ضدعفونی در جوجه کشی

ضدعفونی تخم نطفه دار ها در هنگام جمع آوری در مزرعه یا در دستگاه جوجه کشی با موارد زیر انجام می گیرد. ضدعفونی در دستگاه جوجه کشی امری مهم در بهبود هچ و جوجه درآوری می باشد.

۱ . ترکیبات آمونیوم چهار تایی : با غلظت ۲۰۰ قسمت در میلیون و بصورت محلول در آب ولرم روی تخم ها اسپری می شود. یا اینکه محلول فوق را در ظرفی ریخته و در کف دستگاه جوجه کشی قرار دهید تا ۳ روز بماند.

۲ . محلول فرمالین و ترکیبات چهارتایی : این محلول را می توان بصورت اسپری بر روی تخم ها پاشید. برای این منظور می توان محلولی شامل ۸/۷ میلی لیتر ترکیبات آمونیوم چهارتایی به علاوه ۸/۷ میلی لیتر فرمالین ۴۰ درصد را در یک لیتر آب مخلوط کرد و به کار برد.

۳ . گاز فرمالدئید : با گاز فرمالدئید با غلظت ۳x می توان تخم ها را ضدعفونی کرد. برای بدست آوردن نتیجه بهتر لازم است این کار در اولین زمان ممکن انجام شود تا میکروارگانیسم ها فرصت نفوذ به داخل تخم ها را نداشته باشند.

نگهداری تخم نطفه دار ها

نگهداری تخم نطفه دار ها

تخم ها را لازم است مدتی انبار کرد زیرا معمولا ۲ بار در هفته آن ها را وارد دستگاه ستر می کنند. درجه حرارت انبار ذخیره تخم نطفه دار ها ۱۸ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی آن ۷۵ تا ۸۰ درصد است.

در صورتی که تخم نطفه دار ها را کمتر از یک هفته نگهداری می کنیم لازم است سر پهن به طرف بالا باشد و چرخش هم لازم نیست. اما اگر زمان نگهداری بیش از یک هفته باشد لازم است سر باریک تخم نطفه دار به طرف بالا باشد و هر روز ۹۰ درجه از یک پهلو به پهلوی دیگر چرخانده شوند. برای این کار می توان ابتدای روز شانه تخم نطفه دار را در کارتن قرار داد و یک آجر یا بلوک ۲۵ سانتی متری زیر یک انتهای آن ها قرار داد و انتهای روز آجر را برداشت به طرف دیگر کارتن قرار دهید تا بدین صورت چرخش انجام گیرد و باعث عدم چسبندگی نطفه به زرده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک