گله ی مولد بلدرچین
آیا گله ی مولد بلدرچین برای مجموعه پرورش بلدرچین شما لازم است؟
5 (100%) 1 vote[s]

آیا گله ی مولد بلدرچین برای مجموعه پرورش بلدرچین شما لازم است؟

گله ی مولد بلدرچین

اولین بخش تولیدی در یک واحد پرورش بلدرچین می تواند گله ی مولد بلدرچین باشد .در صورتی که سرمایه گذاری و شرایط اولیه در بخش مولدان را فراهم کنید این بخش مدیریت نسبتا ساده ای دارد .اگر در مجموعه پرورش بلدرچین مولد نگهداری کنید این کار سبب می شود که به خریدن تخم نطفه دار و جوجه نیازی نداشته باشید و همچنین تنش و تلفات جابه جایی جوجه ی تازه متولد شده تقریبا حذف می شود .

نگهداری گله ی مولد در یک مجموعه ی پرورش بلدرچین پیچیدگی مهمی دارد ، این است که در صورت مداوم بودن تولید هر هفته مقدار مشخصی تخم نطفه دار و جوجه تولید می شود .

در صورتی که برای فروش این محصولات مشتری لازم وجود نداشته باشد ، برای پرورش مداوم در داخل مجموعه باید امکانات لازم وجود داشته باشد .یعنی باید برای اینکه بتوانیم هر هفته جوجه تولیدی را در مجموعه پرورش دهیم ، شرایطی را فراهم کنیم.

بازاریابی بلدرچین و فروش بلدرچین اولین مهارت پرورش بلدرچین

زمان مناسب تولید را از قبل برنامه ریزی کنیم .

اگر تولید گوشت هدف نهایی مجموعه پرورش بلدرچین باشد باید برای تولید ، گله مولد را از حدود سه ماه قبل آماده کنیم.

فرض کنید قصد فروش هفته های یک تن گوشت را برای اوایل مهر دارید ..

حدودا 5500 پرنده با وزن متوسط 230 گرم توانایی تولید این مقدار گوشت را دارند . پس در هفته حدود 6000جوجه یک روزه نیاز دارید .

گله مولد چرا باید سه ماه قبل از تولید گوشت ، تولید داشته باشد؟

با محاسبه کردن 45 روز دوره ی پرورش ، 18 روز جوجه کشی ، و7 روز جمع آوری تخم ، مجموع دوره پرورش جوجه 70 روز طول می کشد .

با محاسبه کردن 15 روز بعد از بلوغ گله ی مولد که می توانیم تخم با باروری مناسب جمع آوری کنیم وبرای تولید گوشت گله ی مولد حدودا از 3_2\5 ماه قبل از تولید گوشت باید برنامه ریزی کرد .

اگر قصد کاهش دادن و یا حذف گله ی مولد را داریم باید از سه ماه قبل برای کاهش اقدام کنیم.

توجه : از 3 تا 6 ماه قبل باید برای تشکیل گله مولد برنامه ریزی کنیم.

اگر قصد داشته باشیم با خرید تخم نطفه دار گله ی مولد اولیه را تشکیل دهیم فرآیند جوجه کشی و رشد گله ی مولد حدود دو ماه نیز طول می کشد .عدم هماهنگی تولید با بازار یکی از مشکلاتی می باشد که در بسیاری از واحدهای تولیدی بلدرچین به وفور دیده می شود.

درست است که بسیاری از پرورش دهندگان بازار مصرف محصولات را می شناسند اما گاهی کاهش یا افزایش تولید را به دلیل درگیری کارهای روزمره فراموش می کنند .باید حداقل سه ماه قبل از شروع گرما مثلا از بهمن یا اسفند تولید را کاهش دهیم به دلیل اینکه در فصل گرما مصرف محصولات بلدرچین کم می شود .اما از اوایل تابستان برای تولید در فصل سرد باید اقدام به گله مولد کنیم .

افزایش و کاهش دادن هم می تواند به صورت تدریجی هم یک مرتبه ای باشد اما توصیه می شود افزایش و کاهش تدریجی باشد .چون موجب می شود فروش محصولات و مدیریت پرورش به راحتی انجام شود.

توجه کنید که در هیچ فصلی مصرف محصولات بلدرچین قطع نمی شود اما ممکن است کاهش زیادی داشته باشد .

کارخانه های جداگانه در یک مجموعه پرورش بلدرچین

سه روش تشکیل گله ی مولد بلدرچین

1_ خریدن تخم نطفه دار

با خریدن تخم نطفه دار گله ی مولد را تولید کنید و تبدیل آن به جوجه و برای پرورش آن می توانید گله ی مولد بلدرچین را تشکیل دهید .این روش یکی از طولانی ترین روش های تشکیل گله ی مولد می باشد .

شما برای این کار ، برای جوجه کشی 18 روز زمان ، برای پرورش 45 روز و برای رسیدن گله به تولید حدود 10 روز نیاز دارید در واقع حدود 3_2\5 ماه زمان نیاز دارید .

این روش ارزان ترین و مطمئن ترین راه تشکیل گله ی مولد است البته در صورتی که فرصت کافی داشته باشید .

2_ خرید جوجه یک روزه

حداقل 18 روز فرآیند تشکیل گله ی مولد در روش خرید جوجه یک روزه زودتر انجام می شود .

اما در صورتی که فاصله خیلی زیادی با گله ی مولد نداشته باشید و از کیفیت جوجه مطمئن باشید این روش مقرون به صرفه است .

3_ خرید مولد

اقدام به خریدن جوجه های بلدرچین از گله ی مطمئن در سن 30 تا 40 روزگی از پرورش در این روش استفاده می کنیم .سریع ترین روش تشکیل گله ِی مولد این روش است . می توانید نر مورد نیاز گله ی خود را از گله ی متفاوتی نسبت به گله ی ماده تهیه کنید برای اینکه از عدم همخوانی اطمینان داشته باشید .پرنده نر و ماده ترجیحا هر دو از یک نژاد و سویه باشند .

جابه جایی مولدان در سیستم پرورش بلدرچین | گله ی مولد بلدرچین

قبل از شروع کردن تولید، بهترین زمان برای جابه جایی مولدان است .

به علت اینکه وقتی گله به مرحله ی تولید رسیده است در هنگام جابه جایی تنش به پرنده وارد می شود و تولید متوقف می شود .

اگر قبل از شروع تخم گذاری پرنده ، جابه جایی مولدان خریداری شده انجام شود و در شرایط مناسبی نگهداری شوند ،موجب می شود گله ی مولد تولیدشان را بعد از گذشت حداکثر یک هفته شروع کنند .

توجه : پس از شروع تخم گذاری از جابه جایی بلدرچین مولد جدا بپرهیزید .

اگر به عنوان مولد قصد داریم از جوجه های گله ی پرورشی خودمان استفاده  کنیم ، انتقال مولدان انتخابی از بخش پرورش به قفس های  تخم گذاری مولدان باید قبل از شروع تخم گذاری باشد .

در پایان امیدواریم که این مقاله ” گله ی مولد بلدرچین ” برای شما کاربران عزیز دی کیو شاپ مفید بوده باشد. در صورتی که هر گونه سوالی و مشکلی در رابطه با پرورش و نگهداری بلدرچین دارید می توانید از طریق انجمن جوجه کشی سوالات و مشکلات خود را با متخصصین این حرفه مطرح کنید.

همچنین میتوانید در صورت نیاز به خرید دستگاه جوجه کشی و سایر تجهیزات پرورش طیور خرید خود را به صورت اینترنتی از دی کیو شاپ انجام داده و سفارش خود را همین حالا ثبت نمائید، برای دریافت مشاوره می توانید همین حالا با کارشناسان دی کیو شاپ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک