طاووس هندی
دانستنیهای طاووس
3.8 (76.92%) 13 votes

دانستنیهای طاووس

طاووس ها در اصل محل پیدایش آنها در  آسیا و آفریقای مرکزی می باشد .  و تعدادی از طاووس ها در دیگر نقاط جهان پراکنده هستند.طاووس های آسیایی از جنس Pavo و نوع آفریقایی از جنس Afropavo هستند. مشخصه اصلی این پرنده داشتن چتری زیبا در جنس نر آن می باشد که از پرهای دم بسیار رشد کرده، بوجود آمده است. این چتر را نباید با دم پرنده که کوتاه ، صاف و کاملا قابل رویت است اشتباه نمود. در هر دو جنس تاج روی سر وجود دارد.
انواع طاووس ها در جنوب شرقی و جنوب آسیا بسر می برند و به رنگهای آبی، گل باقلایی، سفید و سیاه دیده می شوند.

طاووس ها شامل ۳ گونه می باشند:

طاووس هندی طاووس آفریقایی
دانستنیهای طاووس جوجه کشی طاووس

الف- طاووس هندی ( Pavo critatus) : گونه هایی که همه آن را می شناسند. در واقع این طاووس بومی هند، پاکستان و سری لانکا است و پرنده ملی هندوستان محسوب می شود. اغلب طاووس هندی را به عنوان پرنده زینتی اهلی کرده و نگه می دارند.
ب- طاووس سبز ( Pavo muticus) یا پرنده اژده هایی: طاووس سبز که پرنده ای در معرض انقراض بوده و بومی شرق میانمار تا جاوه می باشد و طول قد آن به ۳۰/۲ متر می رسد. معمولا پرهایش را برای زیبایی جلوه دادن خود می گستراند تا در مقابل ماده خود که فاقد این گونه پرهاست خودنمایی کند. این پرنده صدایی بلند دارد و جز پرندگان دانه و میوه خوار محسوب می شوند. در مقایسه با طاووس هندی کمتر معروف است. برخی زیست شناسان معتقدند که حداقل ۵ گونه منقرض شده و یا در آستانه انقراض از طاووس سبز وجود دارد در حالیکه دیگران آن را شامل یک گونه منفرد و ۳ زیر گونه می دانند:
۱ طاووس سبز جاوه ای که تنها در جزایر جاوه قرار دارد.
۲. طاووس منقرض شده مالی
۳. پرنده اژده هایی که ساکن منطقه پیونگ یانگ شمالی در چین است. امکان تلافی طاووس سبز با نوع هندی وجود دارد.
ج- طاووس آفریقایی : می توان آنها را از جنس Afropavo هم بشمار آورد و از این لحاظ شاید بتوان آن را حلقه بین این دو خانواده دانست.
د- طاووس سفید White Peafowl (نر سفید اسپالدینگ)
این گونه جهش یافته، دارای تاج سفید می باشد. نرها کاملا به رنگ سفید هستند و حتی پوست صورت پرنده نر به رنگ سفید مایل به زرد است که بصورت رگه های زرد روی زمینه سفید نمایان می شود. نقش ر/وی پرها کاملا به شکل چشم است که بروی پرهای دم بوضوح نمایان هستند. این نژاد طاووس دارای اختلاط خونی با نسبت ۸/۷ از نژاد طاووس سبز وحشی می باشد. چنانچه نر و ماده هر دو سفید اسپالدینگ باشند ، جوجه ها نیز سفید می شوند.
این طاووس نوع تغییر یافته (موتاسیون) ژنی از نژاد طاووس های آبی هندی می باشد. این نوع جهش یافته، دارای رنگی یکدست سفید می باشد. پرهای تاج مثل باد بزنی سفید رنگ بوده و سایر پرهای بدن هم سفید می باشد و علامت های چشم نیز در پرها بوضوح دیده می شوند. این نژاد تثبیت شده است و از آمیزش نر و ماده سفید جوجه های یکدست سفید بدست می اید.

دانستنیهای کلی طاووس

خصوصیات طاووس جنس نر و ماده
طاووس های ماده دم های کوتاهی دارند و پرهایشان تیره تر از نرهاست. پرهای دم طاووس، سبز یا آبی درخشان است که نقش های زیبایی به شکل چشم دارند. نرها برای جلب توجه ماده ها پرهایشان را باز می کنند و تکان می دهند. طاووس نر درازترین پر را در بین پرندگان دارد که طول آن به بیش از ۱.۵ متر می رسد.
تغذیه طاووس ها: از حلزونها، قورباغه ها، حشره ها و گیاهان تغذیه می کنند.
صدای طاووس ها : صدای بلند و گوش خراشی دارند.
شرایط محیط نگهداری :محیط ۳۷ متر مربعی که دارای پوشش خوب گیاهی باشد.
تغذیه : کنسانتره ، میوه ها ، دانه ها و غذای سبز مثل سبزیجات
سن بلوغ: ۲ سالگی
فصل جفتگیری : از اواسط فروردین
تعداد تخم گذاری در هر سال : ۸ تا ۱۶ تخم
مدت زمان جوجه کشی طاووس : ۲۷ الی ۲۹ روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک