مرگ ومیر در جوجه کشی

جوجه کشی
مرگ ومیر در جوجه کشی
4.5 (90%) 2 votes

مرگ و میر جوجه های تازه هچ شده

مرگ و میر جوجه ها در هفته های اول از مشکلات اساسی برای مشتریان به حساب می آید که باید بصورت اصولی پیگیری شود. مرگ ومیر جوجه های تازه هچ شده نتیجه ی عوامل مرتبط به هم بسیاری می باشد . اگر چه با رعایت نکات مختلف مدیریتی همچون؛ تغذیه ، کنترل بیماری و … می شود بر این مشکلات چیره شد.

مهمترین دلایل مرگ و میر در جوجه کشی :

دلائل بسیاری پیرامون مرگ ومیر جوجه های تازه هچ شده وجود دارد . برخی از این دلایل به شرح ذیل می باشد :

۱- دلایل ژنتیکی:

چسبندگی نطفه ها در چهار روز آخری که در دستگاه جوجه کشی قرار دارند حدود نصفی از آنها در طول ۲یا ۳ روز قبل از زمان هچر تلف می شوند. لرزشهای مادرزادی عامل مرگ ومیر ۹۰ % از جوجه ها تا پایان ماه اول از هچ می باشد . اگر تخم نطفه دار ها در یک شرایط یکسان در یک دستگاه جوجه کشی کنترل شود حد اکثر تفاوت ها در جوجه کشی تا مرز ۲۵ % کاهش خواهد یافت .

۲- دلایل مدیریتی:

الف) پرورش و درجه حرارت مربوط به آن :
پرورش جوجه ها روی سطح زمین نیاز به یک بستر خشک وتمییز به ضخامت ۳ اینچ دارد و از مصرف زیاد خاک اره و سایر مواد بستر ساز به علت جلوگیری از خفه شدن جوجه ها باید پرهیز شود . نگهداری جوجه ها بر روی سطوحی مانند روزنامه یا سطوح چوبی به جهت نداشتن اصطکاک مناسب ، توصیه نمی شود چرا که ممکن است منجر به ضرر های دائمی شود .

– افزایش درجه حرارت سالن پرورش باعث مشکلات ذیل می گردد :
آب زدایی: ۷۰ % بدن جوجه های تازه متولد شده از آب تشکیل شده است . تداوم یافتن دمای بالا منجر به از دست رفتن آب بدن می شود که با کاهش آب بدن ۱۰ % جوجه ها بر اثر آب زدایی تلف می شوند .

انسداد مقعد : دمای بالای سالن سبب خشک شدن مدفوع و در نهایت انسداد مقعد شده که می تواند مرگ جوجه ها را در بر داشته باشد .

– کاهش درجه حرارت سالن باعث مشکلات ذیل می گردد:
ذات الریه: دمای زیر نرمال در جوجه های تازه متولد شده منجر به ذات الریه و آبی شدن تاج ها می گردد.
خفگی : تحت تاثیر کاهش دما ، جوجه ها جهت حفظ دمای بدن خود در هم فرو می روند که این امر باعث خفگی و نهایتا مرگ جوجه ها می شود .

دستگاه جوجه کشی دی کیو شاپ

جوجه های سرما دیده در مقایسه با جوجه هایی که در دمای طبیعی هستند دارای بورسا ( کیسه موجود در بالای کلوآک ) کوچکتری می باشند. نگهداری صحیح جوجه ها در جذب زرده و جلوگیری ازعفونت کیسه زرده کمک می نماید.
-جلوگیری از مشکلات مربوط به درجه حرارت :
جهت ممانعت از آبزدایی ، انسداد مقعد ، ذات الریه و خفگی باید ۲۴ ساعت قبل از جوجه ریزی ، سالن را گرم نگه داریم و در طول مدت گرم نگهداشتن، دمای سالن را بصورت نرمال حفظ نماییم.

ب) مسمومیت:
– مسمومیت غذایی : غذای آلوده ی قارچی و مواد سمی در جیره باعث مسمومیت غذایی می شود .
-مسمومیت با نمک : این نوع مسمویت با افزایش نمک در آب نوشیدنی و غذا ایجاد می شود که منجر به مرگ جوجه ها می گردد .
– مسمومیت با آمونیاک : پائین کشیدن پرده ها در تمام ساعت ، درجه حرارت بالای سالن ، افزایش PH بستر و افزایش یا کاهش رطوبت سالن منجر به تشدید تولید آمونیاک در سالن می شود که باعث تحریک غشاء مخاطی و چشمها ، مصرف کم غذا، کاهش میزان رشد ، تحریک مژه های داخل نای ، خونریزی و مرگ ومیر در غلظت بالای ۱۰۰ PPM ( قسمت در میلیون ) می گردد بنا براین غلظت آمونیاک باید کمتر از ۲۵ PPM باشد .

– مسمومیت بستر ( Tannin): هضم مواد سمی مانند تانن در خاک اره باعث مرگ ومیر می گردد.
-جراحات: عملکرد های مختلفی مانند واکسیناسیون ، حذف تاج و نوک چینی ها را باید با دقت لازم انجام داد چون ممکن است باعث جراحت شده و منجر به مرگ ومیر شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چطور به دی کیو شاپ اعتماد کنیم ؟

دارای نماد اعتماد الکترونیک
ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی کشور
وب سایت منتخب مردمی در جشنواره وب ایران ( سال 1395 )


logo-samandehi
نماد اعتماد الکترونیک