نطفه بینی تخم نطفه دار

تخم مرغ های قابل جوجه کشی بایستی دارای خصوصیاتی باشند تا بتوان از آنها استفاده کرد. نطفه بینی تخم نطفه دار ، با این روش میتوان تخم نطفه دار ها را با تخم های بدون نطفه تشخیص داد.

نطفه داری

تخم مرغ نطفه دار ، تخم مرغی است که اسپرم و تخم در ناحیه شیپور با هم ترکیب شده باشند. اگه نطفه داری بالا نباشد بیشتر تخم مرغ هایی که در ماشین جوجه کشی گذاشته می شوند به جوجه تبدیل نخواهد شد و غیر قابل فروش می باشند و بایستی دور ریخته شوند. خروس مورد استفاده باید فعال و به اندازه کافی اسپرم تولید کند. خروس ها باید بطور متناوب مورد استفاده قرار بگیرند تا استراحت کافی داشته باشند. باید اغلب از خروس های (پرنده های نر) جوان و سرحال در گله استفاده شود ( از ۶ تا ۷ ماهگی به بعد قادر به تولید اسپرم هستند).

قدرت باروری خروس

پس از سال دوم قدرت باروری خروس ها بتدریج کم میشود و معمولا پس از ۶ تا ۸ ماه که از آنها استفاده شد باید آنها را حذف نمود. البته از خروس هایی که ارزش ژنتیکی خوبی دارند مدت زمان بیشتری استفاده می شود. برای بدست آوردن نطفه داری بالا باید نسبت بین مرغ و خروس مناسب باشد. معمولا” به ازای هر ۱۰ مرغ یک خروس کافی خواهد بود. مهمترین عامل در نطفه داری ، تغذیه می باشد.

کمبود ویتامین و کاهش نطفه داری

کمبود بعضی ویتامین ها بخصوص A  و E   و نیز کمبود پروتئین جیره باعث کاهش نطفه داری می گردد. وضع و شرایط آب و هوا در تولید اسپرم دخالت دارد. آب و هوای گرم و یا سرد اسپرم کاهش پیدا می کند و در هوای سرد که گاهی باعث یخ زدن تاج و در نتیجه کاهش تولید اسپرم می گردد مبادرت به قطع تاج می شود. همچنین در هوای بسیار گرم جمع آوری تخم مرغ ها جهت جوجه کشی انجام نمی شود.

نطفه بینی تخم نطفه دار

 

اهمیت نور در نطفه داری

وجود نور کافی در سالن پرورش مولد در نطفه داری تاثیر دارد؛ زیرا باعث ترشح هورمون های غده هیپوفیز  شده و در نتیجه رشد بیضه ها و تولید اسپرم زیادتر می شود. تولید تخم مرغ و سن مرغ در میزان نطفه داری تاثیر دارد.

هر اندازه میزان تخمگذاری زیادتر باشد درصد نطفه داری نیز بیشتر می شود، زیرا در مرغان تخمگذار خوب تمام اعمال فیزیولوژیکی بخوبی انجام می گیرد و لذا تمایلات جنسی در این گونه مرغ ها بالاست. در اوایل تخمگذاری که اندازه تخم مرغ کوچک است درصد نطفه داری کمتر است ولی به تدریج با افزایش وزن تخم مرغ، درصد نطفه داری افزایش می یابد. در مرغ های خیلی مسن و یا خیلی جوان درصد نطفه داری کم است.

طریقه نطفه بینی تخم نطفه دار

نطفه بینی تخم نطفه دار روش های مختلفی دارد که باید بعترین حالت باید در روز ۷ تا ۱۰ روزگی تخم نطفه دار در داخل دستگاه جوجه کشی مشخص می شود.

توجه :‌

متاسفانه معمولا برخی از شرکت های تولید کننده دستگاه جوجه کشی چراغ قوه های بسیار کوچک را با نام دستگاه نطفه سنج با قیمت گذاری بالا که بعنوان هدیه همراه دستگاه جوجه کشی به مشتریان می دهند و کلمه نطفه سنج را پر رنگ تر کرده و می گویند دستگاه ما به همراه نطفه سنج ارسال می شود!

باید واقع بین بود این گونه تبلیغات سو برای فروش دستگاه های جوجه کشی و امثالهم کهنه و قدیمی شده و خوشبختانه مشتریان محترم آگاهی لازم را پیدا کرده اند تا از چه دستگاه جوجه کشی استفاده نمایند تا لذت واقعی جوجه کشی را حس کنند.

 نطفه بینی تخم نطفه دار (کندلینگ کردن)

معمولا نطفه بینی تخم نطفه دار طبق اعلام قبلی بین روزهای ۷ الی ۱۰ روزگی انجام می گیرد.

بهترین و دقیق ترین نطفه بینی تخم نطفه دار ، کندلینگ کردن می باشد که بدین وسیله بصورت ابتکاری کارتنی به ابعاد شانه های ستری تخم نطفه دار (معمولا ابعاد شانه مخصوص ستری ۳۰*۳۰ می باشد) تهیه کنید، داخل کارتن را با فویل آلومینیومی پوشش دهید و کف کارتن را یک عدد لامپ پایه دار SMD قرار دهید و سیم کشی نمایید.

درب کارتن را برش داده و جایگزین آن را از نوار رادیولوژی شسته شده و یا شیشه سبک استفاده نمایید و چراغ اتاق را خاموش نموده، شانه حاوی تخم نطفه دار را بر روی کارتن قرار دهید و چراغ کندلینگ را روشن کنید تا به تخم نطفه دار ها نور بتابد. با تابش نور تخم نطفه دار ها ، آن تخم هایی که نور از آن ها عبور و یا شفاف می باشد تخم خوراکی می باشد و آن تخم هایی که تیره می باشد تخم های فاسد می باشند و آن تخم هایی که با تابش نور رگه های عنکبوتی در حال تکان خوردن هستند را تخم نطفه دار می گویند و داخل دستگاه باقی می مانند و مابقی را از دستگاه خارج نمایید.

کندلینگ کردن تخم نطفه دار غاز | خرید ماشین جوجه کشی

روش نور بینی تخم نطفه دار

این روش نور بینی یا نطفه بینی تخم نطفه دار یکی از دقیق ترین روش و سریعترین روش ابتکاری می باشد . که با این روش پرت دما و رطوبت هم نداریم و در مدت زمان کمتری تعداد بیشتری تخم نطفه دار را نطفه بینی می کنید.

6 دیدگاه در مورد “نطفه بینی تخم نطفه دار

 • چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ at ۲۲:۴۰
  Permalink

  سلام آیا میشه تخم های بی نطفه رو به مصرف خوراکی رساند

  Reply
  • دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ at ۱۱:۴۸
   Permalink

   سلام
   تخم هایی که تو دستگاه جوجه کشی برود و بعد از کندلینگ بدون نطفه تشخیص داده شود ، بدلیل آلودگی باکتریایی برای مصرف توصیه نمی شود.

   دی کیو شاپ

   Reply
 • سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ at ۲۲:۳۶
  Permalink

  سلام .خواهشن درمورددماورطوبت ومدتزمان تخم غازو مرغ بوقلمون توزیحات میخواستم

  Reply
 • یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ at ۲۱:۲۶
  Permalink

  باسلام.روز پنجم میتوان تخممرغ بدون نطفه را تشخیص داد؟باتشکر

  Reply
  • چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ at ۱۱:۰۰
   Permalink

   سلام
   برای نطفه بینی از روز هفتم به بعد انجام شود.

   دی کیو شاپ

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک