تغذیه مرغ تخم گذار

تغذیه مرغ تخم گذار احتیاج به یک برنامه ی علمی و دقیق دارد که بسته به نیاز طیور جیره ها مختلف می باشند. همچنین طیور از مواد غذایی مانند غلات ، مکمل های پروتئین، مواد معدنی ، ویتامین ها و چربی تغذیه می شوند.علاوه بر اینها محرک های رشد مانند باسیتراسیون و کوکسیدیوستات ها گاهی ممکن است به این جیره ها اضافه شوند.

دستگاه جوجه کشی مرغ

تولید کنندگان تخم مرغ ، گله های خود را مرتب زیر نظر داشته و از لحاظ تولید و مقدار جیره ی غذایی بسیار مراقب گله خواهند بود که گله جیره ی غذایی را برای تولید تخم و کسب درآمد بالا به طور کامل مصرف کند.

آماده کردن تغذیه مرغ تخم گذار

 • کربوهیدرات ها در تغذیه مرغ تخم گذار با اهمیت تر از سایر مواد غذایی می باشند.
 • زمانی که بخواهند انرژی مواد غذایی را بالا ببرند از چربی ها استفاده می کنند.
 • علف های سبز و برگ های خشک شده و پودر یونجه ی خشک شده جزء گیاهان سبز در تغذیه ی طیور می باشند.
 • پروتئین گیاهی شامل سویا، تخم پنبه ، بادام زمینی می باشند که بعد ازغلات ، پروتئین ها در جیره ی غذایی طیور بسیار مهم می باشند.
 • پودر ماهی همان پروتئین ماهی می باشد.
 • پروتئین حیوانی شامل پودر گوشت و استخوان ، اضافه های کشتارگاه طیور و محصولات لبنی می باشند.
 • مواد معدنی شامل کلسیم ، منیزیم ، گوگرد ، نمک و فسفر می شود.

سالن های بسته پرورش مرغ

این گونه سالن ها مخصوص آب و هوای سردسیر یا معتدل می باشد.این سالن ها دریچه های ورود و خروج هوا دارند و به دلیل اینکه نور به وسیله ی صفحات نورگیر با تله های نوری پوشیده شده به آنها سالن های بسته می گویند.

سالن های پنجره دار

از این سالن ها در هر شرایطی می توان استفاده کرد و برای مناطقی با آب وهوای سرد و معتدل با رطوبت پایین نیز مناسب می باشند.

سالن های پرده دار

این سالن ها مناسب برای مناطق معتدل و گرمسیر با رطوبت بالا می باشد که نیمی از سالن به وسیله ی پرده های متحرک پوشش داده شده و با بالا رفتن دما این پرده ها کنار زده می شوند که در این قسمت ها برای جلوگیری از عبور حیوانات به وسیله ی توری پوشیده شده است.

محاسبه ی اندازه ی جیره ی طیور

مقدار مواد غذایی بر حسب انرژی آن محاسبه خواهد شد.همچنین مقدار مواد غذایی طیور به نوع غذا، سن و وزن بدن و حرارت محیط بستگی دارد.مرغ های تخم گذار به کلسیم احتیاج دارند که به طور طبیعی باید ۲.۵ درصد کلسیم در جیره ی غذایی آنها قرار داد.

جیره های غذایی طیور شکل های مختلفی دارد که شامل:

 • خوراک آردی
 • به صورت خرد شده
 • به صورت حبه
 • به صورات خوراک ، آردی و دانه

خوراک آردی ترکیبی از غلات آسیاب شده به همراه کنسانتره و مواد پروتئینی ، املاح معدنی و ویتامین ها می باشد.

وزن مرغ های تخم گذار و میزان دان مصرفی

وزن و رشد مرغ های تخم گذار بسیار مورد توجه قرار می گیرد.وزن کردن مرغ ها در سالن به طور تصادفی می باشد و با ترازو و با حساسیت ۵۰ گرم وزن می شوند. وزن کردن مرغ ها از پنج هفتگی شروع و به صورت هفتگی تکرار می شود وزن دقیق هر مرغ باید قبل از تغییرات جیره انجام شود و چنانچه وزن مرغ پایین باشد باید با دادن جیره های مناسب آنها را به وزن مورد نظر برسانید.

عواملی که در وزن بدن گله تاثیر منفی دارد شامل :

تراکم بیش از حد، بیماری و درست مصرف نکردن مواد مغذی وضعیت غیر طبیعی گله را نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک