جوجه کشی به طور مطلوب انجام بگیرد. هر یک درصد تخم مرغ به ۲۷/۰ مترمکعب هوا در ساعت نیاز دارد.
در اوایل دوره جوجه کشی ، اکسیژن کمتر مورد نیاز است و به تدریج این نیاز افزایش پیدا می کند.

تهویه دستگاه های جوجه کشی از طریق دریچه هایی که در اطراف ماشین جوجه کشی نصب شده انجام می گیرد.

6 دیدگاه

 1. سلام.میخواستم بپرسم دستگاه من کالیبره شده ایا کشیدن سیم دستگاه از پریز برق باعث ریست شدن دستگاه میشه؟دلیل کارم اینه که وقتی برق میره و دوباره میاد حرکت راکو انجام میده حتی وقتی برق در طول 2ساعت چند بار قطع میشه دستگاهم وقتی برق میاد حرکت راکو انجام میده.
  پاسخ
  1. نویسنده
   با سلام تنها راهی که کالیبره سیستم کنترل از بین برود ریست کردن دستی برد می باشد. و با قطع و وصل شدن برق کالیبره برد دستگاه جوجه کشی بهم نمی خورد. فقط برای کالیبراسیون سیستم کنترل دستگاه جوجه کشی بار اول نیاز است بعد آن دستگاه جوجه کشی فورا" خاموش نشود و بگذارید چند دقیقه کار کند. معمولا با روشن کردن مجدد دستگاه جوجه کشی راک بصورت اتوماتیک استارت میخورد. با تشکر / دی کیو شاپ
   پاسخ
 2. عذر میخوام بابت سوال دوبارم این راک رفتن بعد از وصل شدن برق اسیبی به تخم مرغ نمی رسونه؟چون ممکنه مثلا 20دقیقه قبل از قطعی برق یه بار گردش داشته باشه.ممنونم
  پاسخ
  1. نویسنده
   خواهش میکنم/ نه موردی پیدا نمیشود. و این نوعی از اتفاقات پیش بینی نشده می باشد . با تشکر / دی کیو شاپ
   پاسخ
 3. سلام ببخشید میشه رو مورد اون دستگاهی که با یک شلنگ سفید به دستگاه جوجه کشی وصل شده توضیح بدین و باید حتما باشه؟؟؟
  پاسخ
  1. نویسنده
   با سلام لوله بخور کنار دستگاه جوجه کشی کار انتقال رطوبت رسانی از رطوبت ساز اولتراسونیک سرد به دستگاه جوجه کشی را بر عهده دارد. رطوبت ساز بصورت اتوماتیک از سیستم کنترل پی ال سی دستگاه جوجه کشی فرمان می گیرد و در مواقع لزوم بصورت خودکار روشن می شود. می توانید از قسمت فروشگاه دی کیو شاپ از توضیحات کامل محصولات با خبر شوید و برای برخورداری از تخفیف ویژه نمایشگاه مجازی دی کیو شاپ می توانید بهره ببرید و خرید با تخفیف ویژه انجام دهید. با تشکر پشتیبانی دی کیو شاپ
   پاسخ

ارسال یک نظر

X