جوجه ۱ روزه بلدرچین

سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ بلدرچین کالیفرنیایی

جوجه ۱ روزه بلدرچین

افرادی که علاقمند به پرورش بلدرچین جهت تولید گوشت باشند باید جوجه‌‌ ۱ روزه بلدرچین را خودشان تولید و تکثیر نمایند. زیرا محلی در ارتباط با تولید انبوه جوجه بلدرچین و یا کارخانه جوجه‌کشی ویژه بلدرچین فعلا وجود ندارد. جهت ایجاد تاسیسات مربوط به پرورش بلدرچین نیز محلی را که دارای آب، برق و راه مناسب است انتخاب کنند. همچنین دارای امکانات لازم نسبت به حمل محصولات تولیدی به بازار باشند و از طرفی به دلیل ایجاد بوی نامطبوع در محلی خارج و دور از محل سکونت پرورش داده شود. به همین دلیل نیاز به ایجاد سالن‌های جداگانه جهت پرورش مولدین و جوجه‌ها می‌باشد.

سمت و سوی سالن‌ها از نظر آفتابگیر بودن مهم و با اهمیت می‌باشد مثلا در مناطق گرمسیر قسمت طولی سالن‌ها باید در جهت شرق و غرب ساخته شود. اگر سایبان ساختمان هم مقداری طولانی در نظر گرفته شود از افزایش دمای داخل سالن در فصل تابستان کاسته خواهد شد زیرا در این فصل خورشید مدار عمودی را طی می‌کند. اما در مناطق سردسیر طول سالن در جهت شمال و جنوب ساخته می‌شود با این کار سالن‌ها در فصل زمستان آفتاب گیر خواهند بود.مکانهای بادگیر، ارتفاعات و کنار دریا محلی مناسب برای پرورش بلدرچین محسوب نمی گردد. داخل سالن پرورش بر اساس برنامه و نحوه پرورش (داخل قفس و یا کف سالن )، ظرفیت جوجه‌ریزی در نظر گرفته شده و سرمایه موجود پرورش دهنده و. .. آماده سازی می‌گردد.

اگر پرورش در کف سالن مد نظر باشد از بستر استفاده می‌شود در این سیستم ارتفاع بستر در فصل تابستان ۵ -۳ سانتیمتر و در فصل زمستان ۸ – ۵ سانتیمتر در نظر گرفته می‌شود و با کاه، تراشه نجاری، پوسته برنج و یا خاک اره می‌پوشانند.

جوجه 1 روزه بلدرچین

حرارت مطلوب پرورش جوجه ۱ روزه بلدرچین

درجه حرارت مطلوب در پرورش بلدرچین بالغ مابین ۲۷ – ۲۱ درجه سانتی گراد می‌باشد. سیستم نگهداری در قفس نیز متداول می‌باشد که کف قفس را می‌توان در اندازهای مختلف ( ۲۵* ۱۵، ۲۰ * ۱۵، ۱۵ * ۱۵ ) انتخاب کرد اما ارتفاع باید بین ۱۷ – ۱۵ سانتی متر باشد. در قفس‌هایی با ابعاد ذکر شده می‌توان ۴ – ۲ بلدرچین نگهداری کرد. در ابعاد کوچک یک نر و یک ماده، اما در ابعاد بزرگ بازاء ۳ -۲ بلدرچین ماده یک بلدرچین نر مناسب می‌باشد.
در قفس های سیستم آپارتمانی، جهت جمع آوری فضولات، قسمت تحتانی هر قفس با کف فلزی پوشانده می‌شود، فضولات جمع شده یا بصورت اتوماتیک و یا بصورت دستی تخلیه و پاک‌سازی می‌شود. در قفس‌های کالیفرنیایی، مدفوع مستقیما به کف سالن ریخته و در آنجا جمع می‌شود فضولات تولید شده به صورت مستمرتخلیه می‌شود

بلدرچین پرنده ای زود بازده است که دوره جوجه کشی ۱۷ روز و زمان پرورش تا سن بلوغ ۴۵ روز می باشد. و بصورت بیولوژیک پرورش پیدا می کند

دمای مناسب جهت نگهداری جوجه ۱ روزه بلدرچین

دمای آغازین جهت پرورش جوجه بلدرچین در زیر مادر مصنوعی و در بالای سر جوجه ۳۰ – ۳۵ درجه سانتیگراد می باشد که این دما هر چهار روز یک بار ۸/۲ – ۵/۲ درجه سانتی گراد کاهش می یابد تا به ۲۱ درجه سانتیگراد برسد . معمولا برای هر جوجه ۱۵۰ سانتیمتر مربع فضا تا سن ۳ هفتگی در نظر می گیرند . استفاده از آب شکر ۸ % در ۳ – ۲ روز اول نتیجه خوبی را در بر خواهد داشت . برای جوجه بلدرچین ها تا سن ۳ هفتگی ۲ سانتی متر دانخوری و ۱ سانتی متر آبخوری به ازاء هر قطعه در نظر می گیرند . در دو هفته اول نوررسانی ۲۴ ساعته می باشد که پس از آن تا ۱۲ ساعت کاهش می یابد .

[aparat id=”Iw8Y0″]

55 دیدگاه در “جوجه ۱ روزه بلدرچین

  1. سلام
   بلدرچین پرواز نمیکنه و فقط قادر به پریدن تا چند متر می باشد. بلدرچین با مدیریت و تغذیه مناسب معمولا ۳۲-۳۳ روزگی بالغ جسمی می شود و توانایی پریدن دارد.

   گروه فنی دی کیو شاپ

  1. سلام
   برای پرورش بلدرچین بهترین حالت تهیه دستگاه جوجه کشی می باشد و بصورت زنجیروار خودتون تولید انجام دهید
   ۱. قیمت جوجه بلدرچین برا تولید کننده به صرف نمی باشد و قیمت بالا بفروش می رساند و در نهایت برای شما سود آنچنانی برای پرورش و فروش ندارد. در نتیجه از دستگاه جوجه کشی شروع نمایید.
   ۲. نقل و انتقال جوجه بلدرچین تلفات دارد بهتره که انجام نشود.

   با تشکر
   گروه فنی دی کیو شاپ

 1. مطالب عالی.
  سلام چندی سوال داشتم من ی قفس درست کردم ک ۲متر طولشه عرضشم نیم متره.
  میخواستم ببینم چندتا میتونم بلدرچین بریزم داخلش؟؟؟
  و ی سوال دیگه این ک بلدرچین چ دونیو مصرف میکنه!؟ میشه بش گندم یا ذرت داد!؟
  ی برنامه تغذیه ای و ی برنامه خاموشی نیاز دارم.
  میشه کمکم کنید.
  با تشکر
  گروه فنی دی کیو شاپ

  1. سلام
   در هر متر در قفس استاندارد ۲۰۰*۸۵*۱۰۰ ” ۲۰۰ قطعه بلدرچین مولد می توان در نظر گرفت/
   معمولا برای تغذیه بلدرچین از پلیت پروتئین بالا استفاده کرد/
   با تشکر
   دی کیو شاپ

 2. سلام و درود بر شما
  فیلم شما رو تماشا کردم حالا چند سوال دارم
  اول: علت اینکه بلدرچین ها رو جدا کردید چه بود؟
  دوم:کف بستری که بلدرچین روی آن قرار دارد از چیست؟
  سوم:تعداد بلدرچین های هر قطعه چه تعداد است؟

  با تشکر و سپاس فراوان از شما

  1. سلام وقت بخیر
   فیلم ارسالی یکی از مشتریان دی کیو شاپ می باشد.
   ۱. سالن پرورش مزرعه برکت با مدیریت آقای حسین نیا / بخاطر این جدا کردن تا بلدرچین ها تلفات کمتری داشته باشند.
   ۲. مزرعه بلدرچین برکت تا ۱۰ روز اول برای بستر از ماسه بادی استفاده می کند. این روش که به توصیه مشاورین فنی دی کیو شاپ می باشد ، خیسی بستر بوجود نمی آید، ماسه بادی خاصیت جذب کنندگی رطوبت دارد و در زمستان باعث گرمی می شود و در تابستان خنکی را برای پرنده دنبال دارد.
   ۳. تعداد بلدرچین در هر کلاف ۱۵۰ قطعه می باشد.
   موفق و موید باشید.
   گروه فنی دی کیو شاپ

 3. سلام وقت بخیر
  میخواستم پرورش بلدرچین راه بندازم البته اول با تعداد کمتر از چند نفر پرسیدم ولی جوابای متفاوتی دادن یکی میگه جوجه یک روزه بگیر یکی میگه مولد بگیر و… میخواستم اگه امکانش هست راهنمایی کنید با توجه به بی تجربگی ام چطور شروع کنم بهتر؟
  با تشکر

  1. با سلام و وقت بخیر

   برای استارت پرورش بلدرچین بهترین آغاز با جوجه کشی بلدرچین می باشد. بلدرچین بدلیل استرس بالایی که دارد حمل و نقل جوجه احتمال تلفات دارد. و یا خرید مولد بلدرچین هزینه های زیادی دارد و بعد از انتقال به محل پرورش بدلیل استرس درصد تخمگذاری را پایین و یا قطع می کند.
   برای موفقیت در این راستا در ابتدا خرید دستگاه جوجه کشی از شرکت معتبر و تهیه تخم نطفه دار مطمئن می باشد.

   موفق و پیروز باشید

   گروه فنی دی کیو شاپ

   1. سلام.داداش جوجه بلدرجین وقتی ازدستگاه خارج میشوند بلافاصله به قفس منتقل میشوند یا چه مدتی بعد وارد قفس میشوند پس کجا باید باشند چند روز ایا در هنگام انتقال استرس ندارند وتلفات نمیدیم ممنون از راهنمایی خوبت

    1. با سلام
     جوجه بلدرچین و یا هر جوجه ای دیگر در بدو خروج از دستگاه جوجه کشی بمدت ۷ – ۱۰ روز در محیطی بنام گرمخانه نیاز به پرورش دارند و بعد از این دوره به قفس پرورش منتقل می شوند.

     دی کیو شاپ

  1. سلام
   دستگاه جوجه کشی برای ظرفیت بلدرچین در فروشگاه سایت موجود می باشد لطفا از طریق فروشگاه انتخاب و خرید را انجام دهید.
   قفس پرورش بلدرچین مولد متری ۷۰۰ هزار تومان لطفا توضیحات کامل را در بخش فروشگاه سایت در قسمت ” قفس بلدرچین تخمگذار ” مطالعه نمایید.

   فروش دی کیو شاپ

   1. سلام. دوسوال.اول اینکه توقفس مولد پرنده نر هم هست اگر نیست چطوری جوجه ماده ها تخم میزارن .ودوم کسی که خونه پرورش بلدرچین زده چطوری بایدتعدادبالارا بده کشتار مجوز نمیخواد ایا میخرن یا اذیت میشه پرورش دهنده-تشکر از راهنمایی

  1. با سلام
   تقریبا در شهرهایی که کشتارگاه وجود داشته باشند خرید بلدرچین و یا سایر ماکیان دارند.
   معمولا کشتارگاه با تیراژ ۳هزار به بالا بهتر خرید دارند و برای شما هم از لحاظ اقتصادی به صرفه می باشد.

   دی کیو شاپ

 4. سلام .
  من حدود ۳۰۰۰ تا ج.جه یک روزه خریدم و داخل یک اتاق ریختم . با مقوای مخصوص زیر پاشون انداختم . اتاق حدودا ۶*۴ هستش . اما حدودا دارن روزی ۱۰۰ عدد تلفات میدم . نمیدونم چرا . از لحاظ گرما و اب و غذا هم جاشون خوبه و مشکلی ندارن . چند تا از انها رو بردم دامپزشکی . شکم انها رو شکافت و گفت که عفونت گرفتن و یک دارو به من داد و گفت داخل هر ۱ لیتر اب ۳۰۰ سی سی از این بریز . ریختم اما هنوز تلفات بالا دارم . ایا طبیعیه یا نه ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام
   برای پرورش جوجه ها چندین پارامتر را باید رعایت نمایید:
   ۱. خرید جوجه از مرکز معتبر (کارت بهداشت جوجه ها )
   ۲. اطلاع از تزریق واکسن
   ۳. ماشین حمل جوجه و استرس
   ۴. ۴۸ ساعت قبل از ورود جوجه سالن را ضدعفونی نمایید
   ۵. دمای کف سالن بین ۳۰-۳۵ درجه سانتی گراد قرار دهید
   ۶. تا ۲ روز اول از آب شکر + مولتی الکترولیت استفاده شود.
   و…
   گروه فنی دی کیو شاپ

 5. با سلام
  من بار اول پرورش بلدرچین از ۱۲۰ عدد تخم ۳۰ تا جوجه به دنیا آمد ولی در عرض یک هفته همگی مردند چرا؟
  البته من ج.جه ها را توی کارتن و در اتاق نگه می داشتم

  1. سلام

   جوجه کشی بلدرچین نسبت به سایر پرندگان راحت تر می باشد و درصد جوجه درآوری بیشتری نسبت به دیگر پرندگان دارا می باشد.
   در عوض پرورش جوجه بلدرچین تا ۱۰ روز اول یکی از دشوارترین پرورش ها می باشد.
   در این سنین جوجه بلدرچین بسیار حساس می باشند و تلفات زیادی دارند! و حتما باید دمای کف را به دامنه ۳۵ درجه سانتی گراد برسانید تا از تلفات دوری شود. و همچنین گوشه های سالن پرورش را مسدود نمایید. ( جوجه ها به گوشه و زاویه حساس هستند)

   دستگاه جوجه کشی دی کیو شاپ

 6. با سلام
  من حدود بیست جوجه بلدرچینه دو روزه دارم
  سوال اولم دونه پلاس ارد شده خوبه؟اخه اگه دونه هم ریز کنم نمیخورن !
  دما باید چند باشه ؟من تو دما ۳۵میزارم
  و نور ۲۴ساعته
  بعد چند ساعت میلرزن !!

  1. سلام

   جوجه بلدرچین ها در این سن باید دان پلیت استارتر بدید.
   دمای مناسب ( دمای کف ) برای جوجه ها در هفته اول ۳۵ درجه سانتی گراد مدنظر می باشد. به ازای هر هفته ۱ درجه از دما بکاهید.
   نور مناسب برای پرورش بلدرچین گوشتی طول مدت روز می باشد. و برای روشنایی و خاموشی می توان از قانون شفق و فلق استفاده کرد.

   دی کیو شاپ

 7. سلام من میخوام کاربلدرچین شروع کنم یک فارم سیصدمتری اماده دارم تمام تعجیزات داره بنظرشماتخم بخرم یاجوجه به چندتعدادشروع کنم قبلاکارمرغ گوشتی کردم ضررکردم دلم شکسته ازکارمرغ گوشتی

  1. سلام
   برای شروع موفقیت آمیز در پرورش بلدرچین ، بهتر است تخم نطفه دار تهیه نمایید و به کمک دستگاه جوجه کشی از صفر تا ۱۰۰ کار بصورت زنجیر وار خودتان انجام دهید و به اینصورت سود بیشتری شامل حالتان خواهد گردید.

   موفق باشید

   دی کیو شاپ

 8. سلام من میخوام کار پرورش بلدرچین رو شروع کنم و میخوام با تعداد کمی جوجه یک روزه شروع کنم و سوالم اینه که اگه بلدرچین ها رو در یک مکان چند متری در حیاط خونه نگهداری کنم ممکنه که اونا بمیرن ؟؟؟؟

  1. سلام

   بلدرچین پرنده ای قانع می باشد و در کمترین مساحت می توان پرورش داد. و تلفات خیلی کمی دارد.
   فقط باید دقت نمایید جوجه بلدرچین تا ۱۰ روزگی بخاطر استرس دمایی تلفات دازند.

   دی کیو شاپ

 9. با عرض سلام و ادب و احترام، قفس هایی در ابعاد ۵۰*۵۰ سانتی متر و ارتفاع ۲۵ سانتی متر دارم که قفس ها بر روی هم و ۵ طبقه می باشند. می خواستم ببینم در هر قفس چه تعداد بلدرچین گوشتی برای پرورش میتونم بذارم. باتشکر

   1. منظورتون یک مترمربعه؟ یعنی قفس ۵۰*۵۰ سانتی متر که میشه ۰.۲۵ متر مربع حدودا ۱۵تا بلدرچین میشه گذاشت؟
    بعد این ابعاد از بچگیشون تا مثلا ۴۵روزگی مناسبه؟
    باتشکر

 10. هر متر منظورتون یک متر مربعه؟ یعنی ۵۰*۵۰ میشه ۰.۲۵ یک متر مربع و میشه حدودا ۱۵تا بلدرچین پرورش داد؟؟؟
  بعد این قفس از بچگی تا سن مثلا روزگی برای این تعداد مناسبه؟

 11. سلام من یه تعداد تخم بلدرچین در دستگاه گذاشتم در پایان روز ۱۴ انها رو درون سبد هچ قرار دادم روز ۱۶ صبح تعدادی از انها از تخم در امدند ایا زود بدنیا امده اند یا این حالت نرمال هست ؟
  نیازی هست الان تعدادی از پوسته های تخم را از درون سبد در بیاورم یا باید صبر کنم و روز هفدهم این کار را انجام دهم؟
  معمولا میگویند جوجه ها ۲۴ ساعت درون دستگاه بمانند بعد خارج شوند حالا در مورد من که جوجه ها یه تعداد زودتر بدنیا امدند و تعدادی احتمالا فردا بدنیا میایند باید چکار کنم ؟
  با تشکر از سایت و پاسخ گوییتان

  1. سلام
   معمولا جوجه بلدرچین ها ۱۷ روز از دستگاه جوجه کشی هچ می شوند. بعضی از تخم ها بدلیل های مختلف ( دمای محیط ) زودتر از موعد هچ می شوند. جوجه بلدرچین های تازه هچ شده حداکثر ۱۰ تا ۱۲ ساعت داخل دستگاه جوجه کشی بماند و بعد از دستگاه تخلیه نمایید. و تا ۲ روز اول زندگی با آب و شکر + مولتی الکترولیت پذایرایی کنید.

   دی کیو شاپ

  1. سلام
   چنین نیست! شما اگر اصولی کار کنین مثل خیلی های دیگه کارتون گسترش پیدا می کنه و می توانید تولیدتونو زیاد کنید.
   در کل پرورش بلدرچین تیراژ هزار قطعه به بالا تر سود بیشتری دارد.

   دی کیو شاپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *