قرقاول بلژیکی

قرقاول بلژیکی

قرقاول طلایی یا قرقاول بلژیکی، پرنده ای از زیر راسته ماکیان سانان (پرندگان دانه خوار) و خانواده قرقاولان (قرقاول) است. نام این جنس قرقاول طلایی که در ایران معروف به قرقاول بلژیکی است که از یونان باستان و بلژیک منشا گرفته است. قرقاول بلژیکی بومی جنگل ها در مناطق کوهستانی غرب چین است، اما جمعیت های وحشی آن در انگلستان، کانادا، ایالات متحده، مکزیک، کلمبیا، پرو، بولیوی، شیلی، آرژانتین، اروگوئه، جزایر فالکلند، آلمان، بلژیک، هلند وجود دارند و در مناطق و کشورهای دیگر ائم از فرانسه، ایرلند، استرالیا و نیوزیلند گسترده شده است.

خصوصیات ظاهری قرقاول بلژیکی

قرقاول بلژیکی نر بالغ 90-105 سانتی متر طول دارد، که دم این پرنده دو سوم از طول کل بدن است. این نژاد با تاج طلایی و سینه و بدن قرمز روشن است. نارنجی عمیق را می توان در بیشتر نقاط بدن مشاهده کرد. به عنوان یک ترکیب رنگ حرفه ای بدن قرقاول بلژیکی از سیاه ، سفید ، نارنجی و طلایی پرهای بدن را پوشش می دهد. این گونه از قرقاول “با تاج طلایی”، و سینه قرمز می باشد.

قرقاول بلژیکی

قرقاول بلژیکی نر

قرقاول نر یک تاج به رنگ زرد طلایی با یک خط از قرمز در نوک، صورت، گلو، چانه، و دو طرف گردن زنگ  قهوهای مایل به زرد نقاشی شده است. ریش و پوست مداری هر دو به رنگ زرد مایل به نارنجی رنگ است. قسمت فوقانی پشت به رنگ سبز است و بقیه از پشت تا دم به رنگ زرد طلایی است. دم، سیاه و سفید خال خال و نقطه ای، و همچنین به عنوان نوک دم شباهتی به چرم گاومیش می باشد. پاها به رنگ زرد متمایل هستند اغلب پاهای نازک و باریک دارند.

تغذیه قرقاول بلژیکی

قرقاول ها دانه خوار هستند و اغلب غذای این نوع پرندگان پلیت و دان مرغ می باشد معمولا بعضی از پرورش دهندگان قرقاول غذای ترکیبی پلیت دان مرغ و سبزیجات و علوفه می دهند تا هم در هزینه صرفه جویی کرده باشند و هم در برطرف کردن احتیاجات کلی بدن قرقاول ها.  قرقاول بلژیکی در شب  بر روی درختان و بلندی به استراحت می پردازد. قرقاول بلژیکی پرنده ای سریع و زیرکی خاص خودش را دارد که بدین منظور در یک غفلت پرورش دهنده می تواندبه سرعت از قفس پرواز کند و به سمت بیرون از قفس در جاهای پر درخت و سرسبز می رود.

قرقاول بلژیکی نر

تخم گذاری و جوجه کشی قرقاول بلژیکی

قرقاول بلژیکی درصد تخمگذاری پایینی دارد که معمولا به طور آماری 8-12 تخم  را در یک سال می گذارد. مدت زمان جوجه کشی قرقاول بستگی به انواع نژاد متغیر می باشد. معمولا قرقاول نژاد بلژیکی  22-23 روز طول دوره جوجه کشی خواهد بود که دما ستر 37.7 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 55-60 درصد و در دستگاه های جوجه کشی فول دیجیتال گزینه ای بنام خنک کننده دستگاه وجود دارد که باید این منو در عدد 38.2 تنظیم گردد. ( در دستگاه جوجه کشی دی کیو شاپ غیر از خنک کننده دستگاه، فن مخفی تعبیه شده تا در موارد اکسیژن پایین این فن بصورت خودکار روشن و شروع به تعویض اکسیژن دستگاه جوجه کشی می کند.

تنظیمات دستگاه برای جوجه کشی قرقاول

مقدار دمای مرحله هچر 37.2 درجه سانتی گراد و مقدار رطوبت لازم 65-70 درصد و تهویه هوا 38 درجه سانتی گراد می باشد. لازم به ذکر است تخم نطفه دار قرقاول بلژیکی در شانه های مخصوص ستری که در فروشگاه سایت وجود دارد قرار می گیرد که دور تا دور و بالا و پایین تخم ها باز است تا بخوبی تبادلات اکسیژن و دما و رطوبت کافی به تمام قسمت تخم نطفه دار برسد. ظرفیت این شانه ها 64 عددی می باشد.

11 دیدگاه در مورد “قرقاول بلژیکی

 • Pingback: پرورش و نگهداری کبک

 • سه شنبه 25 دی 1397 at 23:45
  Permalink

  سلام
  فرقی بین جوجه کشی این نژاد و نژاد های محلی ایران هست؟
  میشه هردوشونو تو یه دستگاه گذاشت؟

  Reply
 • سه شنبه 21 اسفند 1397 at 08:44
  Permalink

  سلام من چهارتا قرقاول ماده و دوتا نر آمریکایی دارم که اینارو دو به یک جدا کردم, باتوجه به اینکه تو فصل تخم گذاری روزانه یک عدد تخم میذارن و یک دستگاه دارم میتونم هرهفت روز یکبار تخمارو جمع آوری کنم و داخل دستگاهی که تو دوران ستر بذارم, بعد برای زمان هچر چیکار کنم

  Reply
  • سه شنبه 21 اسفند 1397 at 10:19
   Permalink

   سلام
   برای پرنده های تزیینی که تعداد کمی می باشند باید دو دستگاه جوجه کشی مجزا تهیه نمایید تا هر 3 روز تو دستگاه جوجه کشی ستر تخم قرار دهید و با خیال راحت 3 روز پایانی را در دستگاه دیگری هچ نمایید. به اینصورت تخم های تازه هر سری وارد دستگاه می شود.

   دی کیو شاپ

   Reply
 • سه شنبه 14 خرداد 1398 at 22:05
  Permalink

  سلام قرقاول بلژیکی یک نر با چند ماده بهتر است باشد و کف لونه و شرایط لونه چطوری باید باشد تا بهتر بمانند و جوجه کشی کرد

  Reply
  • یکشنبه 19 خرداد 1398 at 18:05
   Permalink

   سلام
   2 به 1 بهترین درصد نرینگی برای قراقاول نژاد بلژیکی می باشد. قفسی با کف ماسه ساحل استفاده نمایید و یک چوب در بین قفس قرار دهید تا پرنده بالای چوب استراحت کند.

   دی کیو شاپ

   Reply
 • جمعه 17 خرداد 1398 at 10:53
  Permalink

  سلام
  شما تخم نطفه دار خروس سیاه جنگلی و قرقاول بلژیکی رو دارید؟یا میدونید چطور میشه تهیه کرد؟

  Reply
  • یکشنبه 19 خرداد 1398 at 18:14
   Permalink

   سلام
   برای خرید انواع تخم نطفه دار قرقاول و … با 09111139478 مهندس عشریه تماس بفرمایید/

   دی کیو شاپ

   Reply
 • چهارشنبه 24 مهر 1398 at 14:06
  Permalink

  سلام
  یه جفت قرقاول بلژیکی دارم
  لازمه یه ماده دیگه هم داشته باشم یا یکی کافیه؟
  میشه یه ماده امریکایی بندازم؟
  باتشکر

  Reply
  • چهارشنبه 24 مهر 1398 at 16:27
   Permalink

   سلام
   قرقاول بلژیکی نر نهایت دو تا ماده جواب می دهد. حتما ماده از یک نژاد باشد/

   دی کیو شاپ

   Reply

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.