ساخت دستگاه جوجه کشی

لوازم ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی را به راحتی می توانید تهیه کنید. این دستگاه جوجه کشی کاملا تست شده که در ادامه خواهید دید جوجه ها چگونه با این دستگاه به دنیا می آیند.

۱-طریقه ی ساخت دستگاه جوجه کشی

برشی مربعی که روی درب ایجاد شده برای رسیدن نور به داخل دستگاه و همچنین مشاهده ی داخل دستگاه از طریق دریچه ای است که روی شیشه تعبیه شده است. با استفاده از این دریچه هامی توانید تخم ها را تنظیم کرده و درون دستگاه را نیز بررسی کنید . این دریچه ی شیشه ای در سایر دستگاههای شرکتی هم وجود دارد ولی بجای شیشه،  از جنس پلی کربنات استفاده می کنند. به دلیل اینکه شیشه از اشعه های مضر خورشید و نور مستقیم به داخل دستگاه جلوگیری نمی کند و نسبت به شیشه نیز مقاومت بیشتری دارد.

۲- استفاده از موم شیشه برای پوشاندن کناره های درب

در این مرحله برای جلوگیری از ورود هوای گرم و سرد به داخل دستگاه ، کناره های درب را با استفاده از موم می پوشانند که این روش بسیار مناسب می باشد. این موم برای درزگیری در دستگاه های چینی به نام کاکس هند و جنسیس کره ای که وارد ایران می شوند  نیز استفاده می شود.

دستگاه جوجه کشی خانگی

۳- نصب کردن شیشه در قسمت برش

برای جلوگیری از ورود هوای سرد و گرم و رطوبت دما و مشاهده ی داخل دستگاه باید محافظه ای شیشه ای روی قسمت برش دهده شده ،  گذاشته شود. استفاده از شیشه به دلیل قیمت پایینی که دارید مقرون به صرفه است.

۴-  ۴ سوراخ ایجاد شده در دستگاه جوجه کشی

 • سوراخی برای ورود آب به صورت خودکار و البته بدون باز کردن در
 • سوراخی برای سیم برق
 • سوراخی برای ورود هوا جهت اکسیژن گیری
 • سوراخی برای گرداننده ی راک

این سوراخ ها در تمامی دستگاه های شرکتی نیز وجود دارند که در آنها به صورت دقیق تر و اصولی تر طراحی شده اند.

۵-قرار دادن ظرف برای تامین رطوبت دستگاه جوجه کشی

ظرفی که در آن اسفنج وجود دارد را برای ایجاد رطوبت دستگاه فراهم کنید تا با حرارت آب بخار شود و رطوبت مورد نیاز دستگاه تامین شود. این روش در دستگاه های خانگی قدیم نیز مورد استفاده قرار گرفته ولی امروزه از پمپ آب و دستگاه التواسونیک، استفاده می شود.

۶-قرار دادن سیم توری

سیم توری را به اندازه ی ظرفی که اسفنج درون آن قرار گرفته ، برش دهید.محافظی در بالای ظرف آب و در قسمت پایینی راک وجود دارد که از جوجه ها محافظت می کند. زیرا جوجه ها بعد از تولید به دلیل سقوط از راک آسیب می بینند.

۷- برش سوراخ در سیم تور برای عبور لوله ی آب

در این دستگاه برای تامین آب داخل ظرف نیازی ندارد درب دستگاه را باز کنید فقط کافیست سوراخی در بالای ظرف ایجاد کنید که لوله ی آب به راحتی از آن عبور کند.

رطوبت دستگاه جوجه کشی

۸- قرار دادن سیم توری در دستگاه جوجه کشی

سیم توری را باید جوری قرار دهید تا قسمتی که سوراخ دارد دقیقا روبروی ظرف آب قرار گیرد تا با شیلنگ و بدون بازکردن درب ، ظرف آب پر شود.

۹- قرار دادن لوله، درون سوراخ

لوله را از سوراخی که برای آب ایجاد کردید درون دستگاه قرار دهید . باید بگویم که حالا دیگر تمامی مراحل ساخت سیستم رطوبت برای جوجه ها تامین شد.

۱۰- ساخت جعبه ای چوبی شکل

این دستگاه روی راک استفاده می شود و تخم ها را روی راک می گذارند، در دستگاه های جوجه کشی شرکتی از راک و شانه های همه کاره استفاده می شود که در آن تخم هر پرنده ای را می توان گذاشت اما در این دستگاه ها به دلیل کاهش هزینه یک راک مخصوص تخم مرغ طراحی شده است.

۱۱- برش سیم، هم اندازه  با جعبه

این سیم در زیر راک قرار می گیرد و به عنوان محافظ استفاده می شود.

۱۲- استفاده از نیم پست ها برای نگه داشتن راک در جای مناسب استفاده می شود. راک به وسیله ی نیم بست به لوله ی اصلی نگه دارنده وصل می شود.

۱۳- گذراندن  لوله ی  پلاستیکی از دستگاه

یک لوله ی پلاستیکی را از یک سمت عبور دهید و از سمت دیگر دستگاه آن را بیرون بیاورید . این لوله باید از بین دستگیره ها عبور کند تا محافظ راک باشد . یکی از اصلی ترین اجزای عملیات جوجه کشی چرخش راک است.

۱۴- نصب نگهدارنده ی راک

لوله ای را که برای نگه دارنده ی راک نصب کرده تنظیم کنید. این روش برای راحتی در چرخش راک می باشد. به شکلی که  دسته را می گیرید و راک را می چرخانید . می توانید برای راحتی بیشتر یک علامت زیر دسته بگذارید تا چرخش تخم ها را چک کنید.

۱۵- سوراخ کردن و نصب کردن جعبه چوبی

برای ثابت ماندن راک و چرخاندن آن، به لوله ی نگه دارنده نصب می شود.

۱۶- قرار دادن شانه ی تخم مرغ درون جعبه

حالا باید شانه های تخم مرغ را داخل جعبه قراردهید. ابتدا  قسمت پایین شانه را به گونه ای جای گذاری کنید که مانع از افتادن تخم مرغ ها شود. جعبه شانه های تخم مرغ در واقع ، کار شانه های دستگاه جوجه کشی را انجام می دهند که تخم مرغ هایی که نطفه دارند درون آن قرار می گیرند.

۱۷- باز کردن پیچ برای آویز فن

فن و ترموستات برای تنظیم گردش هوا استفاده می شود که باید روی دیوار نصب شوند به همین دلیل پیچ را برای آویزان کردن فن و ترموستات از دیوار باز می کنیم.

۱۸- وصل چراغ ، فن و ترموستات

چراغ ، فن و ترموستات را باید در این مرحله به هم وصل کنید تا گرمایش تامین و گردش هوا بهتر انجام شود. استفاده از ترموستات باعث تامین سیستم گرمایشی به صورت خودکار می شود و درجه دمایش ثابت می ماند که در این روش تخم به جوجه تبدیل می شود.

۱۹- نصب چراغ ، فن و ترموستات روی دیوار

در این مرحله چراغ  فن و ترموستات روی دیوار نصب می شود.

۲۰- ساخت پلاگ های هوا

در مرحله ی اول لوله هایی هم اندازه با سوراخ های دستگاه ببرید و درپوشی برای آن ها قرار دهید تا بتوانید به راحتی اکسیژن را تامین کنید زیرا در زمان هچر تخم ها به اکسیژن بیشتری نیاز دارند . در ۱۸ روز اول پلاگ هوا باید بسته باشد و در ۳ روز آخر هچر به دلیل اکسیژن بیشتر این پلاگ ها باید باز باشند.

دستگاه جوجه کشی خانگی

ساخت دستگاه جوجه کشی

امیدواریم که مقاله ساخت دستگاه جوجه کشی برای شما مفید بوده باشد، در صورتی که سوالی در این زمینه دارید می توانید از طریق انجمن جوجه کشی دی کیو شاپ اقدام نمائید.

2 دیدگاه در مورد “ساخت دستگاه جوجه کشی

 • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ at ۰۱:۲۷
  Permalink

  بدون دما سنج هم میتوان این کار را کرد؟

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک