ماشین جوجه کشی چیست؟

شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ماشین جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی محفظه ای است که در آن تمام شریط لازم برای تبدیل تخم مرغ به جوجه رعایت می شود.
اصول کلیه ماشین ها جوجه کشی، چه آنهایی که بسیار ساده و چه آنهایی که بزرگ و دارای ظرفیت زیادی هستند یکسان است. در ماشین های جوجه کشی شرایط لازم از قبیل حرارت، رطوبت، تهویه و چرخش تخم مرغ تامین می شود.

حرارت در جوجه کشی

کنترل حرارت یکی از عوامل ساده و در عین حال حیاتی برای یک جوجه کشی موفقیت آمیز است. حرارت لازم در طول دوره جوجه کشی بین ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتی گراد است، ولی به طور متوسط در طول دوره جوجه کشی حرارتی معادل ۳۸ درجه سانتی گراد بکار برده می شود. اگر حرارت در حد پایین خود یعنی ۳۵ درجه سانتی گراد باشد ممکن است جوجه ها چند روزی دیرتر از زمان طبیعی از تخم خارج می شوند و اگر حرارت در جد بالا یعنی ۴۰ درجه سانتی گراد باشد جوجه ها چند روزی زودتر از تخم خارج می شوند. مثلا” در حرارت ۷/۳۹ زمان جوجه کشی ۵/۱۹ روز و در حرارت ۵/۳۵ درجه این مدت به ۵/۲۳ روز افزایش می یابد.

هرگونه نوسان در حرارت ماشین جوجه کشی باعث کاهش میزان جوجه دهی و یا غیرطبیعی بودن جوجه ها می شود، ولی اثرات سوء ناشی از افزایش آن است. کاهش حرارت که گاهی در اثر قطع منبع حرارتی صورت می گیرد سبب غیرطبیعی بودن جوجه ها می شود، در صورتی که بالا رفتن حرارت مثلا تا ۱/۴۱ درجه سانتی گراد و به مدت ۳ ساعت سبب تلفات شدید می گردد.
در دستگاه های جوجه کشی مختلف و بنابر توصیه کمپانی سازنده آنها درجه حرارت ممکن است اندکی متفاوت باشد. در دستگاه های جوجه کشی که قسمت تخم مرغ گیر ( ستر ) و جوجه گیر ( هچر ) آن از یکدیگر مجزا است، حرارت در جوجه گیر حدود ۱ درجه سانتی گراد کمتر از تخم مرغ گیر آن است زیرا در ۳ روز آخر که تخم مرغ ها در هچر قرار می گیرند بایستی از تبخیر شدید آب جلوگیری به عمل آید و به همین منظور علاوه بر کاهش حرارت در هچر، رطوبت آن نیز زیادتر از رطوبت ستر می باشد.

ماشین جوجه کشی

6 دیدگاه در “ماشین جوجه کشی چیست؟

 1. سلام.میخواستم بپرسم دستگاه من کالیبره شده ایا کشیدن سیم دستگاه از پریز برق باعث ریست شدن دستگاه میشه؟دلیل کارم اینه که وقتی برق میره و دوباره میاد حرکت راکو انجام میده حتی وقتی برق در طول ۲ساعت چند بار قطع میشه دستگاهم وقتی برق میاد حرکت راکو انجام میده.

  1. با سلام

   تنها راهی که کالیبره سیستم کنترل از بین برود ریست کردن دستی برد می باشد. و با قطع و وصل شدن برق کالیبره برد دستگاه جوجه کشی بهم نمی خورد. فقط برای کالیبراسیون سیستم کنترل دستگاه جوجه کشی بار اول نیاز است بعد آن دستگاه جوجه کشی فورا” خاموش نشود و بگذارید چند دقیقه کار کند.
   معمولا با روشن کردن مجدد دستگاه جوجه کشی راک بصورت اتوماتیک استارت میخورد.

   با تشکر / دی کیو شاپ

  1. با سلام
   لوله بخور کنار دستگاه جوجه کشی کار انتقال رطوبت رسانی از رطوبت ساز اولتراسونیک سرد به دستگاه جوجه کشی را بر عهده دارد.
   رطوبت ساز بصورت اتوماتیک از سیستم کنترل پی ال سی دستگاه جوجه کشی فرمان می گیرد و در مواقع لزوم بصورت خودکار روشن می شود.
   می توانید از قسمت فروشگاه دی کیو شاپ از توضیحات کامل محصولات با خبر شوید و برای برخورداری از تخفیف ویژه نمایشگاه مجازی دی کیو شاپ می توانید بهره ببرید و خرید با تخفیف ویژه انجام دهید.
   با تشکر
   پشتیبانی دی کیو شاپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *