طوطی کوتوله (طوطی برزیلی)

شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ طوطی کوتوله

این پرنده کوچک را با نام های طوطی برزیلی و طوطی کوتوله می شناسیم اما نام اصلی آنها مرغ عشق فیشر است.
پراکندگی جغرافیایی: جنگل های غیر انبوه امریکای جنوبی / افریقای مرکزی / فقط ناحیه مرکزی تانزانیای شمالی سواحل کنیا
خاستگاه وضعیت : در حد متعارف به طور گسترده در مرغزارهای دارای درختان پرندگان و در نواحی کشاورزی تا عمق ۲۰۰۰ متری در گروه های نسبتا بزرگ می شوند.
تعداد تخم ها : ۴ تا ۶ عدد
زمان خوابیدن رو تخم ها : ۲۳ روز
مدت اقامت پرندگان جوان در آشیانه : ۶ هفته
اندازه : ۶ تا ۱۵ سانتی متر

جیره غذایی : مخلوطی از دانه غلات ، توام با تخم آفتابگردان و گل رنگ ، به همراه سبزیجات و میوه خوراک آماده طوطیان کوچک (مرغ عشق) ، جو پوست کنده (یا خیس) ، هویج، میوه جات شیرین ، جعفری ، انجیر و شاخه جوان درختان جهت جویدن
پرندگان نابالغ: در منقار خود علامت سیاه رنگی دارند و ساکت تر و آرامتر از پرنده های بالغ هستند.

تعیین جنسیت : هیچ تفاوت ظاهری بین دو جنس نر و ماده وجود ندارند.

خصوصیات : پرنده ای است بسیار زیبا که زود با محیط خانه خو می گیرد. از جمله کوچکترین طوطی هاست. (وزن ۵۰ گرم).
طول عمر حدود ۱۵ سال و یا حتی بیشتر است و دشواری تعیین سن پرنده سبب شده است که نتوان طول عمر پرندگان وارداتی از خارج را تعیین کرد.

طوطی کوتوله ( طوطی برزیلی ) از خویشاوندان نزدیک مرغ عشق نقاب دار محسوب می شود، چرا که هر دو جز گروهی هستند که به اصطلاح دارای حلقه سفید دور چشم می باشند. این گروه به علت وجود حلقه گوشتی سفیدی که پیرامون چشم خود دارند، تحت این نام خوانده می شوند. در این پرنده بر خلاف مرغ عشق صورت قرمز و مرغ عشق نقابدار، جهش های زیادی صورت نگرفته است.
آنها بصورت گروه های کوچک زندگی نموده و غیر از سوراخ های درختان از حفره های زمین و یا لانه متروک پرندگان دیگر استفاده می کندد.همانا سایر طوطیان از پاها بعنوان گیره مثلا” برای نگهداشتن خوراک استفاده می کنند. اختلاف جنسیت از روی رنگ های مات و پر جلای آنان حتی در انواع نابالغ بخوبی قابل تشخیص است. طوطیان گنجشکی یاد شده زرد، سبز روشن یا سبز تیره اند. طوطی طوطی کوتوله فیشرگنجشکی کمر آبی سبز زرد رنگ بوده و کنار بالهایش آبی تیره می باشد.

طوطی گنجشکی سبز، سبز تیره بوده، زیر بالها و پرهای بازویش نیز آبی است. طوطی گنجشکی پشت گردن آبی، سبز زیتونی روشن بوده، پشت گردنش آبی ملایم و گیجگاهش نیز دارای نوارهای آبی روشن می باشد. در تمامی طوطی های گنجشکی بالهای دم مثلثی را می پوشاند.

مناسب بودن بعنوان پرنده خانگی

در بازار انواع وحشی شکار شده و یا تکثیر یافته عرضه می شوند. جانور کوچک وحشی بخاطر تغییرات محیط آب و هوا نسبت به سرماخوردگی بسیار حساس بوده و به آسانی انواع تکثیر یافته، به آدمی خو نمی گیرد. انواع شکار شده وارداتی بایستی لااقل یکسال در دمای منزل یعنی ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد نگهداری و مراقبت شوند. در صورتیکه می توان پرنده را انفرادی نگهداری کرد که روزانه چند ساعتی را همدم او بوده و او را بقدر کافی مشغول نمایید. طوطی گنجشکی نیز به پرنده اهلی و دستی بدل خواهد شد. جوجه کشی مصنوعی مرغ عشق و عروس هلندی از تخم نطفه دار در فصل بهار انجام می گیرد.

استعداد حرف زدن
پرنده اهلی که بطور انفرادی نگهداری شود، در اثر معاشرت کافی با انسان قادر به یادگاری برخی کلمات خواهد بود. صداهای آشنا را تشخیص داده و صدای طبیعی آن نیز گوش خراش نمی باشد.

انواع طوطی کوتوله
مرغ عشق فیشر، مرغ عشق نقابدار، مرغ عشق نقاب آبی، مرغ عشق صورت قرمز، مرغ عشق نقاب زرد، مرغ عشق قرمز کرمینو

علائم بیماری

تغییر رنگ دادن یا باد کردن نوک (منقار) پرنده
خسخس کردن هنگام تنفس یا سرفه کردن
تغییر حالت چشم
از بین رفتن طراوت پرهای بدن
بی رنگ شدن مدفوع
نشستن بر روی کف قفس
نشستن با یک پا روی میله
بی اشتهایی
رفتار عادی

اگر پرندگان کوچک شما به غذاهای تازه نوک می زنند، با آب تازه حمام می کنند و تحرک کافی دارند می توانید مطمئن باشید که سالم هستند. آنها معمولا علاقمند به برقراری ارتباط عاطفی هستند لذا اگر تنها یک مرغ عشق داریدحتما هر روز وقتی را برای پرداختن به او بگذارید، پس از مدتی مشاهده خواهید کرد که شما را بخوبی می شناسد و حتی در بیرون قفس به راحتی به راحتی روی انگشت شما می نشیند. همواره به بدن ، منقار، پاها، و دیگر قسمت های مرغ عشق خود دقت کنید، یک مرغ عشق سالم همواره آنها را تمیز نگاه می دارد و این می تواند خود نوعی کنترل سلامت این پرنده زیبا باشد.
منابع: کتاب پرورش طوطی اثر پتردادایمر

8 دیدگاه در “طوطی کوتوله (طوطی برزیلی)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *