دستگاه های جوجه کشی
عیب یابی دستگاه های جوجه کشی
5 (100%) 2 votes

عیب یابی دستگاه های جوجه کشی

نوشته هایی که برای شما در نظر داریم از دفترچه ی راهنمایی دستگاه های جوجه کشی دی کیو شاپ هستند که برای پاسخ دادن به سوالات متداولی که برای خریداران دستگاه جوجه کشی دی کیو شاپ به وجود آمده در نظر گرفته شده اند . در ادامه به 11 سوال ” عیب یابی دستگاه های جوجه کشی ”  از سوالات شما دوستان پاسخ داده ایم هرچند سوالات ساده هستند اما برای کسانی که از دستگاه جوجه کشی استفاده می کنند بسیار کاربردی می باشند .

عیب یابی دستگاه های جوجه کشی

پس از اینکه کابل دستگاه جوجه کشی را به پریز برق متصل می کنیم دستگاه خاموش می ماند و قطعاتش شروع به کار نمی کنند در این صورت چه اقداماتی باید انجام شود ؟

وقتی با چنین مشکلی مواجه می شویم در ابتدا باید به سیستم کنترل وصل بودن برق ماشین جوجه کشی اقدام کنیم که از طریق چک کردن پریز یا دوشاخه در محیطی که دستگاه جوجه کشی به آن وصل می شود، صورت می گیرد و در صورت سالم بودن و درست کار کردن پریز , از وصل بودن کابل برق ورودی به سیستم کنترل اطمینان حاصل کنیم .جدا شدن سیم کابل در جابه جایی ها از سوکت کنتلر در بیشتر مواقع دیده شده که یکی از عامل های اصلی این مشکل است .

در صورتی که تست کامل جریان ورودی صورت گرفت و این مشکل حل نشد با بخش خدمات پس از فروش گروه صنعتی دی کیوشاپ تماس بگیرید.

اگر هنگامی که دستگاه جوجه کشی در حال کار کردن است نمایشگر های دستگاه شروع به چشمک زدن متوالی کرد و دستگاه عدد صفر را نشان داد و آلارم دستگاه به صدا در آمد اقدامات زیر را انجام دهید :

وقتی چنین حالتی برای دستگاه به وجود آمد یک بار دستگاه را خاموش روشن کنید و اگر این روند چشمک زدن و عدم نمایش دما و رطوبت ادامه پیدا کرد، بایستی برای تعمیر بُرد دیجیتال دستگاه اقدام کنید و با بخش خدمات پس از فروش دی کیوشاپ تماس بگیرید .

هنگام لمس کردن دستگاه اگر با وجود برق یا الکتریسیته باردار در آن مواجه شدید مواردی که در زیر ارائه می شود را رعایت فرمایید .

به ساختار و نوع ماشین جوجه کشی توجه کنید و با توجه به وجود بُرد کنترل, موتور گردان,فن و … بدنه دستگاه جوجه کشی در قسمت هایی مثل پِرچ و راک ها و … یک نوع الکتریسیته ی ساکن یا القایی را دارا می باشد ، که با وصل کردن سیم ارت دستگاه به سیستم ارتینگ محل جوجه کشی اقدام به خنثی سازی این نوع برق القایی می کنید .

عیب یابی دستگاه های جوجه کشی

هنگامی که دستگاه راه اندازی شده است و یا در طول دوره جوجه کشی می باشد اگر دچار نوسان دما یا رطوبت شود باید به نکاتی که در زیر ارائه شده توجه داشت:

پس از آنکه دستگاه روشن می شود کم کم شروع به افزایش دما و رطوبت می کند و همچنین شروع به آلارم زدن می کند.

ممکن است وقتی تازه دستگاه روشن می شود در ابتدا دما و یا حتی رطوبت دستگاه تا حدودی کم ویا زیاد تر از حالتی که تنظیم شده باشد و نوسان پیدا کند .اما این نوسانات در هنگام شروع به کار دستگاه، کاملا طبیعی می باشد و به مرور زمان از شدتش کاسته می شود .

ولی در صورتی که در طول دوره جوجه کشی این گونه نوسانات از حالت طبیعی خود خارج شوند وایراتور جوجه کش نوسان دمایی در رنج 3 الی4 درجه و یا نوسان رطوبتی 15 الی 30 درصدی را نشان دهد در چنین حالتی باید برای رفع ایراد و کنترل بهتر دستگاه با بخش خدمات تماس بگیرید.

حتما باید توجه داشته باشید که دمای مابین 20 الی 25 درجه سانتیگراد و رطوبت متناسب باشد . زیرا دما و رطوبت محیط بیشترین احتمال ایجاد نوسانات حرارتی و رطوبتی در دستگاه را دارند .

در صورتی که نمایش دما و رطوبت در مدار کنترل و یا اعداد غیر واقعی و غیر طبیعی دما و رطوبت نشان داده شود اقداماتی که در زیر ارائه شده باید صورت گیرد:

در صورتیکه نمایش دما و رطوبت بر روی کنترل صورت نگیرد ابتداباید دستگاه را خاموش کنیم و بعد سوکت سنسور دما و رطوبت را از جای خود در بیاوریم و پس از کنترل بدون ایراد وسالم بودن سیم و سوکت سنسور، آن را دوباره به سوکت نر وصل کنیم و دستگاه را روشن کنیم و پس از گذشت زمان کوتاهی اعداد باید به صورت قابل قبولی نمایش داده شوند.

در صورتی که نمایش اعداد دما و رطوبت غیر طبیعی باشند برای مثال دمای کمتر از0\2 درجه و یا رطوبت بالای 100 درصدی بایستی برای تعویض سنسور دستگاه اقدام کنیم و با رعایت کردن شرایط ایمنی و همکاری کردن مهندسان بخش خدمات پس از فروش گروه صنعتی دی کیوشاپ اقدامات لازم را به عمل آوریم.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشیم که در بعضی مواقع علت بالا رفتن بیش ازحد رطوبت جمع شدن قطرات آب بر روی سنسور و یا به اصطلاح شبنم زدن سنسور می باشد . وقتی با چنین حالتی مواجه شدیم باید احتیاط کامل را رعایت کنیم وبعد از قطع کردن برق دستگاه نسبت به خشک کردن سنسور اقدام کنیم .

در صورتی که پارامترهای دما و رطوبت به صورت صعودی بالا بروند و دما و رطوبت دستگاه درست نمایش داده نشوند باید به روش های زیر عمل کنیم:

در مرحله ی اول باید سنسور رطوبت را کاملا کنترل کنیم تا هر گونه اختلالاتی مثل پارگی یا زدگی درسیم و… در ظاهر بُرد وسنسور وجود نداشته باشد و سپس به سراغ سوکت نری و مادگی سنسور و بُرد برویم و در مرحله ی بعد دستگاه را خاموش کنیم ،سنسور رطوبت را از سوکتش جدا کنیم و یک بار دیگر با دقت بیشتر و محکم تری آن را وارد سوکت کنیم .

پس از اینکه دستگاه راه اندازی شد در صورتی عملکرد سنسور قابل قبول است که رطوبت نشان داده شده مابین 0 تا100 درصد باشد اگر غیر از این صورت بود باید جهت خرید یا گارانتی کردن سنسور اقدام کنید و بعد از تعویض سنسور جهت انجام کالیبره با خدمات پس از فروش تماس بگیرید.

همچنین در صورت بروز مشکل بالا رفتن بیش از 3 الی 4 درجه ای دما در صورت اینکه محیط جوجه کشی دمای مناسب 20 الی 25 درجه ای داشته باشد.

با گذاشتن دما سنج آنالوگ استاندارد داخل دستگاه نسبت به دمای واقعی دستگاه اقدام کنید.

درصورتی که دمای درون دستگاه بالا باشد در اسرع وقت میبایستی نسبت به تعمیر خروجی هیتر بر روی بُرد کنترل اقدام کنید و برای این کار با بخش خدمات تماس بگیرید .

باید توجه داشته باشید که سنسورهای دستگاه عمر مصرفی دارند لذا باید با درنظر داشتن میزان استفاده از دستگاه نسبت به تعویض سنسورها اقدام کنید و حتما با بخش خدمات پس از فروش تماس بگیرید .

عیب یابی دستگاه های جوجه کشی : بخار بستن روی شیشه دستگاه

همه ی دستگاه های جوجه کشی برای تولید بخار و رطوبت ازآب استفاده می کنند اگر حجم بخار داخل دستگاه بیش از حد نرمال محفظه باشد ، شیشه و بدنه دستگاه شروع به بخار بستن می کنند.

در صورتی که با این مشکل مواجه شدید توجه داشته باشید که حتما دمای محیط شما پایین تر از حد نرمال بوده است و برای گرم کردن نسبی دمای محیط خود اقدام کنید.

درصورتی که مشکل برطرف نشد برق دستگاه را قطع کنید و برای جلوگیری از خراب شدن سنسورها و دیگر قطعات دستگاه درب دستگاه را باز کنید و با یک پارچه نرم و لطیف شیشه و بدنه دستگاه را خشک کنید.

سپس با کم کردن ولوم بخارساز و کم کردن حجم آب نسبت به رفع مشکل اقدام کنید و به این نکته هم توجه کنید که دما ورطوبت محیط دربخار زدن شیشه دخیل است.

عیب یابی دستگاه های جوجه کشی

با توجه به اینکه کنترل دما در رطوبت داخل دستگاه و محیط جوجه کشی امری الزامی است به وسیله ی دما سنج و رطوبت سنج های استاندارد در صورت مواجه با اختلاف در دماسنج و رطوبت سنج داخلی دستگاه با نمایشگرهای دستگاه طبق اصول زیر رفتار کنید:

با توجه به حساسیت های زیاد کنترل دما و رطوبت داخل دستگاه هر اُپراتور جوجه کش باید برای کنترل رطوبت داخل دستگاه به تهیه ی دما سنج و رطوبت سنج استاندارد اقدام کند .

پس از آنکه دما سنج و رطوبت سنج استاندارد تهیه کردید باید آن ها را درون دستگاه قرار دهید و اختلاف موجود بین اعداد دماسنج و رطوبت سنج تهیه شده با نمایشگرهای دستگاه را به دست آورید و در صورت اختلاف داشتن اعداد آن ها را یادداشت کنید وسپس با بخش خدمات پس از فروش دی کیوشاپ تماس بگیرید تا با راهنمایی مهندسین اقدام به کالیبره دستگاه نمائید.

توجه : دما سنج یا رطوبت سنج آنالوگ باید در نزدیکی سنسورهای مربوطه ی داخل دستگاه قرار بگیرند.

دما سنج و رطوبت سنج های استاندارد به دماسنج و رطوبت سنج های میله ای و آنالوگی می گویند که در شرایط استاندارد و به صورت دقیق در آزمایشگاه های کشورهای پیشرفته همچون فرانسه, آلمان و… تولید و استاندارد سازی شده و با مارک همین کشورها ارائه بازار می شود .

سوالات متداول جوجه کشی

در صورت نچرخیدن و رد کردن موتوردستگاه به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم ؟ در مرحله اول توجه داشته باشید که زمانی که دکمه چرخش را فشار دادید باید چراغ led موتور که بر روی بُرد کنترل دستگاه هست روشن شود در غیر این صورت دکمه یا سوئیچینگ چرخش روی بُرد کنترل خراب است.

درصورتی که دکمه سالم بود و چراغ LED موتور بر روی بُرد روشن شد باید توجه کنید که با فشار دادن دکمه چرخش و نگه داشتن باید موتور به گردش درآید و وقتی دست خود را از روی دکمه برداشتید چرخش موتور متوقف شود در غیر این صورت اپراتور جوجه کش باید ابتدا از عدم  گیر کردن موتور یا اهرم و…اطمینان لازم رابدست آورد و پس از آن نیروی عمودی در جهت حرکت موتور وارد کند و سعی در رفع مشکل نماید .

اگر هنگامی که نیرو وارد می کند با شل بودن اهرم چرخاننده و یا به راحتی چرخیدن شفت موتور روبرو شد در چنین صورتی نیروهای عمودی بر خلاف جهت حرکت موتور ناشی از گیر کردن سبدها، راک ها ، و یا… می چرخند.همچنین چیده نبودن درست سبدها و نشانه ها باعث شکستگی چرخنده ها شده است .

که در این صورت اپراتور جوجه کش باید اقدام به تهیه موتور چرخشی نماید . توجه کنید که اگر شفت موتور چرخش داشت و عدم چرخش یا شل بودن اهرم پلاستیکی سر موتور باید نسبت به تعویض اهرم پلاستیکی اقدام کنید .

توجه:شکستگی در چرخنده های موتور گردشی در دستگاه های سایز بزرگتر معمولا ناشی از عدم چینش درست شانه ها و یا سبد ها در راک ها می باشد .

باید دقت داشته باشید هنگام چینش شانه ها علم و ظرافت لازم برای خنثی سازی بار اضافی صورت بگیرد.

هنگامی که با کار نکردن فن ها یا کند شدن حرکت فن ها مواجه شدید اقدامات لازم زیر را انجام دهید:

در صورتی که هر کدام از فن ها کار نکرد ابتدا دستگاه را خاموش کنید و پس از ان اپراتور جوجه کش باید از اتصالات الکترونیکی فن ها و وصل بودن مناسب و محکم سوکت ها و سیم ها اطمینان حاصل کنید و در صورتی که فن ها کار نکردند دوباره اقدام به تهیه آنها نمایید .

اما در صورتی که حرکت فن ها کند شد و یا هنگام کار کردن فن ها از آن ها صدای ناهنجار شنیده شد باید ابتدا دستگاه را خاموش کرده و سپس با استفاده از یک دستمال مرطوب ونرم به پاک نمودن آهک ها و جرم بندی های دور شفت وپروانه ی فن اقدام کرد و بوش ها و موتور گردشی فن را از هرگونه گرد و غبار و جرم بندی ها پاک کرد.

در صورت نمناک شدن گوشه های زیرین دستگاه و چکیدن قطرات آب می توانیم به روش های زیر عمل کنیم:

درفصل های سرما و کاهش یافتن دمای محیط با توجه به اصول حرکتی گرما از طرف منبع گرم (داخل دستگاه) به منبع سرد(بیرون دستگاه) گرما و رطوبت موجود در درون دستگاه وبا توجه به محیط اطراف فرآیند مَیعان رخ داده و قطرات آب تشکیل می شود وقطرات آب تشکیل شده به وسیله ی شیارهای موجود در لابه لای ورق ها و… دستگاه به بیرون هدایت می شوند .

در چنین حالتی با گرم کردن محیط می توان دما را به حالت استاندارد رساند واز ریزش آن جلوگیری کرد در صورت زیاد شدن و تکرار شدن این پدیده می توانیم با استفاده از کمی موم درزگیرهای مختلف نسبت به مسدود کردن راه و مسیر ریزش آب اقدام کرد.

هشدارها:قبل از هر اقدام تعمیری چک کردن و یا رفع نقص فنی با توجه به خطر برق گرفتگی زیاد حتما دستگاه را از پریز برق جدا کنید و خاموش نمایید .با توجه به کارکرد دستگاه با برق شهری و وجود اتصالات در سوکت ها و… امکان برق گرفتگی بسیار زیاد است.

باید از متصل بودن سیم ارت اطمینان لازم را حاصل کنید .

درصورت بروز هر نوع مشکل فنی ابتدا باید دستگاه را خاموش کنید و همه اتصالات دستگاه را جدا کنید و با خدمات پس از فروش دی کیوشاپ تماس بگیرید .

ودر مواقع خرابی و یا … آرامشتان را حفظ کنید و با بخش خدمات گروه دی کیوشاپ تماس حاصل فرمایید.

پس از خرید دستگاه اگر سوال فنی و غیر فنی داشتید با گروه مهندسین بخش خدمات پس از فروش تماس بگیرید واز تماس با سایر بخش ها خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک