تخم نطفه دار قابل جوجه کشی
تخم نطفه دار قابل جوجه کشی
3.7 (73.33%) 3 votes

تخم نطفه دار قابل جوجه کشی

جوجه کشی از تخم نطفه دار

قبل از قرار دادن تخم نطفه دار قابل جوجه کشی در دستگاه جوجه کشی، برق ماشین جوجه کشی را وصل و مطمئن شوید که دمای داخل دستگاه در حدود 37.5 -38  درجه سانتی گراد است. لازم است برای این کار حدود 24 ساعت قبل دستگاه جوجه کشی را روشن نمایید تا دما و رطوبت لازم برقرار شود.

برای چرخش دستی لازم است تخم نطفه دار قابل جوجه کشی را علامت گذاری کنید به عنوان مثال با مداد علامت  X را در یک طرف و O را در سوی دیگر، اطمینان حاصل کنید که به نوبه خود تخم نطفه دار حداقل 3 بار در روز  چرخش دستی داشته باشد. البته این روش برای چرخش دستی انجام می شود و برای دستگاه جوجه کشی فول دیجیتال نیازی به این موارد نیست بخاطرینکه چرخش تخم نطفه دار قابل جوجه کشی بطور متناوب هر 60 دقیقه بصورت نرم و حالت گهواره ای چرخش دارد. که تقریبا” به 180 درجه در هر 60 دقیقه می رسد.

کندلینگ تخم نطفه دار قابل جوجه کشی

هنگامی که گله به سن تولید خوب و به نسبت صحیح از خروس به مرغ باشد، باروری تخم نطفه دار قابل جوجه کشی به ندرت 100% می رسد. می توان آن را به عهده گرفت که یک مقدار عادلانه از تخم مرغ های بارور خواهد بود. باروری ممکن است از 55% تا95% با احتساب شرایط فصل، تغذیه و نوع پرندگان متفاوت است. به طور متوسط امید بالای جوجه درآوری ممکن است بین 50% تا 75% باشد البته موارد زیادی در جوجه درآوری تخم نطفه دار قابل جوجه کشی در دستگاه دخیل است که مانند: ژنتیک پرنده، درصد نطفه داری، مدت زمان نگهداری، دما و رطوبت نگهداری تخم نطفه دار و… می باشد تا یک تخم نطفه دار به جوجه تبدیل شود.تخم نطفه دار قابل جوجه کشی

 

باروری تخم نطفه دار قابل جوجه کشی

باروری تخم مرغ می توانید قبل ازورود به دستگاه جوجه کشی تعیین می شود. در مجتمع جوجه کشی های صنعتی تخم نطفه دار قابل جوجه کشی قبل از ورو به دستگاه ها مورد بازبینی و گرید و کندلینگ قرار می گیرد. بدین صورت تخم نطفه دار قابل جوجه کشی را در شانه های 42 عددی تخم مرغ چیده و روی دستگاه های مخصوص اسکنر که به سیستم رایانه ای متصل است قرار داده که تخم ها را نور میدهد و مشخص می شود که نطفه دار است یا نه. دستگاه های مخصوص تخم های بدون نطفه را برداشته و جایگزینش تخم نطفه دار قابل جوجه کشی می گذارد.

البته در دستگاه ها جوجه کشی خانگی این روش را بعد از 7-10 روز قرار دادن تخم نطفه دار در داخل دستگاه جوجه کشی انجام می دهند. قبل از کندل کردن بهتر است کار گرید انجام گیرد تا تخم مرغ های شکسته و یا آسیب دیده و یا گرد و وزن های متغیر را حذف کنید.

درجه حرارت و رطوبت دستگاه جوجه کشی

یک تخم مرغ نطفه دار تاره که به داخل دستگاه منتقل می شود نیاز به حرارت مناسب دارد تا جنین شروع به رشد کند و در مدت زمان مشخصی از جنین تبدیل به جوجه شود. به این ترتیب تخم نطفه دار قابل جوجه کشی ، نیاز دارد دمای داخلی دستگاه به درجه حرارت مطلوب برسد. دمای مناسب دستگاه جوجه کشی برای تخم مرغ باید در حدود 37.7 درجه سانتی گراد، بلدرچین و اردک در 37.5 درجه سانتی گراد باشد.

رطوبت تخم نطفه دار قابل جوجه کشی در دستگاه بسیار مهم می باشد، رطوبت دستگاه جوجه کشی های کوچک و بزرگ به روش های مختلفی تعبیه می شود. رطوبت در دستگاه جوجه کشی کوچک بوسیله تبخیری تامین می شود و رطوبت در دستگاه های جوجه کشی بزرگ و صنعتی بصورت رطوبت ساز بخور سرد یا بخور دیسکی و نازل اسپری مه پاش سرد رطوبت مورد نیاز برای تخم نطفه دار قابل جوجه کشی را تامین می کند. رطوبت دستگاه جوجه کشی بصورت میانگین بین 50 – 70 درصد می باشد.

 

8 دیدگاه در مورد “تخم نطفه دار قابل جوجه کشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک