تخم نطفه دار شتر مرغ
تخم نطفه دار شتر مرغ
4.9 (98.57%) 28 vote[s]

تخم نطفه دار شتر مرغ

برخی این تصور را دارند که اگر پرنده ای بزرگ باشد ، تخم بزرگی هم باید تولید کند،به طوری که تخم شتر مرغ کوچکترین تخم نسبت به وزن شتر مرغ می باشد و به طور متوسط تخم شترمرغ ۱۹-۱۷ سانتی متر طول و ۱۵-۱۴ سانتی متر عرض داشته و ۱۹۰۰-۱۱۰۰ گرم وزن دارد که 42 روز طول می کشد تا تخم درون دستگاه جوجه کشی کامل شود. در این بخش به بررسی تخم نطفه دار شتر مرغ خواهیم پرداخت که امیدواریم برای شما کاربران محترم دی کیو شاپ مفید و موثر واقع شود.

تخم نطفه دار شتر مرغ

۱- نطفه یا صفحه ی زاینده: تنها عضو زنده ی تخم می باشد و بر روی زرده قرار گرفته است.

۲- زرده: نقش آن فراهم کردن مواد غذایی لازم برای استفاده ی جنین در مراحل مختلف رشد و نمو می باشد.

۳- آلبومین سا سفیده: پوشش آبکی اطراف جنین در حال رشد را تشکیل می دهد و مانع از خشک شدن جنین می شود. سفیده خواص ضد میکروبی دارد و از سه لایه تشکیل شده است.

الف) سفیده رقیق

ب) سفیده غلیظ

ج)سفیده رقیق داخلی

۴- شالاز یا زرده بند: در وسط تخم و در هر دو طرف زرده، دو قسمت مارپیچی از جنس سفیده ی غلیظ به نام شالاز یا زرد بند وجود دارد. شالاز، زرده را در وسط تخم نگه می دارد و مانع از حرکت زرده به سمت پوسته ی آهکی و چسبیدن به آن شده و مانع از بین رفتن نطفه می شود.

مراحل تبدیل شدن تخم ها به جوجه

تخم نطفه دار شتر مرغ از روز سی هفتم به بعد تا روز چهل و دوم تبدیل به جوجه شده و با نوک زدن به غشا، کیسه ی هوایی را سوراخ کرده و به بیرون راه می یابند. بعد از گذشت 12 تا 24 ساعت، نوک زدن به پوسته تخم و باز کردن روزنه ای برای خروج از تخم آغاز می شود. اگر جوجه ضعیف باشد ممکن است دوره هچ تا 46 روز هم طول بکشد، بنابراین باید صبر و حوصله داشت و اصلا برای خروج جوجه ها از تخم عجله نکرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک