کانی بالیسم در طیور

بعد از خروج تخم نطفه دار از دستگاه جوجه کشی بیماری که بصورت فیزیکی مبتلا می شود، بیماری کانی بالیسم در طیور ( همدیگر خواری ) می باشد. بیماری کانی بالیسم یک نوع بیماری فیزیکی و شایع در بین پرندگان مختلف می باشد، که حتی تا حد مرگ پرنده پیش می رود.

بیماری کانی بالیسم در پرندگان

عارضه کانی بالیسم در طیور ( همدیگرخواری ) در طیور اهلی و پرندگان تفریحی متداول است و در اثر ان  مرغها بهم نوک زده و یکدیگر را زخمی کرده و باعث تلفات زیادی می شوند. این بیماری در نژادهای سبک ( پرندگان تخمگذار) بیشتر از نژادهای سنگین (پرندگان گوشتی) مشاهده شده و در مرغداری هایی که مرغها در قفس نگهداری و پرورش داده می شوند کمتر دیده می شود.

تغذیه دائم پرندگان با دان پلت ، ناکافی بودن تعداد آبخوری و دانخوری و نبودن غذا در دانخوری به مدت طولانی ،  شدت نور بالا در سالن ، تراکم  بالای جوجه ها در واحد سطح ، کمبود پروتئین جیره ،  وجود انگلهای خارجی مانند شپشک ، قارچ و کنه ،  تهویه ناکافی و ناقص از دلایل بروز این عارضه هستند .

حالات مختلف کانی بالیسم در طیور به شرح ذیل می باشند

نوک زدن به مقعد

اینگونه عارضه در پرندگان تخمگذار که تازه به تخم آمده و یا تخم مرغ بزرگ و یا دو زرده تولید می نمایند ایجاد می شود ٬ بخصوص در هنگامیکه مقعد بر اثر عبور تخم از لوله تخم زخم شده و خونریزی می کند ٬ در این حالت ممکن است دستگاه تولید تخم مرغ بطور کلی بیرون کشیده شود .

کانی بالیسم در طیور

 نوک زدن به ناخنها

این حالت در جوجه های کوچک دیده می شود . علت آن بیشتر دور بودن دانخوری از منابع حرارتی یا بالا بودن دانخوریها از سطح زمین است که در این صورت جوجه به بستر خود نوک زده و ضمن آن ناخن سایر جوجه ها نیز نوک زده می شود .

پس در ۵ روز اول کف بستر را با کاغذ پوشانیده  و بروی آن ۳۰ گرم به ازای هر جوجه دان بریزید . تا از خوردن بستر جلوگیری شود.

خوردن پر

ین حالت در گله هایی دیده میشود که که کمبود عناصر غذایی همچون روی  دارند . انگلهای خارجی نیز سبب بروز چنین حالتی می شوند. اگر اندازه پرها بزرگ باشد باعث خفگی حیوان می شود .

نوک زدن سر

این حالت معمولا״ پس از زخم شدن تاج و ریش  در اثر یخ زدن یا پس از جنگیدن شروع می گردد و با دیدن یک لکه خون بر روی سر پرنده همنوع خواری تحریک می شود.

پیشگیری و درمان بیماری کانی بالیسم در طیور

افزایش پروتئین جیره

افزایش فیبر جیره

ریختن روزانه مقداری گندم یا جو در بستر بطوری که پرنده ها مشغول جمع آوری آن شوند .

پایین آوردن شدت نور و مدت نور

کنترل دان از حیث عدم وجود کپکها و قارچ ها

کاهش تراکم بخصوص در قفس

افزودن نمک در آب ۱ در هزار ۴۸ ساعت

افزودن نمک در جیره ۱ قاشق غذاخوری در ۱ کیلو دان

نوک چینی

مبارزه با انگل های خارجی با سم پاشی

استفاده از لامپ مادون قرمز ( پشت جیوه ای ) در سالن ،  بدین وسیله پرنده ها تمام محیط را به رنگ قرمز می بیند و تشخیص لکه خون برایش مشکل می شود . جدا کردن پرنده های زخمی از گله عامل مهمی در جلوگیری از توسعه این بیماری است . اضافه کردن مکمل های ویتامین و مواد معدنی به جیره نیز موثر می باشد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک