پرورش مرغ تخمگذار
پرورش مرغ تخمگذار
1.5 (30%) 2 vote[s]

پرورش مرغ تخمگذار

برای تولید تخم مرغ نطفه دار نیاز به یک گله مرغ تخمگذار مطلوب داریم. پرورش مرغ تخمگذار با شرایط خاص و استاندارد نیاز به آموزش هایی تخصصی در این رشته دارد که باید با اصول پرورش مرغ تخمگذار همگن باشد تا بهترین توجیه اقتصادی را دارا باشد و از لحاظ پرورش استفاده شود. اگر چه اکثر مرغداران تمایل دارند که گله تخمگذار تجاری را در سیستم قفس نگهداری نمایند ، ولی هنوز درصد قابل توجهی از مرغها در بستر پوشال ، بستر نرده ای یا توری نگهداری می شوند و این موضوع خصوصا در کشورهای جهان سوم بیشتر صدق می کند.

سن انتقال به سالن دائمی دوران تولید

پولت ها در سنین بین 21 – 14 هفتگی به سالن دائمی دوران تولید منتقل می شوند ، وسعت دامنه این محدوده سنی بخاطر اختلافات مدیریتی گونان است. بنابراین حدود چند هفته قبل از تولید ، از سالن تولید به عنوان سالن دوره رشد استفاده می شود. به هر حال بلافاصله پیش از تولید اولین تخم مرغ ها ، جیره تولید جایگزین جیره دوران رشد می شود.

سالن نگهداری مرغ تخمگذار

دانخوری ها

دانخوری های مخصوص گله پرورش مرغ تخمگذار حداقل باید مشابه دانخوری های گله در حال رشد باشد ، ولی میزان دانخوری مورد نیاز مرغهای تخمگذار زیادتر خواهد بود. بخاطر داشته باشید دانخوری های نوع بشقابی نسبت به نوع ترافی حدود 20 درصد بیشتر بازدهی دارند و به همین نسبت طیور بیشتری می توانند دان مصرف کنند.

آبخوری های سالن پرورش مرغ تخمگذار

در سالن های مخصوص دوران تولید که از سیستم بستر استفاده می کنند، انواع مختلف آبخوری ها را می توان استفاده کرد. بعضی از آبخوری ها دستی ، ترافی یا مدور و اتوماتیک بوده و بعضی دیگر دارای آب جاری می باشند. از آبخوری بشقابی ، فنجانی و نیپل می توان استفاده کرد ، ولی استفاده از اینها در سالنهای دوران تولید کمتر معمول است. بهترین آبخوری در دوران تولید آبخوری نیپل کاپ می باشد ، که هم کم هزینه و هم بدون پرت آب می باشد.

پرورش مرغ تخمگذار

لانه های تخمگذاری

لانه های انفرادی : اکثر مرغدارانی که گله تخمگذار تجاری را در سیستم بستر نگهداری می کنند ، لانه های انفرادی را ترجیح می دهند. چون تعداد لانه ها با توجه به کافی بودن آنان در هنگام حداکثر تولید محاسبه می شود ، به ازای هر 4 قطعه پولت یک لانه در نظر می گیرند.

لانه های گروهی: به هنگام لزوم می توان از این نوع لانه ها استفاده کرد. به ازای هر 60 قطعه پولت یک لانه تخمگذاری گروهی در نظر گرفته می شود. این نوع لانه دارای ابعاد  2/4 * 0/6  متر می باشد. کف لانه تخمگذاری گروهی باید حدود 61 سانتی متر بالاتر از کف سالن باشد.

وسایل دیگر سالن پرورش مرغ تخمگذار

ابزار تنظیم مدت نور دادن ، مخازن صدف ، مخازن سنگریزه ، استفاده از ترازو برای توزین دان و مرغ ، سیلوهای ذخیره دان ، انبار نگهداری تخم نطفه دار

وسایل مورد نیاز گله پرورش مرغ تخمگذار در سیستم بستر

برای پولت های تخمگذار باید وسایل مخصوصی تهیه گردد. مقداری از این وسایل ، مخصوص جمع آوری تخم مرغ می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک