جوجه کشی مرغ عشق
مرغ عشق
4.3 (85.71%) 7 votes

مرغ عشق

یکی از بهترین و پرطرفدارترین پرنده خانگی مرغ عشق می باشد که به لحاظ احساسی بودن این پرنده علاقمندان زیادی دارد و از لحاظ زیبایی منحصر به فرد می باشد و دارای رنگ بندی های زیادی می باشد.

گونه شناسی

مرغ عشق در شاخه طنابداران ، در رده پرندگان ، در راسته طوطی سانان ، در تیره طوطی ها ، در زیر تیره Psittacinae ، نام علمی مرغ عشق Melopsittacus Undulatus می باشد. نام انگلیسی این پرنده «باجریگار» از کلمه بومی budgerijour گرفته شده است که این لغت در زبان بومیان استرالیا به معنی «غذای خوب» می‌باشد و شاید علت این تسمیه بدان جهت بوده است که وجود این پرنده در منطقه‌ای دلیل وفور نعمت و غذای فراوان در آن منطقه بوده است، زیرا که این پرنده در شرایط مناسب غذایی به شدت زاد و ولد نموده و گله‌های بزرگی به وجود می‌آورد.

طول عمر

عمر گونه وحشی این گونه بین 10 – 14 سال می باشد و گونه اهلی آن 5 و گاهی تا 11 سال عمر می کنند. مرغ عشق جز دسته پرنده های ریز جثه می باشد که وزن بدن این پرنده بصورت تقریبی بین 40 تا 45 گرم بسته گونه آن متغیر می باشد. طول بدن  این پرنده بین 16 تا 20 سانتی متر می باشد. نوک و یا منقار مرغ عشق شبیه طوطی سانان است و مقداری بسته به جثه کوچک است.

سن بلوغ جنسی

سن بلوغ جنسی در مرغ عشق 3 ماهگی می باشد. در سن 5-6 ماهگی و معمولا در ابتدای فصل بهار جفتگیری و تخمگذاری را آغاز می کنند. در هر دوره از تخمگذاری مرغ ماده 4 – 6 تخم می گذارد. بهترین دما برای تولید مثل پرندگان 24 – 26 درجه سانتی گراد می باشد.

جوجه کشی مرغ عشق

معمولا جوجه کشی مرغ عشق به مانند سایر پرندگان به دو روش می باشد روش اول نشستن مرغ ماده بر روی تخم نطفه دار ها، غریضه کرچی در این پرنده به ندرت وجود دارد. روش دوم دستگاه جوجه کشی می باشد که بعد از جمع آوری تعدادی تخم نطفه دار، تخم نطفه دارها را بر روی شانه های مخصوص ستری چیده و در دستگاه جوجه کشی قرار دهید تا بصورت اتوماتیک جوجه کشی نماید. مدت زمان جوجه کشی مرغ عشق 18 تا 21 روز می باشد که در 3 روز آخر از شانه های ستری منتقل  به سبد مخصوص هچر می شوند و جوجه های مرغ عشق داخل سبد هچر از تخم در می آیند.

جوجه کشی مرغ عشق| آموزش مرغ عشق

به جوجه تازه متولد شده به مدت 3 روز اول زندگی آب و شکر و انرژی پلاس داده شود و بعد این مدت شروع به غذا دادن نمایید. برای جوجه مرغ عشق ها می توان از تخم مرغ آب پز شده و یا بیسکویت و آرد نخودچی با آب جوش بدهید. جوجه ها معمولا بعد از یک هفته تا 10 روز چشم هایش را باز می کند.

اهلی کردن مرغ عشق

روش اهلی کردن مرغ عشق : برای اهلی کردن مرغ یکی از راه ها کوتاه کردن پر پرنده می باشد و یا به پرنده گرسنگی می دهند و فقط در روز یک نفر  غذا را در اختیارش قرار دهد. و راه دیگر اهلی کردن آن ، با یک صدای مخصوصی در زمان تغذیه استفاده شود تا پرنده به این صدا عادت کند و بطور دائمی اهلی ( دستی ) شما می شود.

One thought on “مرغ عشق

  • یکشنبه 26 آذر 1396 at 18:05
    Permalink

    سلام با عرض ادب
    بعد از 3 روز تخم مرغ آبپز شده را باید با سرنگ به مرغ عشق بدهیم؟

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک