جایگاه پروبیوتیک در صنعت روز طیور

امروزه پرورش جوجه گوشتی بدون استفاده از آنتی بیوتیک مقرون به صرفه نیست. صنعتی شدن پرورش طیور اگر چه راه کارهایی از قبیل ریشه کنی بیماری ها ، امنیت زیستی و واکسیناسیون را در جهت کنترل و پیشگیری بیماری ها بکار برده است. اما با محصور کردن پرندگان در یک مکان خطر انتقال بیماری را افزایش داده است.

آنتی بیوتیک ها نیز سهم مهمی در برنامه های پیشگیری دارند. در صنعت پرورش طیور به منظور کاهش تلفات و افزایش عملکرد جوجه های گوشتی استفاده از ترکیبات آنتی بیوتیک متداول است. استفاده از این ترکیبات آنتی بیوتیکی علاوه بر ایجاد مقاومت در سویه های پاتوژن در دراز مدت، به علت باقی ماندن ترکیبات آنتی بیوتیکی علاوه بر ایجاد مقاومت در سویه پاتوژن در دراز مدت، به علت باقی ماندن ترکیبات آنتی بیوتیکی در گوشت باعث نگرانی هایی در مصرف کنندگان شده است همچنین با توجه به ضوابط خاص برخی کشورها در مورد عدم وجود ترکیبات آنتی بیوتیکی در گوشت، صادارات گوشت طیور به برخی کشورها با محدودیت هایی مواجه شده است.

با توجه به در معرض قرار گرفتن پرندگان به عوامل عفونی کشنده آیا می توان بدون استفاده از آنتی بیوتیک همچنان یک منبع پروتئینی ارزان قیمت داشته باشیم؟

امروزه به منظور تحریک رشد، رفع کمبود مواد مغذی، تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از بیماری ها از ترکیبات زیر به عنوان جایگزین آنتی بیوتیک ها استفاده می شود:

۱ . پروبیوتیک ها

۲ . پری بیوتیک ها

۳ . اسیدیفایرها ( اسیدهای آلی )

۴ . گیاهان دارویی و…

خرید دستگاه جوجه کشی خانگی

گسترش بیماری های ویروسی طی سال های اخیر استفاده از پروبیوتیک ها جهت تقویت سیستم ایمنی طیور را توجیه پذیر نموده است. استفاده از مکمل های پروبیوتیک ها به علت بهبود فلور میکروبی روده، کاهش میزان وقوع اسهال، ایجاد خاصیت ایمنی، توان رقابت با باکتری های پاتوژن ، ایجاد مقاومت در برابر استرس و تولید برخی آنزیم ها، در صنعت پرورش طیور کشور در حال رشد است. پروبیوتیک ها ترکیبات میکروبی زنده ای هستند که مستقیما می توان به جیره طیور و دام اضافه می شوند و اثر بسیار مطلوبی بر عملکرد و سلامت آن ها دارند. استفاده از این ترکیبات در خوراک طیور، به صورت بسیار گسترده مورد ارزیابی قرار گرفته است. این میکروارگانیسم ها نه تنها ایجاد بیماری نمی کنند، این میکروارگانیسم ها نه تنها ایجاد بیماری نمی کنند، بلکه از تکثیر و رشد باکتری های بیماری زا نیز در دستگاه گوارش حیوانات جلوگیری کرده و موجب افزایش میکروفلور مفید در سیستم گوارش طیور می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک