حرکات و رفتار های جمعی شتر مرغ
حرکات و رفتار های جمعی شتر مرغ ها
5 (100%) 2 votes

حرکات و رفتار های جمعی شتر مرغ ها

حرکات و رفتار های جمعی شتر مرغ ها

حرکات و رفتار های جمعی شتر مرغ  : عموما شتر مرغ ها 12 ساعت در روز مشغول فعالیت هستند. حدودا 2 و نیم ساعت می نشینند. 45 دقیقه قدم می زنند و می چرخند و 40 دقیقه در روز می ایستند. اگر غذای آن ها ترکیبی باشد، حدودا 50 دقیقه را صرف خوردن غذا و 10 دقیقه را صرف آشامیدن آب می کنند.

این حیوان نیم ساعت از روزش را صرف نوک زدن به اجسامی می کند که برایش جالب باشند. شتر مرغ ها در فصل جفت گیری بیشترین فعالیت ممکن را دارند. در این زمان شتر مرغ نر، رفتار های رقص مانندی شامل نشستن روی زانوها ، خم کردن گردن و تکان دادن بال ها را از خود نشان می دهد که به رقص والسی شبیه می باشد.

شتر مرغ در یک دقیقه می تواند 60 متر راه برود. اگر غذایی پیدا کند به دسته های چهار تایی می پیوندد. زیرا با این کار در هنگام غذا خوردن با هوشیاری و مراقبت دیگر اعضا، امنیت خود را تامین کرده است. معمولا شتر مرغ نر از شتر مرغ ماده هوشیار تر است. در یک گروه چهار نفره معمولا همیشه یک شتر مرغ می ایستد و وظیفه ی مراقبت از اطراف را برعهده دارد.  در فصول جفت گیری ، معمولا شتر مرغ ها به دسته های صد تایی تقسیم می شوند. چند شتر مرغ ماده رهبری و هدایت گروه را به دست می گیرند. شتر مرغ ها معمولا عادت دارند بطور دسته جمعی به چرا بروند و حمام شن و آب بگیرند.

حرکات و رفتار های جمعی شتر مرغ

یکی از معروف ترین و مهم ترین رفتار های شتر مرغ ها هوشیاری بسیار بالا و درک خطر و فرار فوری از محیط خطرناک می باشد. این حیوان دارای عکس العمل بسیار سریعی در مقابل خطر می باشد. یک گروه شتر مرغ معمولا دارای ضریب امنیتی بسیار بالایی در برابر خطر حیوانات درنده می باشند و به محض احساس خطر ، فورا عکس العمل نشان می دهند و فرار می کنند.

حتما مستند هایی در مورد زندگی شتر مرغ دیده اید که در آن یک شتر مرغ در کنار ماشین در حال حرکت می دود. در ابتدا تصور می شود که شتر مرغ می خواهد به نوعی با انسان بازی کند و با آن ماشین کورس ببندد؛ اما چنین نیست و در حقیقت شتر مرغ از ترس و احساس خطر پا به فرار گذاشته است. این دویدن و فعالیت شتر مرغ باعث می شود آب بدن حیوان از دست برود و از آنجایی که محل زندگی این حیوان در مناطق گرم و خشک می باشد، می تواند برای او مضر باشد و عوارض جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

در مزارعی که شتر مرغ پرورش می دهند، دشمنان طبیعی و عمدی برای این حیوان وجود ندارد. اما باز هم شتر مرغ مثلا با شنیدن صدای هواپیما، دیدن یک ملخ و حتی دیدن سایه ی یک انسان نیز احساس خطر می کند و پا به فرار می گذارد. چنین عواملی که سبب ترس این پرنده می شوند، قوای باروری و تولید مثل او را تضعیف کرده و در مسئله ی هم زیستی باعث بروز مشکل می شوند. از طرفی هم درمواقعی که شتر مرغ عوامل و فاکتور های ترسناک و خطرناک اطراف را یاد بگیرید، خود به خود ترسش از بین رفته و استرسش در آینه نیز کمتر می شود.

توصیه هایی در مورد نگهداری و پرورش شتر مرغ

محل نگهداری شتر مرغ باید  دارای فضایی باشد که پرنده به هنگام احساس خطر و ترس بتواند به راحتی فرار کند، بدود و به مانعی برخورد نکند. اگر محیط زندگی شتر مرغ به محل جدیدی منتقل شد، باید او را به قسمت هایی از آن مکان که دارای صداهای بلند و ترسناک هستند هدایت کنید تا شتر مرغ خود را با آن ها وفق بدهد.

همچنین شما می توانید از روی حالت دم شتر مرغ به احساس او پی ببرید. اگر دم شتر مرغ به سمت پایین باشد نشان دهنده ی این است که پرنده در حالت عادی به سر می برد. اما اگر دمش به سمت بالا برافرشته باشد و سینه اش را به جلو داده بود، بدین معناست که شتر مرغ در حالت تهاجمی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک