پرورش و نگهداری کبک
پرورش و نگهداری کبک
امتیاز بدهید

پرورش و نگهداری کبک

یکی از پرندگانی که به تازگی بصورت مصنوعی جوجه در آوری در دستگاه جوجه کشی می شود کبک می باشد.  پرورش و نگهداری کبک در تمام مناطق انجام می شود. در مورد تاریخچه پرورش و نگهداری کبک می توان به سال های دور اشاره کرد که بصورت گروهی در کوهپایه ها و مناطق کوهستانی زیست می کردند.

پرورش و نگهداری کبک

پرورش و نگهداری کبک با توزیع بومی گسترده ای در سراسر جهان، از جمله اروپا، آسیا، و بخش هایی از آفریقا زندگی می کنند. کبک در زیرخانواده ای از قرقاولان (قرقاول، بلدرچین، و غیره) گروه بندی می شوند. با این حال، تحقیقات مولکولی نشان می دهد که کبک یک ژنتیک متمایز و در درون خانواده قرقاولان نیست، اما که بعضی از گونه های کبک به قرقاول نزدیک تر است، در حالی که گونه های دیگر مانند کبک چوکار که بصورت مصنوعی هم پرورش و نگهداری کبک می باشد از دیگر گونه ها تمایز خاصی دارند.
کبک جثه متوسطی دارد، از قرقاول بزرگتر و از بلدرچین کوچکتر می باشد. کبک بالغ بین ۴۵۰ تا ۶۷۰ گرم وزن دارد. کبک بومی استپ گیاهی از اروپا، آسیا، آفریقا و شرق میانه است. که کم کم با گسترش یافتن تقریبا در تمامی نقاط جهان گونه های مختلف کبک وجود دارد.

پرورش و نگهداری کبک به دو روش انجام می شود:

۱. پرورش و نگهداری سنتی: امروزه با شیوع دستگاه جوجه کشی فول دیجیتال و رونق کسب و کار در بین اقشار مختلف جامعه از پرورش و نگهداری کبک به مانند دیگر پرندگان استفاده می کنند و از ابتدا تا انتها پرورش را مدیریت می کنند. به این معنا که تخم نطفه دار مطمئن را در دستگاه جوجه کشی طی پروسه زمانی ۲۴ تا ۲۷ روزه قرار می دهند و جوجه را به سالن پرورش منتقل می کنند و در مرحله پرورش و نگهداری کبک تا زمان بلوغ رسیدگی می کنند و بعد به بازار مصرف روانه می کنند.

جوجه کشی کبک

۲. پرورش و نگهداری صنعتی: کبک ها در سالن های استاندارد بصورت صنعتی پرورش داده می شوند و طی مدت ۹۰ روز با مدیریت پرورش به سن بلوغ می رسند ( معمولا سالن های پرورش و نگهداری کبک صنعتی مکانیزه می باشد) پرورش و نگهداری کبک هم در بستر و هم در قفس انجام می شود و در قفس های استاندارد با ابعاد ۸۵*۲۰۰*۱۰۰ تعداد ۱۰۰ قطعه کبک مولد نگهداری می شود. این نوع قفس ها بصورت استاندارد می باشد و دارای آبخوری نی پل دانخوری تراف و تخلیه کود دستی و اتوماتیک ( نوار نقاله بستگی به تیراژ ) استفاده می شود، جنس قفس پرورش و نگهداری کبک از مفتول گالوانیزه گرم می باشد و بدون زنگ و خش و خمش می باشد و محلی با زاویه استاندارد برای خروج تخم کبک تعبیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک