بازگشت به بالا

اصول علمی و عملی پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون Turkey

نگهداری بوقلمون

نگهداري بوقلمون در سنين جوجگي، يكي از مشكلترين مراحل پرورش بوقلمون است. بوقلمون هاي جوان نيز در مقابل عوامل بيماري‌زا كاملاً حساسند از اينرو بايد توجه فراواني به آنها مبذول داشت. امروزه در اغلب كشورها، بوقلمون را بصورت تجارتي و به تعداد زيادي نگه داري مي‌كنند وتعداد معدودي از شركتهاي اصلاح نژادي، سويه هاي تجارتي مخصوص به خود را ارائه مي‌دهند كه از ضريب تبديل و قدرت رشد بسيار بهتري نسبت به ديگر نژادها برخوردارند. در طريقه پرورش به صورت صنعتي، بايد با تحت نظر گرفتن شرايط محيطي تمامي نيازهاي بوقلمون را در نظر گرفت تا با تنظيم حرارت، تهويه، بهداشت و بالاخره جايگاه حداكثر نتيجه مطلوب حائز شود.

دماي مورد نياز پرورش بوقلمون

دما در هفته هاي مختلف بايد به قرار زير باشد:
در شروع دوره پرورش و در سيستم آشيانه گرم (گرمايش در كل سالن) دماي آشيانه را در حدود ۳۴ الي ۳۶ درجه سانتي گراد تامين كنيد و اين دما را در اواخر هفته اول به ۳۲ درجه سانتيگراد برسانيد، سپس دماي آشيانه را در هفته دوم ۲۹ ، هفته سوم ۲۶ ، در هفته چهارم ۲۴ (در تمام اين مدت حرارت سالن نبايد از ۲۴ درجه سانتي گراد كمتر گردد)، هفته پنجم ۲۱ درجه سانتي گراد و از هفته ششم تا پايان دوره دماي ۱۸درجه سانتي گراد را حفظ نماييد. در مورد تامين دماي مورد نياز نژاد هاي صنعتي، حتماً از راهنماي پرورش آن نژاد استفاده نماييد.
در روزهاي اول جوجه ها نبايد از منبع حرارتي دور شوند چون ممكن است سرما بخورند. اگر از دستگاه مادر مصنوعي استفاده مي‌شود بايد دور دستگاه مادر حصاري كشيد تا از آن دور نشوند و يا اگر از هيتر استفاده ميشود بايد تمامي سالن حرارت يكنواخت و مناسب داشته باشد.

تهويه و رطوبت

براي رشد معمولي جوجه بوقلمون هواي تازه و تميز ضرورت دارد. با استفاده از پنجره هاي تهويه‌اي و همچنين هواكش‌هاي برقي مي‌توان تهويه را كنترل كرده كه البته تهويه نبايد سبب سرد شدن سالن گردد. هنگام ورود به سالن مي‌توان وضعيت تهويه را بخوبي تشخيص داد، زيرا وجود هرگونه بوي نامناسب دليل عدم و نقص تهويه است. تهويه نامناسب از طرفي سبب كم كردن رطوبت مي شود. وجود رطوبت در داخل سالن نيز يكي از نشانه هاي نقص تهويه است. سالن نگهداري جوجه ها هميشه بايد خشك نگهداري شود و اگر خشكي هوا بيش از حد لازم باشد رشد پرها كم شده و وضعيت پرها نامناسب مي گردد.

بهداشت و بهسازي

جلوگيري و پيش‌گيري از بيماري مستلزم رعايت اصول بهسازي و بهداشت است. از اينرو بايد لانه و همچنين وسايل را قبل از ورود و پايان هر دوره به خوبي شست و ضد عفوني نمود.

بوقلمون سفید

فضاي لازم برای پرورش بوقلمون

فضايي كه بايد در اختيار جوجه بوقلمون باشد:
در هفته اول ۳۰ جوجه در هر متر مربع، در هفته دوم تا چهارم تعداد ۲۰ جوجه، در هفته پنجم و ششم تعداد ۱۰ جوجه، در هفته هفتم و هشتم تعداد ۸ جوجه، در هفته نهم تا دوازدهم تعداد ۵ عدد و در هفته سیزدهم تا بیستم تعداد ۲-۳ بوقلمون در هر متر مربع پرورش داده می شوند.

وسايل نگهداري جوجه بوقلمون

وسايلي كه براي پرورش و نگهداري جوجه بوقلمون به كار ميرود تقريباً شبيه به آن چيزي است كه در پرورش جوجه هاي مرغ به كار مي رود.

استفاده از نور براي پرورش بوقلمونپرورش بوقلمون

در ۴۸ ساعت اول بايد در تمام مدت شبانه روز از روشنايي در سالن نگهداري جوجه بوقلمون‌ها استفاده كرد. بعد از اينكه جوجه بوقلمون‌ها به خوردن و آشاميدن عادت كردند بايد به مرور نور را كم كرد به طوري كه در سن ۲ هفتگي به حداقل مقدار روشنايي رساند. معمولاً مقدار ۱۳- ۱۴ ساعت نور در شبانه روز براي بوقلمون‌ها از سن ۲ هفتگي به بعد كافي است. شدت نور نيز مهم است معمولاً در ۴۸ ساعت اول بايد از نور شديد‌تر و سپس از نور ضعيف‌تر استفاده نمود. طبق آزمايشي كه در انگليس انجام شده، نور قرمز و سبز هر دو اثر خوبي از نظر رشد نسبت به نور سفيد در بوقلمون‌ها دارند. ولي وقتي كه شدت انوار مذكور به اندازه شدت نور سفيد است اختلافي از نظر ميزان رشد در بوقلمون‌ها ديده نشده است، از اينرو به نظر مي‌رسد مسئله شدت نور مهمتر از رنگ آن است.
بوقلمون‌ها نيز مانند مرغ‌ها در نور آبي قادر به ديدن نيستند از اينرو هنگام گرفتن آنها ميتوان از نور آبي استفاده كرد. به هر حال استفاده از نور آبي، به مدت ۲۴ ساعت اثر بدي بر بوقلمون دارد. طرز استفاده كردن از نور در پرورش بوقلمون ها بستگي به نژاد و طرز نگهداري و بالاخره سن فرستادن آنها به كشتارگاه دارد ولي از نظر راهنمايي از نور مي‌توان به طريقه زير استفاده كرد:
۰-۶ هفتگي: در ۴۸ ساعت اول به طور دائمي از نور استفاده مي‌شود، سپس ميزان روشنايي را به مرور به ۱۴ الي ۱۸ ساعت مي‌رسانند (كم كردن نور بايد به طور آهسته وتدريجي صورت گيرد).
۶-۲۲ هفتگي: از ۱۴ ساعت نور باشدت كم استفاده مي‌شود.
۲۲-۳۰ هفتگي: مدت روشنايي روز را به ۱۰-۱۲ ساعت مي‌رسانند.

 

3 دیدگاه

 1. سلام مطالبتون عالی بود ممنون
  پاسخ
 2. سلام ممنون میشم اکه ی کانال پرورش بوقلمون معرفی کنید
  پاسخ
  1. نویسنده
   با سلام نظر لطف شما می باشد/ همکارهای گروه فنی شرکت در در جمع آوری و بازسازی مطالب بروز در زمینه جوجه کشی طیور بصورت هفته ای در بخش مطالب علمی اضافه می کنند شما می توانید با کانال @dqone جوین بشین تا از اطلاعات پایه مطلع شوید و یا از طریق بخش علمی مطالب راجع به پرورش و جوجه کشی بوقلمون مطالعه نمایید. با تشکر / دی کیو شاپ
   پاسخ

ارسال یک نظر

X