جوجه کشی شترمرغ | دستگاه جوجه کشی شترمرغ
جوجه کشی شترمرغ
4.3 (86.67%) 6 vote[s]

جوجه کشی شترمرغ

برای ازدیاد نسل در بین شترمرغ ها نیاز به جوجه کشی صحیح با درصد هچ بالا می باشد. جوجه کشی شترمرغ کلا به دو روش انجام می گیرد که با جوجه کشی مطمئن می توان تولید جوجه از تخم نطفه دار شترمرغ را انجام گیرد.

روشهای جوجه کشی شتر مرغ

  1. جوجه کشی طبیعی
  2. جوجه کشی مصنوعی

در جوجه کشی طبیعی شترمرغ ها به مدت 6 هفته بر روی تخم نطفه دار ها می خوابند که پس از این مدت جوجه ها از تخم خارج می شوند و معمولا شترمرغ های نر و ماده این عمل را به نوبت انجام می دهند.اجازه دادن به شترمرغ برای نشستن بر روی تخم بیش از 42 روز می تواند باعث ایجاد فشار بر روی پرنده شده اند را ضعیف سازد.

در این روش تعداد تخم گذاشته شده به شدت کاهش می یابد و برای تولیدکنندگان تجاری مقرون به صرفه نمی باشد. جوجه های به دنیا آمده از طریق طبیعی معمولا سرزنده تر هستند.

تاریخچه جوجه کشی مصنوعی شتر مرغ

تاریخچه جوجه کشی مصنوعی شترمرغ برای رسیدن به اهداف اقتصادی از زمان آقای آرتورداگلاس در افریقای جنوبی در سال 1867 آغاز شد که برای اولین بار دستگاه جوجه کشی را روانه بازار مصرف کردند. استفاده از دستگاه جوجه کشی دارای فواید زیادی می باشد:

1 – با این روش تولید جوجه درآوری در شترمرغ افزایش می یابد بطوری که در فصل تخمگذاری هر شترمرغ ماده بسته به نژاد و ژنتیک انفرادی و شرایط پرورش، 40 تا 80 عدد تخم می گذارد.

2 – در جوجه کشی مصنوعی امکان تولید جوجه های هم سن فراهم می شود. مدیریت جوجه های هم سن شترمرغ از نظر تغذیه و بهداشت بسیار با اهمیت می باشد و فروش و بازاریابی آنها نیز بهتر انجام می شود.

3 – کنترل بیماریها و مراقبت از جوجه ها از بدو تولد و امکان فراهم ساختن شرایط محیطی که بتوان درصد ماندگاری جوجه ها را افزایش داد مقدور می باشد.

دستگاه جوجه کشی شترمرغ

نکات مهم و مراحل جوجه کشی مصنوعی تخم شترمرغ

بطورکلی در جوجه کشی مصنوعی از تخم شترمرغ ها می بایست موارد زیر را مورد توجه قرار داد:

1 . جمع آوری و حمل و نقل صحیح و بهداشتی تخم ها

2 . تمیز کردن تخم ها

3 . ضدعفونی کردن

4 . کاهش حرارت تخم ها ( در صورت بالا بودن دمای محیط )

5 . نگهداری و ذخیره کردن تخم ها

6 . چرخش تخم ها در زمان ذخیره سازی

7 . افزایش حرارت تخم ها

8 . شرایط انکوباسیون و تفریخ

مدت زمان جوجه کشی شترمرغ در دستگاه جوجه کشی بر اساس نژاد متغیر می باشد که از 42 روز تا 48 روز بطول می انجامند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک