جوجه کشی کبک
پرورش کبک
4.3 (85.71%) 42 vote[s]

پرورش کبک

پرورش کبک : بیش از هر چیز، می بایستی هدف از پرورش کبک مشخص و تعریف شود. سه هدف مجزا و بعضاً طبق شرایطی توأم به شرح زیر می تواند در پرورش کبک مورد توجه قرار گیرد. پرورش کبک مولد. تولید جوجه یک روزه ، تولید نیمچه گوشتی ، در پرورش کبک مولد؛ کبک در، جوجه یک روزه را تا حد نیمچه (نیمچه تخمگذار) پرورش داده و با تعیین جنسیت آن ها نسبت سه پرنده ماده به همراه یک پرنده نر در سن حدود 5 الی 6 ماهگی به فروش می رساند.

به منظور تحقق هدف دوم یعنی تولید جوجه یک روزه، نیاز به پرورش گله مادری می باشد. در این واحدها، کبک های ماده با رسیدن به سن بلوغ جنسی، جفت گیری نموده و شروع به تخمگذاری می نمایند. تخم ها روزی سه بار جمع آوری و پس از ضدعفونی در محلی مخصوص منتظر ورودبه دستگاه جوجه کشی، نگهداری می شوند.

در دستگاه جوجه کشی پس از حدود 24 روز جوجه های تازه متولد شده بعنوان جوجه یک روزه به پرورش دهندگان کبک گوشتی فروخته می شوند. این پرورش دهندگان که هدف سوم را دنبال می کنند، جوجه های یک روزه رابه بلوغ فیزیکی در سن 12 تا 14 هفتگی رسانیده و کبک های به اصطلاح پروار خود را روانه کشتارگاه می نمایند.

پرورش کبک در ایران

پرورش کبک در ایران : در لهجه های مختلف فارسی به آن خاسه کو، زرج، ژرژ، کو، کوک می گویند. این پرنده در شرایط پرورشی عموما 400 تا 600 گرم وزن دارد. در شرایط طبیعی وزن کبک نر بالغ (سویه ایرانی) از 510 تا 800 گرم و وزن کبک ماده بالغ از 450 تا 680 گرم متغیر است. اندازه این پرنده 31 تا 35 سانتیمتر می باشد که اندازه پرنده نر بزرگ تر است. ترکیب پرها در هر دو جنس نر و ماده یکسان است. رنگ این پرنده قهوه ای مایل به خاکستری در بالای بدن و زرد کمرنگ در قسمت شکم است.

پرورش کبک در ایران : یک خط سیاه از قسمت جلوی سر آغاز شده و پس از انشعاب و عبور از چشم ها و گردن، در قسمت بالای سینه تمام شده و سر و سینه خاکستری پرنده را از قسمت سفید رنگ گلو جدا می کند. پهلوی پرنده با ترکیبی از رنگ سیاه و شاه بلوطی متمایل به سفید پوشانده شده است و پرهای انتهایی بال رنگ شاه بلوطی هستند. منقار، لبه پلک ها، ساق و پاهای کبک بومی ایران به رنگ صورتی تا قرمز سیر هستند. وجود یک سیخک کوچک در قوزک پا معمولا از مشخصات جنس نر این پرنده است.

جوجه کشی  و پرورش کبک

دوره جوجه کشی کبک در دستگاه جوجه کشی به مدت 25-26 روز طول میکشد و لذا درجه حرارت ماشین جوجه کشی باید 99/8 درجه فارنهایت تنظیم و میزان رطوبت هم 65 درصد تنظیم گردد . در روز هچ جوجه ها میزان رطوبت بایستی 80 درصد باشد .

اگر رطوبت در هچر به اندازه کافی نباشد موجب خشک شدن پوسته داخلی تخم ها گشته و جوجه ها به سختی می توانند پوسته داخلی و خارجی تخم را شکسته و از تخم خارج شوند صورت استفاده از ماشین های جوجه کشی معمولی گذاشتن پارچه ای خیس در داخل هچر و یا استفاده از مرطوب کننده های اتوماتیک در داخل دستگاه هچر الزامی است . ماشین های جوجه کشی تمام اتوماتیک که رطوبت و حرارت را به طور خودکار انجام میدهند استفاده میشود.

دوره جوجه کشی به مدت ۲۴ روز طول میکشد و لذا درجه حرارت ماشین جوجه کشی باید ۹۹/۸ درجه فارنهایت (37/7 درجه سانتی گراد) تنظیم و میزان رطوبت ۶۵ درصد تنظیم و میزان تهویه یا خنک کننده اضطراری 38/2 درجه سانتی گراد تنظیم گردد . در روز هچ جوجه ها میزان رطوبت بایستی ۸۰ درصد باشد.

اگر رطوبت در هچر به اندازه کافی نباشد موجب خشک شدن پوسته داخلی تخم ها گشته و جوجه ها به سختی می توانند پوسته داخلی و خارجی تخم را شکسته و از تخم خارج شوند صورت استفاده از ماشین های جوجه کشی معمولی گذاشتن پارچه ای خیس در داخل هچر و یا استفاده از مرطوب کننده های اتوماتیک در داخل دستگاه هچر الزامی است .

جایگاه پرورش کبک

محلی را که کبک ها در آن پرورش می یابند اصطلاحاً جایگاه می گویند. جایگاه پرورش کبک  در ایران می بایستی از نوع پرورش تبعیت کند بدین معنی که جایگاه پرورش کبک در ایران گوشتی با جایگاه پرورش کبک تخم گذار و سالن هایی که بصورت قفسی تجهیز شده اند تفاوت محسوسی دارد که در جای خود تشریح خواهند شد ولی قبل از هر چیز اشاره و تاکید بر چند نکته ضروری است. اول اینکه کبک ها پرندگانی عادت پذیر هستند و خود را با شرایط مختلف وفق می دهند ولی با این حال می بایستی حداقل امکانات را برای آنها فراهم نمود.

بدین معنی که می بایستی از سازمان جهاد کشاورزی استان مربوطه پروانه تاسیس اخذ نمود. بنابراین قبل از تهیه زمین برای ایجاد مزرعه پرورش کبک، بهتر است به واحد صدور پروانه معاونت امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان مراجعه نموده و با کارشناسان آن واحد مذاکره و محل و موقعیت زمین را به اطلاع آنها برسانید تا بادر نظر گرفتن ضوابط نظام دامپروری کشور، اقدامات لازم انجام شود. ضمن آنکه بعد از دریافت موافقت اصولی؛ ادارات دامپزشکی، محیط زیست، میراث فرهنگی، امور اراضی و … می بایستی درخصوص بلامانع بودن ایجاد واحد پرورشی کبک اعلام نظر نمایند.

زیستگاه کبک

این پرنده زیستگاه خود را در مناطق ناهموار و سخت، دره ها با درختان پراکنده در مناطق کوهستانی انتخاب می نمایند. معمولا 4 تا 5 پرنده با هم دیده می شوند ولی در پاییز در دسته های 50 تایی نیز مشاهده می شوند. غذای این پرنده را در شرایط طبیعی شامل علف ها و دانه های آن ها، برگ گیاهان و حشرات تشکیل می دهند. هم زمان با تغذیه، مقدار زیادی سنگ ریزه نیز می بلعد. فصل آشیانه سازی برحسب ارتفاع منطقه جغرافیایی متغیر است ولی معمولا بین اردیبهشت و تیرماه بوده و گاهی تا اواسط تابستان طول می کشد.

آشیانه خیلی ساده و روی زمین زیر یک صخره یا درختچه در پناه توده ای از گیاهان بنا می گردد. کبک ها در هنگام صبح و بعد از ظهر در روی زمین به چرا مشغولند، آنها مهاجرت نمی کنند و جابه جایی های فصلی آنها فقط در ارتفاع است. پرواز کبک در هنگام احساس خطر انجام می شود و به مسافت های کوتاه و در سراشیبی محدود است. کبک ها در هنگام شب زیر بوته ها و داخل صخره ها به سر می برند و نرها به طور فعال از قلمرو خود دفاع می کنند.

موارد ضروری پرورش کبک

1- زمین محل احداث جایگاه پرورش کبک  در ایران می بایستی حداقل 1000 متر با مزارع پرورش ماکیان در اطراف، فاصله داشته و از مناطق مسکونی دور بوده و جاده های ارتباطی کوتاه و مناسبی داشته باشد.

2- بهتر است زمین مزبور در جهت دریافت باد از سمت مزارع دیگر پرورش طیور و کارخانه های آلاینده نباشد.

3- بهتر است زمین محل احداث جایگاه در مناطق پست و در معرض سیل و طوفان و بادهای تند نباشد.

4- آب مورد استفاده می بایستی از نقطه نظر شوری و املاح مورد توجه قرار گرفته و هم چنین موانع غیر بهداشتی نیز نداشته باشد.

5- کف سالن های محل پرورش می بایستی حداقل 40 تا 50 سانتیمتر بلندتر از سطح زمین اطراف بوده و شیب مناسب(حداقل 3 درصد) داشته باشد تا در صورت شستشو، آب های آلوده امکان خروج از سالن را داشته باشند.

6-دیوارها و کف سالن بصورت اصولی عایق کاری شوند تا امکان تبادلات گرما و سرمای ناخواسته در فصول مختلف سال از بین برود.

7- سالن ها شرقی غربی ساخته شوند بدین معنی که یک طول سالن بسمت جنوب و طول دیگر ب سمت شمال باشد تا امکان دریافت نور خورشید با هدف از بین بردن میکروب های احتمالی را داشته باشد.

هدف از پرورش کبک چیست

یک روش قدیمی با هدف پرورش کبک مولد، نگهداری این پرنده در سالن هایی است که متصل به اتاق پرواز با کف توری(سیمی) هستند. در این روش، کبک ها به بیماریهای سر سیاه، کوکسیدیوز، کرم های چینه دان و روده آلوده نمی شوند. اتاق های پرواز می تواند از بعد از جوجه کشی مورد استفاده قرار گیرند.

در واقع جوجه ها از دو هفتگی در اتاق های پرواز قرارمی گیرند. اندازه اتاق های پرواز را می توان تغییر داد اما باید به اندازه کافی بزرگ باشد و امکان پرواز در آن وجود داشته باشد. اندازه اتاق پرواز می تواند بعرض حدود 5/3 و طول 28 متر باشد.

چشمه های توری کف معمولاً حدود 5/2 سانتیمتر است. هر کبک 50 سانتی متر مربع فضا در اتاق پرواز نیاز دارد. پرورش کبک در قفس های ثابت نیز محقق می شود. بدین منظور قفس هایی با اندازه هر قفس 5/1 در 7/0 متر و با ارتفاع حدود 4/0 متر پیشنهاد شده است. تقریباً 25 پرنده در هر واحد تا سن 14 هفتگی نگهداری می شوند. شیب کف هر واحد 10 درصد در نظر گرفته می شود.

آیا پرورش کبک توجیه اقتصادی دارد

معمولا بخشی از سرمایه گذاری که در ساختمان سازی و خرید تجهیزات اولیه صرف می شود ، تحت عنوان هزینه های ثابت وقتی که در دراز مدت و بر تولید چند سال تقسیم گردد تنها بخش کوچکی از هزینه های تولید را شامل خواهد شد . بعنوان مثال چنانچه برای ساخت یک مجموعه پرورش کبک در ایران مبلغ یکصد میلیون تومان صرف ساختمان سازی ، تاسیسات و خرید ماشین آلات نمایید ، توان تولید سی هزار قطعه کبک را در سال خواهید داشت ، حال با احتساب حداقل ده سال عمر مفید برای این امکانات و تولید حداقل سیصد هزار قطعه کبک طی این مدت هزینه مربوط به سرمایه گذاری اولیه به ازاء هر قطعه مبلغ مناسبی خواهد شد .

هزینه تولید گوشت کبک

دان مصرفی : برای برآورد هزینه دان مهمترین مساله دانستن ضریب تبدیل است . ضریب تبدیل یعنی میزان دانی که مصرف میشود تا یک کیلو گوشت تولید گردد . بصورت تئوری با مصرف هفت کیلو دان یک کیلو گوشت کبک تولید می گردد که در عمل از پنج تا بیست درصد دور ریز دان را نیز باید به آن افزود .

هزینه کارگری : بطور متوسط هر هشت هزار قطعه کبک گوشتی یک کارگر نیاز دارد .

هزینه سوخت مصرفی : برای برآورد این مورد باید با شرکت های تاسیساتی مطقه خود تماس حاصل نمایید زیرا هزینه سوخت با توجه ابعاد سالن ها، شرایط آب و هوایی منطقه ، نوع سیستم گرمایشی ، میزان دوری از منابع تامین سوخت و … متفاوت است .

مکمل ها ، ویتامین ها و داروها : چنانچه قیمت دان با دقت محاسبه گردد بخش عمده این هزینه ها دردان محاسبه گردیده است . دارو و ویتامین ها حداکثر یک درصد قیمت تمام شده هر کیلو را به خود اختصاص می دهند

هزینه آب و برق : حداکثر نیم درصد قیمت تمام شده یک کیلو گوشت مربوط هزینه های آب و برق است.

نیازهای تاسیساتی یک واحد پرورش کبک

با توجه به نوع و سیستم پرورش، یک مزرعه پرورش کبک در ایران می بایستی دارای قسمت های زیر باشد(بند 4 ویژه واحدهایی است که کبک مولد به منظور تولید جوجه یک روزه پرورش می دهند.

1-سالن های پرورش

2-انباردان

3-انبار تجهیزات

4-ساختمان جوجه کشی

5-اتاق کار

6-ساختمان سرایدار یا اتاق کارگران

پرورش کبک

هچ (جوجه گیری)

مرحله هچ به ۲ یا ۳ روز آخر دوره جوجه کشی اطلاق گردیده که در این روزها جوجه ها پوسته تخم را شکسته و بیرون می آیند. در این زمان باید از چرخاندن تخم ها خودداری نمود. بدیهی است که در۳ روز آخر باید تخم ها را از دستگاه ستر به دستگاه هچر انتقال داد. اما در صورت عدم دسترسی هچر، باید تخم ها را از شانه های گرداننده ستر برداشته و آنها را در سبد های پلاستیکی یا فلزی هچر یا روی یک مقوای ضخیم قرار داد.

زمان بیرون آمدن از تخم به قدرت و توانایی جسمی جوجه جهت شکستن پوسته بستگی دارد. در این هنگام جوجه ها همزمان با تقلا برای خروج از تخم مدتی را به استراحت به منظور بازیابی دوباره نیرو پرداخته که نباید جوجه را مرده فرض نمود. کل زمان هچ بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت طول کشیده که در این مدت جای هیچ نگرانی نیست.

زمان جوجه گیری پرورش کبک

زمانی که بیش از %۹۰ درصد جوجه ها خشک شوند، آنگاه باید آنها را از دستگاه برداشت و به بستر پرورش انتقال داد. اگر جوجه ها بیش از حد در دستگاه باقی بمانند ممکن است با خشکی عضلات مواجه شده و در مواقع بحرانی تلف شوند.تخم هایی که یک روز بیشتر از زمان مورد انتظار در دستگاه باقی مانده و جوجه نشده اند به عنوان ضایعات تلقی شده و باید حذف گردند. باید توجه داشت که کمک به جوجه جهت بیرون آمدن از تخم در اکثر مواقع بی نتیجه مانده به مرگ جوجه منتهی می گردد.

جوجه های تازه از تخم خارج شده (یکروزه) این پرنده تقریبا ۱۳ تا ۱۴ گرم وزن دارند که به منظور تولید یک گله گوشتی یا مولد، پرورش می یابند. چنانچه هدف، پرورش کبک گوشتی باشد معمولا پرنده را تا ۲۰ هفتگی نگه داشته تا به وزن مورد نظر برسد و سپس به بازار عرضه می شود اما چنانچه هدف، پرورش گله تخمگذار باشد، بایستی پس از این ۲۰ هفته، گله را به مدت حداقل ۸ هفته وارد دوره تاریکی (خاموشی یا استراحت) کرد و بعد از آن می توان با تغذیه جیره های مخصوص دوره تولید، تخمگذاری را شروع نمود.

جوجه ریزی در پرورش کبک

دو هفته اول پرورش از اهمیت خاصی برخوردار است لذا بایستی شروع خوبی داشت و به همین دلیل برنامه ریزی از قبل خیلی مهم تلقی میشود . بدین منظور جایگاه اولیه جوجه ها بایستی گرم و آب و غذا به راحتی در دسترس باشند . بنابراین از صحت انجام کار کلیه آبخوری و ، دانخوری ها و همچنین منابع گرمازا بایستی اطمینان حاصل نمود .

زیرا جوجه ها درده روز اول نمی توانند خود را با شرایط محیط وفق دهند . بنابراین منابع گرمازا از قبیل لامپ های الکتریکی لامپ های حرارتی و بخاری های نفتی و یا گازی از ملزومات بشمار میرود. بایستی در نظر داشت اگر جوجه ها در زیر مادر مصنوعی یکجا و در مرکز ان جمع شوند درجه حرارت کم است و اگر به اطراف پراکنده شوند درجه حرارت زیر مادر مصنوعی زیاد میباشد و بایستی حرارت را کم نمود حالت مطلوب پراکندگی یکنواخت زیر مادر مصنوعی میباشد.

عادت غذایی کبک در پرورش

عادت غذایی کبک در طبیعت عمدتاً دانه ها، برگها، میوه ها و گاها حشرات و ملخ می باشد اما در سیستم صنعتی از خوراک های کنسانتره ای فرموله شده شامل ذرت، کنجاله سویا و… استفاده می شود که بایستی بر حسب نوع گوشتی یا مولد این پرنده، احتیاجات غذایی آنها تامین شود.

کبک حیوانی است که نسبت به سایر طیور در مقابله با انواع بیماری های میکروبی و ویروسی بسیار مقاوم می باشد.

و علی رغم پرورش سایر طیور که لازم است از داروهای متعددی استفاده شود، پرورش کبک به نسبت، بسیار ارگانیک تر صورت می گیرد. میزان مصرف خوراک یک کبک مولد در حین تولید حدود ۳۰ گرم در روز است و به ازای هر ۷ کیلوگرم خوراکی که مصرف می کند، ۱ کیلوگرم گوشت تولید می کند.

سیستم های نگهداری:

۱- قفس

۲- بستر

که هر کدام از روش های نگهداری، مزایا و معایب خاص خود را دارد.

نسبت جفت گیری

این پرنده ها در طبیعت تک همسر هستند یعنی بطور معمول هر کبک نر با یک ماده جفت گیری میکند اما در سیستم صنعتی، هر کبک نر می تواند با ۳ تا ۴ ماده آمیزش کند که میزان تخمگذاری و درصد جوجه آوری و سایر خصوصیات در حد مطلوبی است.

تخمگذاری کبک

در شروع تخمگذاری فاکتورهای بسیاری تاثیرگذارند که از جمله مهمترین آنها می توان به سن و وزن اشاره کرد چرا که اگر این دو، در آغاز دوره تخمگذاری کمتر از حد مطلوب باشند بدون شک میزان تخمگذاری، درصد باروری تخم ها و بسیاری از خصوصیات دیگر تخم را به طور منفی تحت تاثیر قرار می دهد که سن معمول شروع تولید را ۷ ماهگی به بعد بیان می کنند.

در شرایط طبیعی هر کبک بین ۲۰ـ۷ تخم در سال میگذارد، اما در سیستم صنعتی ۲ بار در سال تخمگذاری می کند که هر دوره تخمگذاری حدود ۴ ماه طول می کشد و پس از آن ۲ ماه دوره تاریکی (استراحت) را می گذرانند و سپس دوره تخمگذاری بعدی را شروع می کنند.

هر کبک در اولین دوره تخم گذاری حدود ۳۰ تخم می گذارد. اما نکته حائز اهمیت این است که میزان تخمگذاری این پرنده ها در دومین و سومین سال تولید، به ترتیب بیشتر از سال های اول و دوم است اما از سال چهارم به بعد، میزان تخم گذاری، رفته رفته افت می کند.

طرح پرورش کبک مادر و گوشتی

این طرح دارای فارم مادر ، گوشتی ، کشتارگاه و بسته بندی و سردخانه بوده و سیکل آن بصورت بسته از تولید تا عرضه را در پی خواهد داشت لذا سیستم مدیریتی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. که هم به صورت صنعتی میتوان انجام داد و هم بصورت سنتی که طرح سنتی را با سرمایه خیلی کم میتوان انجام داد.

توضیحاتی بابت پرورش کبک

کبک در شرایط طبیعی از اواسط اردیبهشت تا اواخر تیر تخم گذاری میکند نظر به این که پرورش کبک بصورت صنعتی مد نظر است تا توجیه اقتصادی داشته باشد لذا بایستی سیستم نور مصنوعی ، خوراک فرمول شده و جایگاه مخصوص با مدیریت قبل و بعد از شروع تخم گذاری تداوم تولید تخم در گله داشته باشیم . بنابراین داشتن 15-10 لوکس نور در طول دوره تخم گذاری از ملزومات شرایط نوری محسوب میشود.

پرورش کبک با خرید حداقل 3000 عدد تخم نطفه دار شروع میشود که جوجه های حاصل بعد از شش ماه پرورش به عنوان گله مادر در سالن مربوط به گله مولد نگهداری شده و تخم های استحصالی جوجه های گوشتی و همچنین گله جایگزین برای مولدین را نیز شامل میشود.

تخم پرنده کبک

از 3000 تخم خریداری شده پس از ست کردن در داخل دستگاه جوجه کشی و پس از 25-26 روز ( 24 روز داخل ستری و 2 روز داخل هچر ) حداقل 2300 قطعه جوجه یک روزه پیش بینی می شود که پس از طی دوره پرورش و کار جداسازی نر ها و ماده شروع میشود. با احتساب تلفات در طول یک دوره پرورش بطور متوسط 2000 قطعه کبک نر و ماده در شروع تولید خواهیم داشت . با عنایت به نسبت 3 به 1 ماده به نر 700 قطعه کبک نر انتخاب و نگهداری شده . حدود 1300 قطعه ماده خواهیم داشت . بدین ترتیب گله مادر پایه تشکیل میشود.

سیستم پرورشی کبک

پرورش به 2 صورت بر روی بستر و قفس امکان پذیر است. پرورش روی بستر از هزینه اولیه کمی برخوردار بوده ولی بازده اقتصادی کمتری خواهد داشت در این روش سعی میشود که از پن بندی سالن جهت نگهداری جمعیت های 20 قطعه ای استفاده شود تا نزاع و جنگ میان گله کمتر باشد و به همان نسبت میزان نطفه داری تخم های تولیدی نیز افزایش پایان توجه است که دراین سیستم مقدار تخم های تولیدی غیر قابل جوجه کشی افزایش یافته و میزان جوجه کشی نیز از حد پایین تری برخوردار است .

در روش به شیوه قفس ضمن افزایش سرمایه ثابت از هر حیث بر سیستم اولی ترجیح داده میشود بدین صورت نسبت نرها و ماده ، تولید تخم نطفه دار ، میزان خوراک مصرفی و کنترل بیماری و … راحت تر و بهتر صورت می پذیرد مضافاً بر اینکه تراکم در واحد سطح نیز افزایش یافته و تعداد بیشتری را میتوان پرورش و تولید نمود.

پرورش کبک های گوشتی

به منظور پرورش کبک های گوشتی لازم است که از سالن و مادر مصنوعی استفاده شود . بدین منظور جوجه های یک روزه پس از انتقال از هچری به سالن پرورش منتقل و در زیر مادر مصنوعی قرار داده میشوند . درجه حرارت سالن 28 درجه و درجه حرارت زیر مادر مصنوعی 38 درجه سانتی گراد تنظیم میگردد .به ازاء هر هفته 8/2 درجه سانتی گراد از حرارت مادر مصنوعی کسر و نهایتا به 28 درجه سانتی گراد تقلیل می یابد.

دانخوری و آبخوری در داخل گارد قرار داده میشود . رطوبت داخل سالن باید 65 درصد تنظیم گردد تا از بروز مسائل و مشکلات پرورشی جلوگیری شود . جوجه های پرورشی پس از یک ماه به داخل قفس های پرورشی منتقل شده به مدت 12 هفته در این سیستم پرورش داده شده و پس از زمان مقرر به کشتارگاه فرستاده میشوند .

پرورش کبک های مولد

به منظور ایجاد گردش گاه در مواقعی که هوا مناسب است با استفاده از مجموعه باز که با توری محصور شده مناسب بوده و پیشنهاد میگردد به ازای هر 4 قطعه یک متر مربع گردشگاه در نظر گرفته شود.

جوجه ریزی کبک

دو هفته اول پرورش از اهمیت خاصی برخوردار است لذا بایستی شروع خوبی داشت و به همین دلیل برنامه ریزی از قبل خیلی مهم تلقی میشود . بدین منظور جایگاه اولیه جوجه ها بایستی گرم و آب و غذا به راحتی در دسترس باشند . بنابراین از صحت انجام کار کلیه آبخوری و ، دانخوری ها و همچنین منابع گرمازا بایستی اطمینان حاصل نمود .

زیرا جوجه ها درده روز اول نمی توانند خود را با شرایط محیط وفق دهند . بنابراین منابع گرمازا از قبیل لامپ های الکتریکی لامپ های حرارتی و بخاری های نفتی و یا گازی از ملزومات بشمار میرود. بایستی در نظر داشت اگر جوجه ها در زیر مادر مصنوعی یکجا و در مرکز آن جمع شوند درجه حرارت و اگر به اطراف پراکنده شوند درجه حرارت زیر مادر مصنوعی زیاد میباشد و بایستی حرارت را کم نمود حالت مطلوب پراکندگی یکنواخت زیر مادر مصنوعی میباشد .

نمونه طرح توجیهی پرورش کبک

توجه: خوانندگان عزیز توجه داشته باشند که این طرح و سایر طرح های توجیهی که از سوی موسسه I.T.P درج می گردد حاصل زحمات سایر دوستانی است که در محیط اینترنت قرار داشته و صرفا جهت اطلاع شما از کلیات و نحوه آماده سازی و موارد مورد نیاز آن است و حتما و واجبات شما به عنوان یک محقق و یا یک سرمایه گذار می بایست آخرین لیست قیمت ها رو در اختیار داشته باشید و آنها را به روز نمایید.

به روز رسانی اطلاعات شما من با قیمت ها، به عنوان یک مدیر حتی نباید پس از راه اندازی و تولید به پایان برسد و شما باید حداقل ماهانه یکبار از ارزش دارایی های خود باخبر و مطلع باشید. بنابراین خواهشمند است تعدادی از دوستان که درانتظار مسیر ساده و راحت جهت دریافت قیمت های بروز این صنعت می باشند بر موسسه خرده نگیرند که چرا قیمت ها به روز نیست.

شرح
مساحت کل M2
قیمت واحد (ریال)
ارزش کل (هزار ریال)
1
تسطیح زمین و خاکبرداری
10000
50000
500000
2
خرید تخم نطفه دار
3000 عدد
30000
90000
3
سالن جوجه کشی
110
2200000
242000
4
سالن پرورش جوجه کبک
175
1500000
262500
5
سالن پرورش کبک نیمچه
220
1200000
264000
6
سالن کبک گوشتی
290
1200000
348000
7
سالن کبک مادر
80
1200000
96000
8
انبار دان و محوطه آسیاب و میکسر
100
1100000
110000
9
انبار لوازم و قطعات یدکی
100
1200000
120000
10
دفتر کار و مدیریت
50
1800000
90000
11
خانه کارگری
60
1800000
108000
12
اثاثیه و لوازم خانه کارگری
==
30000000
30000
13
سالن کشتار
70
2200000
154000
14
سالن بسته بندی
40
2200000
88000
15
تونل انجماد و سردخانه
30
10000000
300000
16
محوطه سازی
1000
210000
210000
17
حصارکشی
900
400000
360000
18
موتورخانه
12
900000
10800
19
منبع ذخیره آب (زمینی)
100
900000
90000
20
اطاق کوره لاشه سوز
9
1000000
90000
21
گردشگاه
150
100000
15000
22
احداث حوضچه ضدعفونی
24
300000
7200
23
محل دپوکور
100
500000
50000
24
پیش بینی نشده
10 درصد
363550
جمع کل
3999050

هزینه های خرید تجهیزات ماشین آلات و وسائل مورد نیاز مزرعه

شرح
تعداد /مقدار
واحد
قیمت واحد (ریال)
قیمت کل / (هزار ریال)
1
قفس پرورش
125
متر
1500000
187500
2
قفس پرورش
165
متر
1500000
247500
3
قفس پرورش کبک گوشتی
300
متر
1500000
450000
4
دستگاه جوجه کشی (ستر و هچر)
1
سری
450000000
450000
5
شانها وراکهای انتقال تخم
1
سری
36000000
36000
6
آسیاب و میکسر سه تنی
1
سری
100000000
100000
7
دستگاه پرکن
2
دستگاه
18000000
18000
8
دستگاه سلفون و بسته بندی
1
دستگاه
50000000
50000
9
شعله افکن و سمپاش
1
سری
16000000
16000
10
آبخوری
1
سری
27000000
27000
11
دانخوری
1
سری
30000000
30000
12
وانت نیسان
1
دستگاه
130000000
130000
13
وسایل گرمازا
3
دستگاه
30000000
90000
14
هواکش
12
عدد
450000
5400
15
اثاثیه و لوازم اداری
1
سری
15000000
15000
16
اثاثیه و لوازم خانگی
1
سری
15000000
15000
17
موتور برق اضطراری
1
دستگاه
85000000
85000
18
کولر گازی
1
دستگاه
3500000
3500
19
تجهیزات کشتارگاهی
1
سری
300000000
300000
20
تجهیزات کوره لاشه سوز
1
سری
20000000
20000
21
دستگاه رطوبت ساز
3
عدد
4000000
12000
22
قفسهای حمل کبک و جوجه
1
سری
6000000
6000
23
میز کار استیل
2
عدد
5000000
5000
24
پیش بینی نشده
10 درصد
229890
جمع کل
2528790

هزینه های تأسیساتی طرح

شرح
مقدار
واحد
قیمت واحد (ریال)
ارزش کل (هزار ریال)
1
هزینه برق رسانی ونصب ترانس وکنتور
1
سری
300000
2
هزینه ی آبرسانی
60000
3
منبع ذخیره آب – 10000 لیتری
1
عدد
30000000
30000
4
منبع ذخیره سوخت – 10000 لیتری
1
عدد
30000000
30000
5
هزینه پن بندی سالن مادر
100
متر
150000
15000
6
سیستم جمع آوری تصفیه فاضلاب
30000
7
پیش بینی نشده
10
درصد
46500
جمع کل
511500

13: هزینه های جاری مزرعه پرورش کبک دریک دوره

شرح
مقدار – تعداد
قیمت واحد – (ریال)
قیمت کل – (هزار ریال)
ملاحظات
1
خرید دان
150000
4300
645000
2
هزینه کارگری و پرسنلی
7
32400000
226800
با احتساب عیدی وپاداش سالیانه
3
هزینه برق مصرفی
390
6000
به ازای هر قطعه کبک
4
هزینه سوخت مصرفی
420
6300
به ازای هر قطعه کبک
5
هزینه بسته بندی و نگهداری
2100
31500
به ازای هر قطعه کبک
6
هزینه ضدعفونی و خدمات دامپزشکی
500
700
به ازای هر قطعه کبک
7
هزینه پیش بینی نشده
ده درصد
91630
جمع کل
1007930
هزینه های جاری بر مبنای 3% تلفات و ضریب تبدیل 3 به 1 محاسبه گردیده است.
مقاله فوق از بیش از 8 منبع اینترنتی جمع آوری شده است که بعلت برداشت از آرشیو دی کیو شاپ ، متاسفانه منابع آن ها موجود نبود.
چنانچه شما از منابع آن با خبر هستید لطفا آن ها را اعلام نمایید تا پس از بررسی و اثبات صحت آنها، دراین محل اعلام گردد.
چنانچه شمابه عنوان یک تولید کننده، پرورش دهنده و یا کارشناس از مطالب فوق نقدی دارید، خواهشمند است آن رادر قسمت اعلام نظر، ارائه نمایید.

6 دیدگاه در مورد “پرورش کبک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک