جوجه کشی و پرورش بلدرچین

سه شنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۵ بلدرچین تخمگذار

پرورش بلدرچین از ابتدا تا انتها

در جامعه امروزی بلدرچین ، از مرغ به دلیل های مختلفی محبوب تر است به عنوان مثال بلدرچین پرنده ای بیولوژیک می باشد و پرورش بلدرچین بدون اصلاح نژاد و تغذیه سالم، گوشت سفید مطلوب و تخم خوراکی حاوی پروتئین سالم را به بدن انسان ها منتقل می کند. ولی متاسفانه برخی از پرورش دهندگان مرغ، این پروتئین سفید را طوری پرورش می دهند که بجای تاثیرات مثبت در بدن انسان ها تاثیر منفی را بدنبال خواهد داشت. در ادامه با دی کیو شاپ همراه باشید !

این نتیجه علم و آگاهی پایین مرغداران محترم می باشد،  بلدرچین گوشت لذیذ و خوشمزه ای دارد که شامل انواع ویتامین ها و پروتئین و اسیدآمینه های ضروری بدن را تامین می کند. گوشت بلدرچین و تخم بلدرچین را پزشکان بسیار در سبد غذایی خانوار توصیه می کنند و بعنوان یک غذای سالم که بدون هیچ یک از آنتی بیوتیک و سموم می باشد

بلدرچین تزیینی

جوجه بلدرچین

درجه حرارت مطلوب برای نگه داشتن  پرورش جوجه بلدرچین در هفته اول حدود ۳۳ درجه سانتی گراد است. که با فیکس نگه داشتن این محدوده دمایی جوجه بلدرچین براحتی و بدور از تلفات احتمالی پرورش میابند. تغذیه بلدرچین بسیار مهم می باشد که در هفته های ابتدایی از دان پلت شده پروتئین بالا تا ۲۰ روز استفاده می شود و بعد از این دوران تا بلوغ از پلت رشد ۱ تغذیه می شود. بهترین و بهداشتی ترین کف برای پرورش بلدرچین ، کف بتونی یا سیمانی است که بدون هر میکرووارگانیسمی بلدرچین پرورش داده می شود که حتما باید مابین دوره ها کف بتونی یا سیمانی را با شعله فلامباژ تمام منافذ بین دیواره ها و کف و منافذ را سوزاند تا حشره و لاروی در آنجا باقی نمانده باشند.

بعد از شعله دادن با انواع محلول ضدعفونی های رایج در بازار کف و دیواره ها و پنجره ها را ضدعفونی و شستشو نمایید. و بعد از این مرحله پوشال یا رول کاغذی را پهن نمایید بعد از پهن کردن حتما بخاطر داشته باشید ۴۸ ساعت قبل از ورود جوجه ها به سالن، سالن را با پرمنگنات و فرمالین سالن را دود دهید ( حتما در مورد دود دادن موارد ایمنی را رعایت فرمایید!) تا آماده ورود جوجه باشد.

بهترین نوع بلدرچین که پرورش می دهند و دو منظوره می باشد ، بلدرچین ژاپنی است که توانایی بالایی در رشد و تلفات کمتری دارد و بخوبی وزن می گیرد، که بطور متناوب در ۵-۶ هفته بلوغ می رسند و آماده تخمگذاری و کشتار می باشند. بلدرچین نسبت به مرغ بلوغ زود رسی دارد مرغ معمولا  ۷-۸ هفته پرورش آن بطول می انجامد . بلدرچین نژاد ژاپنی تخمگذاری مطلوبی دارد که با نوردهی مناسب و مصنوعی در باروری ماده کمک می شود با نوردهی غده هیپوفیز در پشت چشم تحریک و به تولید هورمون استروژن که بلدرچین ماده را آماده تخمگذار نگه می دارد. این به این معنی که آنها معمولا بهار شروع خواهد کرد و در پاییز تولک می روند و معمولا بلدرچین ماده خوب در سال ۳۰۰ تخم می گذارد.

 

 

4 دیدگاه در “جوجه کشی و پرورش بلدرچین

 1. باسلام من میخوام پرورش۵۰ بلدرچین تخمگذار بدم تخماشونو بسته بندی وبه بازار عرضه کنم.اماکمی میترسم چون یکی از دوستانم که حدود ۲یا۳جفت بلدرچین داره به من گفت بلدرچین همش درحال خوردنه وهر۴۸ساعت فقت یک تخم میذاره آیا واقعاهمین طوره ؟ اگه هین طور باشه اصلا به دردسرش نمی ارزه چون سودی توش نیست فقت باید پول غذاشو بدیم.

  1. با سلام
   دوست محترم پرورش بلدرچین جز دسته شغل های با سود خوب و مقرون به صرفه می باشد!
   بلدرچین باید طبق چیره های مخصوص که از پروتئین ۲۳ درصد و انرژی ۲۷۰۰ آغاز می شود و تا حداقل پروتئین ۱۷ درصد و انرژی ۳۳۰۰ تغذیه می کند. به اینصورت تغذیه برای بلدرچین مقرون به صرفه می باشد.
   و آن دوست شما ۲-۳ قطعه نگهداری می کند باید در نظر داشت در چه مکانی با چه درجه دمایی و چه مقدار نوری پرورش داده می شود!؟
   شما برای سود بیشتر باید تمام پارامترهای ذکر شده را انجام نمایید تا بهترین بازدهی را داشته باشید.
   پایدار باشید

   گروه فنی دی کیو شاپ

   1. باعرض پوزش من میخوام تخم بلدرچینوتوی دستگاه بذارم وقتی که جوجه ها ازتخم درآمدندوبزرگ شدند باید بانر هاچکار کنم چون نیازی به بلدرچین نرندارم آیامیتوانم درخانه بلدرچین های نرراخودم بکشم وگوشتشان رابسته بندی کنم وبه بازارعرضه کنم.

    1. سلام و وقت بخیر
     شما میتوانید بعد از ۳۵ روز بلدرچین های نر را کشتار کنید و بصورت گوشت گرم به مشتریان عرضه نمایید و فقط با بلدرچین ماده تخم خوراکی می توانید وارد بازار کنید.

     گروه فنی دی کیو شاپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *