نژاد اردک
پرورش اردک اهلی
4.4 (88%) 5 votes

پرورش اردک اهلی

نژاد اردک

نژاد اردک : سویه های زیادی از اردک های اهلی در دنیا وجود دارد که این سویه ها به رده های تخمگذار، گوشتی، دومنظوره و تزئینی تقسیم می‌شوند. اینک به معرفی این سویه و نژادها می پردازیم:نژادهای متعددی از اردک( مرغابی) اهلی در دنیا وجود دارد که این نژادها به رده های تخمگذار، گوشتی، دومنظوره و تزئینی تقسیم می‌شوند. در این مطلب به معرفی این نژادها می پردازیم:

انواع نژاد اردک

نژاد اردک

۱ . نژاد پکین Peckin :مبدا این نژاد کشور چین است و اولین بار در سال ۱۸۷۳ به عنوان یک نژاد مشخص معرفی شده‌است و درحال حاضر بیشتر مزارع پرورش اردک گوشتی در آمریکا از این نژاد استفاده می‌کنند . وزن اردک نر بالغ در حدود 4 تا 4.5 کیلوگرم واردک ماده بالغ 3.6 تا 4.100 کیلوگرم است . اردک پکینی تخمگذاری خوبی دارد به طوری که سالیانه بین 130تا 170 عدد تخم می‌گذارد و وزن هر یک عدد تخم آن بین 60 تا 80 گرم بوده ورنگ پوسته آن سفید کرمی ویا سبز زیتونی است . این نژاد دارای بدنی کشیده وسینه‌ای پهن بوده ورنگ آن سفید کرمی و رنگ پوست آن زرد ورنگ منقار وپاها پرتقالی است.

وجه تمایز مرغابی نر از ماده، وجود دو پر کوچک تابیده در منتهای الیه دم است . امتداد بدن از شانه به طرف پشت، شیب دار بوده ودر حقیقت قسمت انتهایی بدن ودم نزدیک زمین قرار گرفته‌است . این طرز ساختمان بدن وهمچنین طرز راه رفتن، پرنده را شبیه به پنگوئن‌ها می‌سازد . طرز ساختمان بدن سبب شده‌است که حیوان نتواند به آسانی بر روی زمین جفتگیری کند از این رو برای جفتگیری باید در آب برود.. بهترین سن برای عرضه در بازار سن ۸ تا ۱۲ هفتگی است ودر این سن وزن اردک بین 2.5 تا 3.5 کیلوگرم خواهد بود، وپس از آن بتدریج از کیفیت گوشت کاسته می‌شود .

نژاد اردک Rouen

۲ . نژاد روئن Rouen : منشا این نژاد شهر روئن درایالت نرماندی فرانسه است که نام این نژاد نیز از نام آن گرفته شده‌است واین نژاد تا حدودی شبیه نژاد پکین است . این نژاد در اصل از نژاد اردک وحشی مالارد منشعب شده است وزن اردک نر در حدود 4.5کیلوگرم ووزن اردک ماده 4 کیلو گرم است .

از نظر رنگ، نر وماده در این نژاد اختلاف دارند ورنگ نرها زیباتر از رنگ ماده‌ها می‌باشد . جثه نرها نیز از جثه ماده‌ها بزرگ تر است .رنگ اردک ماده سفید وقهوه‌ای روشن است وپاها ومنقار به رنگ پرتقالی وپوست به رنگ زرد است ومرغابی ماده آن علاقه چندانی به خوابیدن بر روی تخم ندارد .ماده اردک ها سالیانه 70 عدد تخم می‌گذارند. مدت زمان جوجه کشی اردک اهلی 28 روز می باشد.

نژاد اردک Aylesbury

۳ . نژاد ایلسبوری Aylesbury: مرغابی تنبل وسنگین وزن از اردک‌های نژاد گوشتی است که منشا آن دره ایلسبوری در حومه شهر لندن در انگلیس است، و وزن مرغابی نر آن در حدود 4.5 کیلوگرم ووزن مرغابی ماده در حدود ۴ کیلوگرم است . این نژاد برای تولید گوشت مناسب است . مرغابی ایلسبوری منقاری بلند، راست وبه رنگ سفید صورتی فام، وپاهای پرتقالی رنگ دارد و برخلاف رنگ پوست سایر نژادهای مرغابی که معمولاً زرد است رنگ پوست مرغابی ایلسبوری سفید است . میزان تولید تخم آن سالیانه در حدود یکصد عدد تخم است .

نژاد اردک Ancona

۴ . نژاد آنکونا Ancona: این مرغابی جزو نژادهای گوشتی است ومعمولاً جوجه‌های آن به رنگ شوکولاتی وسفید واردک‌های بالغ به رنگ سیاه وسفید اند . سر وگردن وسینه معمولاً به رنگ سفید وباقی اجزای بدن به رنگ سیاه است .

نژاد اردک Australian Spotted

۵ . نژاد خالدار استرالیایی Australian Spotted :این نژاد در سال ۱۹۲۰ میلادی در آمریکا بوجود آمد ودر سال ۱۹۲۸ برای اولین بار به نمایش گذاشته شد، این نژاد از تلاقی نژادهای مالارد، دم دراز وکال وبرخی نژادهای خالدار از گله‌های اردک وحشی استرالیایی بوجود آمد . اندازه جثه این مرغابی ها حد واسطی بین گونه مالارد نوک دراز وگونه کال نوک کوتاه می‌باشد . وزن مرغابینر آن یک کیلو تا ۲/۱ کیلوگرم ومرغابی ماده بین ۸۷۰ گرم تا ۱۰۵۷ گرم می‌باشد .

این نژاد از لحاظ رنگ واریته‌های مختلفی نظیر : سرسبز، سر آبی وسر نقره‌ای دارد . اردک خالدار استرالیایی تخمگذار خوب ومادری ممتاز است . جوجه مرغابی های بسیار فرز وچالاکی دارد واز لحاظ قدرت پرواز همانند نژاد کال Call پرندگانی توانا هستند .

جایگاه پرورش اردک اهلی

اردک از حیواناتی به شمار می‌رود که علاقه زیادی به آب دارد و بسیاری گمان می‌کنند که زندگی در خشکی برای حیوان با لذت ورضایت همراه نیست . ولی باید دانست که برخلاف تصور، تجربه نشان داده‌است که اردک خیلی زود به تغییر محیط و وضع موجود عادت کرده وبه آسانی قادر است کمبود آب ودریاچه وامثال آن را با مراتع وعلف زارهای سبز وخرم جبران نموده وحتی پرورش به طریقه بسته را به نحوی که در مویر سایر طیور اهلی جریان دارد به آسانی وخوبی تحمل نماید .

در مورد ساختمان جایگاه و لانه اردک اهلی شرایط واصولی که برای مرغداری‌ها باید در نظر گرفته شود عیناً جهت لانه‌های اردک اهلی قابل اجرا می‌باشد، منتهی باید در نظر داشت، چون اردک اهلی عادت دارند تمام مدت شب وروز را در هوای آزاد زندگی کنند ودائماً در حال حرکت وفعالیت باشند.

تغذیه و پرورش اردک اهلی

برخلاف سایر انواع طیور اهلی، پرورش اردک اهلی از همان ساعات اولیهٔ خروج از تخم، علاقهٔ عجیبی به خوردن غذا از خود نشان می‌دهند و معمولاًٌ در چنین هنگامی بهتر است از خوراک‌هایی که در آب وجود دارد یا مواد غذایی که منشأ حیوانی دارند برای تغذیهٔ جوجه استفاده شود. ولی چنانچه این کار مقدور نباشد می‌توان روزی پنج الی شش بار مقداری آرد سبوس وپودر شیر وآرد مواد علوفه‌ای را به صورت خمیر درآورده ودر اختیار جوجه‌ها قرار داد .

تجربه نشان داده‌است که ترکیبات مزبور که البته می‌توان اجزای آن را با مواد غذایی وعلوفه ودانه‌های دیگر تعویض نمود، غذای کامل وخوبی برای اردک‌ها به شمار می‌رود وبخصوص در رشد ونمو جوجه‌ها تاثیر زیادی دارد .رشد جوجه اردک نسبت به سایر طیور اهلی کم وبیش سریع تر است واگر غذا به میزان کافی ومتعادل در اختیار حیوان گذاشته شود، حیوان رشد عجیبی خواهد کرد . تغذیه حیوان از دو هفتگی به بعد تدریجاً کم شده ودر سن سه تا چهار هفتگی تعداد دفعات غذا به دو بار در روز تقلیل می‌یابد.

مقاله نژاد اردک

در پایان امیدواریم که مطلب ” نژاد اردک ” برای شما مفید بوده باشد و شما را در پرورش و نگهداری انواع اردک کمک کند ، در صورتی که قصد خرید دستگاه جوجه کشی اردک و سایر دستگاه ها و تجهیزات جوجه را دارید ، می توانید از طریق همین وب سایت دستگاه مورد نظر خود را تامین و خریداری کرده و کسب و کار خود را آغاز نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک