نحوه ی کارایی دستگاه جوجه کشی

نحوه کار دستگاه جوجه کشی
نحوه ی کارایی دستگاه جوجه کشی
3.1 (61.25%) 16 votes

در این مقاله می خواهیم با نحوه کار دستگاه جوجه کشی آشنا شویم ، در ابتدا نکته جالبی در رابطه با تاریخچه این دستگاه بیان می کنیم. در زمان یونان قدیم زنان برای گرم نگه داشتن تخم مرغ‌ها آن‌ها را زیر سینه‌های خود می‌گذاشتند تا تخم‌ها را تبدیل به جوجه کنند.در سال ۱۷۴۹ از روش‌های مختلفی برای جوجه کشی مصنوعی استفاده می‌شد اولین ماشین جوجه کشی توسط رمور اختراع شد.

نحوه کار دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی تخم نطفه دار را به جوجه تبدیل می کند.هر دستگاه جوجه کشی باید یکسری شرایط خاص داشته باشد که این شرایط عبارتند از:

  • دمای کافی و یکنواخت
  • رطوبت کافی و یکنواخت
  • چرخاندن تخم ها
  • تهویه ی مناسب

چرخش در دستگاه جوجه کشی

یکی از مهمترین معیارهای یک دستگاه جوجه کشی با کیفیت ، نوع چرخش تخم ها درون دستگاه جوجه کشی می باشد. یکی از قدیمی‌ترین روش‌های چرخش در دستگاه جوجه کشی ، چرخاندن با دست می‌باشد که هر چند ساعت یک بار مجبور بودن تخم‌ها را با دست بچرخانند اما امروزه ماشین‌های جوجه کشی این کار را به صورت اتوماتیک توسط موتور گیربکس و جک‌های بادی انجام می‌دهند و نیازی به باز و بسته کردن درب دستگاه نیست.رایج ‌ترین روش برای چرخاندن تخم‌ها به صورت راکری و بعد از آن روش غلطکی می‌باشد.

حرارت دستگاه جوجه کشی

ساده‌ترین روش برای تامین حرارت لامپ‌های حبابی هستند که روش متداول و مقرون به صرفه ای به نظر می‌رسد اما استفاده از لامپ هم مشکلات خاص خودش را دارد از جمله عمده‌ترین مشکل لامپ‌های حبابی خرابی آن در قطع و وصل‌های مکرر و تاثیر رطوبت درون دستگاه باعث می شود عمر دستگاه کم شود.

جنس بدنه ی دستگاه جوجه کشی

معمولا جنس بدنه ی دستگاه‌ها در ایران از ورق‌های فلزی آب دیده (گالوانیزه) ساخته می‌شود. این نوع بدنه‌ها مقاومت بیشتری دارند ولی در طولانی مدت دچار زنگ زدگی می‌شوند و همچنین لایه ی وسطی آن‌ها که از فوم فشرده پر شده مکان مناسبی برای رشد باکتری بوده که این امر موجب افت راندمان دستگاه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چطور به دی کیو شاپ اعتماد کنیم ؟

دارای نماد اعتماد الکترونیک
ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی کشور
وب سایت منتخب مردمی در جشنواره وب ایران ( سال 1395 )


logo-samandehi
نماد اعتماد الکترونیک