تهویه دستگاه جوجه کشی

تهویه دستگاه جوجه کشی

یکی از نکات بسیار مهم در استفاده و نگهداری دستگاه ، تهویه دستگاه جوجه کشی می باشد. در این مقاله میخواهیم این مبحث را به طور اساسی بررسی کرده و در پایان به سوالات شما پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید ، جنین برای رشد خود احتیاج به اکسیژن دارد. در طول دوره جوجه کشی اکسیژن مورد نیاز جنین از طریق منافذ موجود در پوسته تخم مرغ انجام می گیرد و از همین منافذ گاز کربنیک تولید شده خارج می شود.

غلظت اکسیژن لازم برای رشد جنین

غلظت اکسیژن لازم برای رشد جنین حدود 21 درصد است. کاهش اکسیژن سبب کاهش میزان جوجه دهی می گردد.  به ازای یک درصد کاهش در غلظت اکسیژن دستگاه ، حدود 5 درصد از میزان جوجه دهی کاسته می شود. به نظر می رسد جنین تحمل ازدیاد اکسیژن را بهتر از کمبود آن دارد. در طول جوجه کشی جنین به 4617 سانتی متر مکعب اکسیژن نیازمند است و در همین مدت 3864 سانتی متر مکعب گاز کربنیک را خارج می سازد.

نسبت جوجه دهی و تهویه دستگاه جوجه کشی

افزایش ارتفاع به علت کاهش فشار اکسیژن سبب کم شدن درصد جوجه دهی می گردد.  بر اساس گزارشات موجود درصد جوجه دهی در ارتفاع 240 پا حدود 85 درصد می باشد در صورتی که در ارتفاع 7160 پا این مقدار به حدود 64درصد کاهش می یابد.

تاثیر گاز کربنیک

گازکربنیک موجود در اطراف تخم مرغ ها سبب کاهش درصد جوجه دهی می شود. اگر غلظت گاز کربنیک به 5 درصد برسد جوجه دهی به صفر خواهد رسید. غلظت گازکربنیک در ماشین های جوجه کشی نبایستی بیشتر از 5/0 درصد باشد.

تهویه دستگاه های جوجه کشی دی کیو شاپ

برای تهویه مناسب دستگاه لازم است که تهویه اتاق استقرار دستگاه جوجه کشی به طور مطلوب انجام بگیرد . هر یک درصد تخم مرغ به 27/0 مترمکعب هوا در ساعت نیاز دارد. تهویه دستگاه از طریق دریچه هایی که در اطراف ماشین جوجه کشی نصب شده انجام می گیرد.

در اوایل دوره جوجه کشی ، اکسیژن کمتر مورد نیاز است و به تدریج این نیاز افزایش پیدا می کند.

مشکلات تهویه ماشین جوجه کشی

امیدواریم که این مبحث به طور کامل پاسخ سوالات شما را داده باشد ، در ادامه اگر سوال و مشکلی در این رابطه دارید میتوانید در بخش نظرات برای ما ارسال نمائید تا در اسرع وقت کارشناسان به آن پاسخ دهند.

 

6 دیدگاه در مورد “تهویه دستگاه جوجه کشی

 • یکشنبه 20 مرداد 1398 at 23:12
  Permalink

  نمیشه رو دستگاه فن یه لوله نصب کرد که کربن دی اکسید خاربشه که دیگه نیاز به نصب هواکش تو اتاق نباشه؟

  Reply
  • پنجشنبه 24 مرداد 1398 at 10:48
   Permalink

   سلام
   نیازی به هواکش در اتاق نمی باشد. حداقل هر 1 تا دو ساعت درب اتاق باز شود . و یا یک پنجره کوچک باز باشد. در همین مدت زمان کار اکسیژن سازی انجام می شود.

   دی کیو شاپ

   Reply
 • جمعه 01 شهریور 1398 at 07:49
  Permalink

  سلام لطفا جواب منو بدید..من میخوام ی دستگاه جوجه کشی خانگی بخرم با قیمت پایین زیر ی میلیون
  اما نمیدونم از کدوم شرکت بخرم ک ضرر نکنم..و اینکه ما تو روستایم تخم میذاریم زیر مرغا و بیرون میان اما میخواستم ببینم دستگاهی هست ک تو ی هفته یا کمتر جوجه تحویل بده

  Reply
  • شنبه 02 شهریور 1398 at 11:15
   Permalink

   سلام
   بهترین و با کیفیت ترین دستگاهی هست که برای جوجه کشی غاز جواب دهد . شما می توانید برای اطمینان فیلم های جوجه کشی را در بخش ویدئو سایت مشاهده بفرمایید.
   تمام دستگاه ها هچ بصورت طبیعی دارند.

   دی کیو شاپ

   Reply
 • جمعه 13 دی 1398 at 00:06
  Permalink

  سلام خسته نباشید
  اگه یه فن کوچیک به دستگاه وصل بشه و ۲۴ ساعت هوای تازه رو به داخل دستگاه بکشه و از طرف دیگه در طرف مقابل چند سوراخ کوچک مثلا به قطر یک سانت ایجاد بشه تا هوای کربیک تخم خارج بشه این کافیه بنظرتون یا اشتباهه؟ ممنون میشم جواب بدید
  درضمن دستگاهم ارتفاعش کمه دست سازه و تمام اتوماتیک شدس🙏🌸

  Reply
  • شنبه 14 دی 1398 at 10:44
   Permalink

   سلام
   نیازی نداره که فن مکنده داشته باشید! فن مخلوط کننده هوا باید دائم کار باشد و باید سیستم کنترلر را برنامه بدهید تا زمانیکه دما از یه حد استاندارد بالاتر رفت فن دمنده روشن شود.
   موفق باشید

   Reply

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.