طوطی برزیلی

طوطی برزیلی

طوطی برزیلی پرنده ای با جثه کوچک، حدود 14 تا 17 سانتی متر میباشد. این حیوان شباهت زیادی به مرغ عشق داشته و با نام های LoveBird و طوطی کوتوله نیز شناخته میشود. زادگاه این حیوان بر خلاف نامش در جنگل های آمریکای جنوبی، آفریقای مرکزی و سواحل کنیا میباشد، این طوطی در آفریقا به رنگ سبز با سر نارنجی دیده میشود اما امروزه با افزایش شکار شدن و واردات این پرنده رنگ های مختلف آن را در مغازه ها مشاهده میکنیم که تکثیر یافته از نوع بومی آن میباشند. پرندگان نابالغ این گونه در منقار خود علامت سیاه رنگی دارند و ساکت تر و آرامتر از پرنده های بالغ هستند.

error_outline

احتمالا این مقاله نیز در رابطه با طوطی های خاکستری که به نام کاسکو میشناسیم برای شما مفید خواهد بود.

مشخصات ظاهری طوطی برزیلی

طوطی کوتوله برزیلی در بازار انواع وحشی شکار شده و یا تکثیر یافته عرضه می شوند. دمای مناطق زادگاه این پرنده بالا میباشد، از این رو پرنده به تغییرات آب و هوا نسبت به سرماخوردگی بسیار حساس است و هوای گرم برای نگهداری آن مناسب است. طوطی برزیلی به آسانی تکثیر یافته و نوع بومی آن به آدمی خو نمی گیرد.

مطالب مرتبط : جوجه کشی شاه طوطی

طوطی کوتوله بسیار باهوش است و همانند مرغ عشق، نمیتوان آن را به تنهایی نگهداری کرد. برای نگهداری از این حیوان باید یک جفت برای آن تهیه کنید و یا خودتان همواره از آن مراقبت کنید. این پرندگان براحتی به صاحبشان عادت کرده و با انسانها خو میگیرند. آنها از هوش طوطی سانان بهره برده اند، اما بر خلاف سایر طوطی ها توانایی تقلید صدا را ندارند. عمر مفید این طوطی ها بین 15 تا 20 سال میباشد و در صورتی که شرایط مناسب را برایش فراهم کرده باشید میتواند تا 30 سال نیز عمر کند.

زیستگها طوطی برزیلی

آناتومی بدن آنها همانند سایر طوطیسانان است، پاهای آنها دارای دو انگشت در جلو و دو انگشت در عقب میباشد که ایستادن بر روی شاخه های درختان را برای آنها راحت کرده است. دم طوطی های کوتوله نسبت به سایر طوطیها کوتاه تر بوده و منقار آنها در مقایسه با جثه شان کمی بزرگ بنظر میرسد.

پرورش طوطی برزیلی

گونه های طوطی برزیلی

طوطی کوتوله از خویشاوندان نزدیک مرغ عشق نقاب دار محسوب می شود، این طوطیها به دو دسته تقسیم بندی میشوند که در یکی از آنها حلقه ی سفید و دیگری حلقه ی سیاه به دور چشم های پرنده مشاهده میشود. امروزه این پرنده در گونه های زیر مشاهده میشود :
– لیلیان
– نقابدار
– فیشر
– سیاه گونه
– گلگون
– نقابدار
– صورت قرمز
– خاکستری

راهنمای خرید طوطی برزیلی

امروزه این طوطی ها به عنوان پرندگان زینتی در ایران به فروش میروند و میتوانند به عنوان یک منبع درآمد برای افرادی که به پرورش پرندگان زینتی علاقمند هستند بشمار رود. برای تشخیص یک طوطی برزیلی سالم و سرحال باید به نکات زیر توجه داشته باشید.

ظاهر پرنده : حتما ظاهر حیوان را بررسی کنید، پرنده های سالم به نظافت خود اهمیت میدهند و پرها و بالهایشان مرتب و یکدست میباشد. وجود باقی مانده یا کثیفی فضله در کنار پرهای مقعد میتواند از علائم بی توجهی حیوان به نظافت خود باشد.

سلامت پرنده : پرنده سالم، تیز و قبراق است و در برابر هر عملی به سرعت واکنش نشان میدهد. پرنده های مریض اغلب پرهای پف کرده و باد کرده دارند و بسیار کم تحرک هستند.

طوطی برزیلی

علائم مریضی طوطی کوتوله

به طور کلی میتوان گفت علائم مریضی در پرندگان مشابه است. در صورتی که هر کدام از موارد زیر را در پرنده خود مشاهده کردید آن را از سایر پرندگان خود جدا کرده و زیرنظر داشته باشید:

کم تحرکی : حیوانات مریض اغلب پف کرده هستند و در حال چرت زدن بوده و طراوت پرهای بدنشان را از دست میدهند. به هنگام چرت زدن سر طوطی بر روی پرها پشت گردن قرار میگیرد و بر روی یک پا می ایستد، پرنده های کم تحرک را میتوانید در کف قفس مشاهده کنید. کم تحرکی معمولا بی اشتهایی را با خود به همراه خواهد داشت.

ترشحات اضافی : وجود هر گونه ترشح اضافی بر روی بدن میتواند از علائم مریضی طوطی برزیلی بشمار رود. ترشحات اضافی دور چشم ( که معمولا با پر ریزی اطراف چشم نیز همراه است )‌ ، عطسه کردن و ترشحات اضافی بینی یا خس خس کردن به هنگام نفس کشیدن حیوان همگی میتوانند علائم مریضی باشند.

تغییرات مدفوع : شل بودن، بی رنگ بودن، وجود غذای هضم نشده یا رنگ های غیر عادی در مدفوع علائم بیماری پرنده هستند. در برخی موارد حیوان دچار یبوست شده و مدفوع نمیکند که باید از ملین هایی مثل کاهو، خیار و سیب برای درمان آن استفاده کنید. بررسی مدفوع یکی از بهترین روش ها برای تشخیص مریضی پرنده میباشد، در صورتی که به بیماری حیوان مشکوک شدید با بررسی مدفوع میتواند تا حدود زیادی از وضعیت پرنده اطلاع حاصل کنید.

نگهداری و پرورش کوتوله برزیلی

گونه نر و ماده این حیوان به سختی قابل تشخیص است، در صورتی که با هدف پرورش این حیوان زیبا اقدام به خرید آن میکنید بهتر است که چند عدد خریداری کنید تا در آینده با مشکل کمبود نر یا ماده در گله خود روبرو نشوید. همچنین میتوانید از مغازه جفت مولد تهیه کنید، در چنین شرایطی پول بیشتری برای خرید میپردازید اما خیالتان از جفت خوردن و جوجه دهی پرنده هایتان راحت خواهد بود.

پروریش طوطی کوتوله از طریق دستگاه جوجه کشی نیز امکانپذیر است.

این طوطی ها لانه هایشان را در طبیعت درون درختان و با استفاده از چوب میسازند، بهترین مکان مناسب برای نگهداری یک جفت طوطی برزیلی یک قفس 50 در 80 سانتی متری میباشد. برای لانه سازی بهتر است داخل قفس خرده چوب، خاک اره، شاخه های کوچک علف و بوته را قرار دهید.

جیره غذایی طوطی کوتوله شامل میوه ها و سبزجایت میباشد. میتوان آنها را با ارزن و غلات تغذیه نمود اما برای تکمیل رژیم غذایی حتما باید از سبزیجات، هویج، کاهو، تربچه در کنار میوه هایی مثل موز، کیوی، گلابی، زردآلو و سیب به عنوان مکمل غذایی استفاده کنید. استفاده از خشکبار همچون بادام، تخمه آفتابگردان و گردو نیز توصیه میشود اما نباید در آن زیاده روی کنید، این مواد به علت چربی بالا منجر به چاق شدن حیوان شده و میتوانند در تولید مثل و جفت گیری اختلال ایجاد کنند.

تکثیر کوتوله برزیلی

با اینکه تشخیص نر و ماده این حیوان دشوار است، اما چند راه ساده وجود دارد که با بررسی آنها میتوانید جنسیت پرنده تان را حدس بزنید:

– رنگ پای حیوان ماده صورتی یا کرم است اما رنگ پای حیوان نر خاکستری میباشد.

– جنس نر بدنی کشیده تر داشته و به هنگام نشستن پاهای خود را جفت کنار هم قرار میدهد.

– رنگ طوطی برزیلی نر پررنگ تر از ماده میباشد.

– لگن پرنده تان را بررسی کنید، اگر دو استخوانی که مابین پاها در نزدیکی دم و مقعد قرار گرفته اند فاصله زیادی داشته باشند حیوان شما ماده است.

برای تولید مثل این پرنده، دو راه در اختیار دارید. اول اینکه یک جفت حیوان مولد خریداری کنید که بسته به صداقت فروشنده و اعتماد به آن میتوان با پرداخت هزینه بیشتر این کار را انجام داد.

راه دوم این است که یک گله 9 الی 15 عددی از این حیوان تهیه کنید و شرایط مناسب برای لانه سازی و جفت گیری آنها را با تغذیه و رسیدگی روزانه فراهم کنید تا پرنده ها با یکدیگر جفت بخورند. در صورتی که امکان تهیه فضای مناسب برای پرنده ها را دارید، روش دوم را انتخاب کنید.

زمان جفت گیری طوطی برزیلی در تابستان و بهار میباشد، ماده تقریبا پس از یک هفته از جفت گیری شروع به تخم گذاری میکند. تعداد تخم ها بین 4 تا 6 عدد است و بین 21 تا 24 روز طول میکشد تا جوجه ها سر از تخم در بیاورند. جوجه های طوطی برزیلی پس از 6 هفته دانخور شده و نیازی به والدین نخواهند داشت. در صورتی که قصد اهلی کردن آن را دارید باید در همان روز های اول جوجه را جدا کرده و آن را با سرلاک تغذیه کنید.

دستگاه جوجه کشی طوطی برزیلی

شما میتوانید با دستگاه های جوجه کشی فروشگاه دی کیو وان، انواع حیوانات تخم گذار را جوجه کشی کنید. این دستگاه ها با قابلیت تنظیم حرارت، رطوبت، دما و چرخش تخم ها در اندازه ها مختلف برای شما امکان جوجه کشی انواع پرندگان از شتر مرغ گرفته تا پرندگان زینتی مثل کاسکو و طوطی ها را فراهم کرده است. فروشگاه دی کیو شاپ مفتخر است که با ارائه دستگاه های جوجه کشی با کیفیت تجربه پرورش مار، سمندر، تمساح و انواع پرندگان را برای مشتریان خود رقم زده است.

20 دیدگاه در مورد “طوطی برزیلی

 • چهارشنبه 23 دی 1394 at 14:27
  Permalink

  سلام
  حدود قیمت این طوطی چقدر است ؟

  Reply
  • چهارشنبه 23 دی 1394 at 19:35
   Permalink

   سلام
   حدود قیمت 700 – البته بستگی به گونه و نژاد دارد

   Reply
  • دوشنبه 14 فروردین 1396 at 14:57
   Permalink

   من جفتشو120تومن خریدم خیلی خوبن

   Reply
 • Pingback: قیمت غذای طوطی سبز - سایت قیمت

 • شنبه 20 خرداد 1396 at 16:15
  Permalink

  سلام، روزتون بخیر،من جفتشو ۴۰۰ گرفتم، گرون گرفتم ایا؟

  Reply
  • یکشنبه 21 خرداد 1396 at 10:10
   Permalink

   با سلام
   طوطی کوتوله رو تقریبا به این قیمت خوب گرفتید. ان شالله مبارک باشه.

   دی کیو شاپ

   Reply
   • جمعه 26 خرداد 1396 at 13:28
    Permalink

    داداش الان زاهدان جفتی80هستش

    Reply
    • شنبه 27 خرداد 1396 at 15:45
     Permalink

     با سلام
     قیمت های پرندگان در نقاط مختلف کشور متفاوت می باشد. مهم سلامت پرنده می باشد که باید از مرکز خرید یقین داشته باشید.

     دی کیو شاپ

     Reply
 • سه شنبه 07 آذر 1396 at 22:21
  Permalink

  مغازه یا فروشگاه معتبری در تبریز می شناسید لطفا پیشنهاد دهید؟

  Reply
 • جمعه 27 بهمن 1396 at 10:16
  Permalink

  سلام ، درصورت تمرین زیاد با این پرنده آیا میتونه صحبت کنه ؟

  Reply
 • چهارشنبه 02 آبان 1397 at 13:43
  Permalink

  سلام‌
  ببخشید مزاحم شدم طوطی برزیلی زرد دارم ی مدت رو یک پا می ایستاد و پای دیگرش بالا می گرفت و میلنگید و راه میرفت بردمش دکتر گف ناخونک داره و دگزامتازون بهش داد و مدتی دادم خوب شد به یک هفته نرسید دوباره ناخن پاش سیاه کرد و باز بردمش دکتر گف عفونت کرده و از طریق پا داره خارج میشه و داروی ساختنی با مولتی ویتامین بهش داد الان سیاهیش کمتر شده ولی ناخن های پاش افتاده و هنوز در نشده باید چکار کنم
  غذاش در طول روز ارزن به همراه مولتی ویتامین و آرد حبوبات جوانه زده و سیب زمینی اب پز و تخم مرغ و تخمه آفتاب گردون

  Reply
 • چهارشنبه 02 آبان 1397 at 13:47
  Permalink

  سلام‌
  ببخشید مزاحم شدم طوطی برزیلی زرد دارم ی مدت رو یک پا می ایستاد و پای دیگرش بالا می گرفت و میلنگید و راه میرفت بردمش دکتر گف ناخونک داره و دگزامتازون بهش داد و مدتی دادم خوب شد به یک هفته نرسید دوباره ناخن پاش سیاه کرد و باز بردمش دکتر گف عفونت کرده و از طریق پا داره خارج میشه و داروی ساختنی با مولتی ویتامین بهش داد الان سیاهیش کمتر شده ولی ناخن های پاش افتاده و هنوز در نشده باید چکار کنم
  غذاش در طول روز ارزن به همراه مولتی ویتامین و آرد حبوبات جوانه زده و سیب زمینی اب پز و تخم مرغ و تخمه آفتاب گردون

  Reply
  • یکشنبه 06 آبان 1397 at 10:11
   Permalink

   سلام
   برای راهنمایی و مشاوره پرورش و جوجه کشی با 09114606526 مهندس هدایتی تماس بفرمایید/

   دی کیو شاپ

   Reply
 • دوشنبه 07 آبان 1397 at 23:22
  Permalink

  سلام قیمت طوطی فیشر و طوطی صورت هلویی با دم ابز رو مبخوایتم بپرسم

  Reply
 • پنجشنبه 20 تیر 1398 at 08:20
  Permalink

  سلام من میخاهم یک طوطی کوتوله بخرم ولی نمیدون چه قیمتی هستش میشه بهم بگین برام مهمه که تا قیمت ۱۲۰ باشه

  Reply
  • پنجشنبه 20 تیر 1398 at 15:11
   Permalink

   سلام
   قیمت های طوطی کوتوله برحسب نوع و سن و.. در شهرهای مختلف متفاوت می باشد . شما از نزدیکترین محل فروش استعلام بفرمایید/

   دی کیو شاپ

   Reply
 • دوشنبه 07 مرداد 1398 at 03:48
  Permalink

  الان قیمت طوطی کوتوله ازجفتی250به بالا هست دقت کنید ک اگر برای تکثیر میخواید از هر جایی نخرید چون الان پرنده های عقیم شده ی پاکستانی رو مفت میدن(قابل توجه اون دوستی که گفت زاهدان انقده…)
  تشکر

  Reply
  • دوشنبه 07 مرداد 1398 at 18:48
   Permalink

   سلام
   ممنونم از راهنمایی شما دوست عزیز؛

   دی کیو شاپ

   Reply

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.